top of page

Source: DW

Dec 30, 2022

امام جمعه اهل سنت زاهدان در انتقاداتی تند از حکومت در مورد وضعیت زنان و کودکان زندانی هشدار داد و خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی شد. در پی سخنان او، شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان صحنه اعتراضات گسترده شد.


مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه ۹ دی مانند بسیاری از هفته‌های گذشته به انتقاد از عملکرد حکومت در برخورد با اعتراضات سراسری مردم ایران پرداخت و گفت: «بسیاری از زنان و کودکان تنها به خاطر یک شعار و اعتراض در زندان هستند. در حالی که این خلاف دستور اسلام، قرآن و پیامبر است. هیچ زن و کودکی نباید تحت هیچ شرایطی در زندان باشد.»


عبدالحمید به صدور احکام سنگین برای کودکان نیز اعتراض کرد: «حتی اگر کودکی قتل کند، قتل عمد حساب نمی‌شود و باید خسارت بدهد اما شما برای کودکان هم حکم سنگین صادر می‌کنید. نباید کودک را زندانی کرد که به بلوغ برسد و قصاص شود، این دستور اشتباهی است.»


او با بیان اینکه اگر مسئولیتی داشت، "هیچ زنی را بخاطر شعار و روسری سوزاندن زندانی نمی‌کرد" ادامه داد: «شما با عمل و برخوردتان، زنان را وادار کردید که روسری بسوزانند. بسیاری از زنان ایرانی روسری و حجاب را دوست دارند اما برخورد شما باعث شده که ضد حجاب شوند. حق زنان رعایت نشده است. دست من بود هیچ‌کدام از این زنان را در زندان نمی‌گذاشتم، مگر زنی که قتل کند.»


سرشناس‌ترین روحانی اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان در نمازجمعه این هفته نه تنها به انتقاد از وضعیت زنان و کودکان زندانی پرداخت، بلکه اعلام کرد، اگر به او اختیار داده شود، "همه زندانیان سیاسی را آزاد" خواهد کرد.


عبدالحمید اعلام کرده است، با آزادی زندانیان سیاسی، ایران شاهد رونق اقتصادی خواهد بود. اشاره این سخن بازداشت برخی از اقتصاددانان، اساتید مطرح دانشگاهی و نظریه پردازان به‌نام است که در ماه‌های گذشته همزمان با اعتراضات بر میزان بازداشتشان در ایران افزوده شده است.


مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از خطبه‌های نمازجمعه امروز زاهدان با بیان اینکه "دستور اسلام" این است که باید حرف مردم را شنید، افزود: «حاکمیت فعلی ایران، اسلام واقعی نیست. اسلام دین تسامح و خوبی است و هیچ‌کس نماینده دین و اسلام نیست. با مردم کنار بیایید چرا که دستور اسلام همین است که حاکمیت به حرف مردم گوش دهد.»


او با اعلام اینکه "مردم ایران عدالت می‌خواهند و این موضوع کلانی نیست" گفته است: «مردم ایران برای عدالت انقلاب کردند و برای آزادی به پاخاستند اما در حال حاضر همه ایرانیان از تبعیض شاکی هستند.»


عبدالحمید که پیش از این نیز خواستار تغییرانی در قانونی اساسی جمهوری اسلامی شده بود، بار دیگر با بیان اینکه "ضعف‌های بزرگی در قانون اساسی فعلی ایران" وجود دارد، گفت: «این ضعف‌ها  را نمی‌شود اینجا گفت زیرا ناراحتی پیش می‌آید اما باید قانون اساسی را تغییر داد و اصلاح کرد. حتی در همین قانون اساسی فعلی، مردم حق اعتراض دارند اما به همین قانون مشکل‌دار نیز عمل نمی‌شود.»


امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت، مخالف سرسخت "تجزیه‌طلبی" است: «بعضی گفته‌اند که ما تجزیه‌طلب هستیم اما همین‌جا به روشنی اعلام می‌کنم، اگر تجزیه‌ای خواسته باشد صورت بگیرد قوم بلوچ، کرد، عرب، فارس، ترک، ترکمن، لر، گلیکی و همه مخالف آن هستند. همه ایرانی‌ها با تمام اقوام خود متحد شده‌اند.»


مولوی عبدالحمید که پیش از این نیز نسبت به اجرای حقوق شهروندی پیروان همه ادیان در ایران هشدار داده بود، در تازه‌ترین سخنانش فراتر رفته و گفته است، حتی اگر کسی خدا را قبول نداشته باشد، حق شهروندی و انسانی دارد و باید حقوقش رعایت شود.


او همچنین از حکومت خواسته است، بدون توجه به دین و مذهب، به مردم بها دهند.


عبدالحمید به وضعیت بهائیان در ایران نیز برای بار دیگر اشاره کرد و گفت: «پیروان بهائیت، بهایی به دنیا آمده‌اند، پس مسلمان نبوده و مرتد نیستند. همه بهایی‌ها حق شهروندی و بشری دارند.»


اعتراضات گسترده در سیستان و بلوچستان پس از نماز جمعه

با پایان خطبه‌های نمازجمعه مولوی عبدالحمید، شهر زاهدان بار دیگر شاهد حضور معترضانی بود که با در دست داشتن پلاکاردها و شعارهایی علیه حکومت به تظاهرات پرداختند.


در تظاهرات جوانان اهل سنت بلوچ در روز جمعه ۹ دی برخی با آتش زدن عکس علی خامنه‌ای، خشم خود از حاکمیت را اعلام کردند. در راسک و خاش نیز معترضان پس از نماز جمعه  در حمایت از مولوی عبدالحمید، مولانا عبدالغفار نقشبندی و مولانا گرگیج به خیابان آمدند.


رسانه‌های مستقلی که اخبار استان سیستان و بلوچستان را منتشر می‌کنند، از جو امنیتی شدید در روز جمعه در بسیاری از شهرهای این استان خبر می‌دهند.

تارا سپهری‌فر، پژوهشگر ارشد دیده‌بان حقوق بشر به تازگی اعلام کرد، در "جمعه خونین زاهدان" بیشتر از هر روز دیگر سال ۲۰۲۲ شهروندان قربانی شده‌‌اند.

bottom of page