top of page

Source: Iranintl

Dec 2, 2022

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، در روزهای گذشته جمهوری اسلامی رسما از مسکو درخواست خرید ابزار و ماشین‌آلات ضد شورش و همچنین اعزام مشاوران روسیه به ایران برای ارائه مشاوره و آموزش مسوولان امنیتی به قصد سرکوب تظاهرات و خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی کرده است.

طبق اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، در روزهای گذشته جمهوری اسلامی رسما از روسیه درخواست خرید ابزار و ماشین‌آلات ضد شورش و همچنین اعزام مشاوران روسی به ایران کرده است تا به مسئولان امنیتی در سرکوب اعتراض‌ها کمک کنند.طبق این گزارش، این درخواست‌ها از روسیه به دنبال گزارش‌هایی مبنی بر آماده شدن جمهوری اسلامی برای یک‌ وضعیت بلندمدت در مقابله با خیزش انقلابی در ایران است.


مقام‌های آمریکایی در هفته‌های اخیر به احتمال همکاری روسیه و جمهوری اسلامی در سرکوب خیزش انقلابی مردم ایران واکنش نشان داده‌ بودندکارین ژان پییر، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه چهارم آبان گفته بود:«مسکو احتمالا در مورد سرکوب اعتراض‌ها به تهران مشاوره می‌دهد چرا که روسیه خود تجربه زیادی در سرکوب تظاهرات خیابانی دارد.»


ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز جمعه ۲۰ آبان در واکنش به سفر نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه به ایران و کمک احتمالی مسکو به تهران برای سرکوب خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، ابراز نگرانی کرده بود.


وابستگی ایران به مشاوره‌های روسیه در بولتن اختصاصی افشا شده خبرگزاری فارس برای فرمانده کل سپاه پاسداران هم مشهود بود و در آن به شنود روسیه از دستگاه‌های اطلاعاتی غربی برای تحلیل وضعیت ایران اشاره شده بود. در بخشی از این بولتن آمده بود: ««روس‌ها حاصل شنودهای منطقه‌ای خود از دستگاه‌های اطلاعاتی خارجی درباره ایران را در اختیار مقام‌های ایرانی قرار داده‌اند که نشان می‌دهد مردم در وضعیت انقلاب قرار گرفته اند.»


سپاه پاسداران دست به دامن بازنشسته‌ها برای سرکوب


در همین حال یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران به ایران اینترنشنال گفت که فرماندهان این نهاد به دلیل کمبود نیرو هزار نفر از افراد بازنشسته در سپاه را به خدمت فرا خواندند اما تنها ۳۰۰ نفر حاضر به بازگشت به خدمت و سرکوب تظاهرات شدند.


این اطلاعات در انطباق با فایل افشا شده از نشست قاسم قریشی جانشین سازمان بسیج با مدیران رسانه‌های بسیجی است که در آن به خستگی نیروهای سرکوب اشاره شده است.


یکی از حاضران در این نشست اعلام کرده بود علی خامنه‌ای در دیدار با حسین اشتری، فرمانده انتظامی کشو گفته که به نیروهای خود اعلام کنید «یک وقت خود را نبازید».


در این جلسه مدیران رسانه‌های وابسته به حکومت خواستار افزایش حقوق نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی شده و می‌گویند: «اخبار خوبی درباره وضعیت نیروهای ناجا نداریم. خسته شدند و خیلی ناراضی‌اند. به ویژه با این وضعیتی که سیستان پیش آمد.»

bottom of page