top of page

Source: DW

Jan 3, 2023

فشارها بر دولت آلمان برای قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی افزایش یافته است. نماینده پارلمان اروپا در مورد وخامت اوضاع حقوق بشری در ایران هشدار داد. وریا غفوری از علی دایی حمایت کرد.


در پی اعلام خبر تصمیم دولت بریتانیا برای افزودن نام سپاه‌ پاسداران به فهرست سازمان‌های تروریستی، فشارها از سوی نمایندگان احزاب مختلف در پارلمان آلمان برای انجام اقدام مشابه در برلین بالا گرفته است.


نوربرت روتگن، نماینده و عضو کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان از حزب دموکرات‌ مسیحی که بارها از رویکرد دولت آلمان در قبال معترضان در ایران  انتقاد کرده و خواستار قراردادن هر چه سریعتر نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا شده، بار دیگر خواسته خود را تکرار کرد.


روتگن  روز سه‌شنبه ۱۳ دی (۳ ژانویه) در توئيتر نوشت: «بریتانیا در کاری که باید انجام شود، پیشقدم شد. سپاه پاسداران باید در لیست سازمان‌های تروریستی قرار بگیرد. در اتحادیه اروپا همه پیش‌شرط ها برای این اقدام موجود است.


اگر پیام همبستگی خانم بربوک (با معترضان ایران) جدی است، حالا باید دست به کار شود و برای این هدف بجنگد.»در اقدامی مشابه، رناته الت، نماینده حزب دموکرات‌های آزاد در پارلمان آلمان نیز تاکید کرد، سپاه پاسداران باید فورا به فهرست گروه‌های تروریستی اروپا افروده شود.


خانم الت در توئيتر نوشت :«اکنون بریتانیا می خواهد سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه بندی کند. آلمان باید سریع‌تر و مشخص‌تر از حقوق بشر حمایت کند. جای سپاه پاسداران در فهرست تروریستی است.»تهدید سارا خادم‌الشریعه 

سارا خادم‌الشریعه، استاد بزرگ شطرنج ایران که در آخرین مسابقه بین‌المللی خود بدون حجاب اجباری شرکت کرده بود پیام‌هایی هشدارآمیز دریافت کرده که او را از بازگشت به ایران منع کرده‌اند.


خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نزدیک به این ورزشکار ایرانی نوشت، خادم الشریعه پس از آن که در مسابقات قهرمانی شطرنج جهان در آلماتی بدون حجاب ظاهر شده، هشدارهایی دریافت کرده است که بر اساس آن نباید به ایران برگردد.


این منبع که نام خود را فاش نکرده به رویترز گفته است، خانم خادم الشریعه پس از مسابقه تماس‌های تلفنی متعددی از ایران دریافت کرده که برخی به او گفته‌اند نباید به کشور برگردد و برخی به او با وعده مساعدت پیشنهاد کرده بودند به ایران بازگردد.


این منبع افزوده که خانواده این زن ورزشکار و بستگانش نیز تهدید شده‌اند.


به گزارش رویترز سارا خادم الشریعه سه‌شنبه وارد اسپانیا شده است. این شطرنج‌باز ۲۵ ساله ایرانی در نخستین روز از مسابقات قهرمانی شطرنج جهان در ماده شطرنج سریع و برق آسا در ۲۶ دسامبر (۵ دی) بدون حجاب وارد صحنه مسابقات شد.


خادم الشریعه با این اقدام خود از خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی حمایت و مخالفت خود با حجاب اجباری را به صورت نمادین ابراز کرد.


هشدار نماینده پارلمان اروپا در مورد وخامت اوضاع در ایران

هانا نیومن، نماینده پارلمان اروپا بار دیگر با اعتراضات سراسری ایران ابراز همبستگی کرد.


نیومن در واکنشی جدید در توئیتر نوشت :«مردم غیرنظامی با گلوله های جنگی در ایران هدف قرار می گیرند.  خبرنگاران شکنجه می‌شوند. نوجوانان در معرض مرگ قرار دارند. مجازات اعدام در ملاء عام ادامه دارد. افراد سپاه به مراسم تشییع پیکر معترضان وحشیانه حمله می‌کنند. اگر ساکت باشیم این [فجایع] ناپدید نمی‌شوند و اوضاع بدترخواهد شد. اکنون زمان بیدارشدن است.»


هانا نیومن، نماینده پارلمان اروپا، تعدادی از نمایندگان سابق پارلمان آلمان و وزیر دفاع سابق آلمان از سوی جمهوری اسلامی تحریم شده‌اند.

نیومن در توئیت دیگری در بیستم آبان گفته بود: «سلاخی جوانان معترض نشانه پختگی و تدبیر نیست، پس واقعا وقت آن رسیده است که  ارتباط‌های قدیمی را قطع کنیم.»


نماینده پارلمان سوئد صدور حکم اعدام معترضان ایرانی را محکوم کرد

اردلان شکرآبی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد در واکنشی تازه  صدور حکم اعدام برای بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری در ایران را محکوم کرد. او بار دیگر جمهوری اسلامی را به عوان "ناقض شدید حقوق اساسی شهروندان در ایران" معرفی کرد.


 شکرآبی علاوه بر سخنرانی‌هایی در پارلمان سوئد در حمایت از جنبش "زن زندگی، آزادی"پیش‌تر در توئیتر اعلام کرده بود: «من اردلان شکرآبی، دانش آموز‌ پیشین دبستان شهید اسدی شهرستان شهریار، نماینده کنونی مردم اوپسالا در پارلمان سوئد، کفالت سیاسی مهدی کرمی را به عهده می‌گیرم. اعدام ها را‌ متوقف کنید.»


وریا غفوری به حمایت از علی دایی برخاست

در پی توهین به علی دایی، اسطوره فوتبال ایران در صدا وسیمای جمهوری اسلامی، وریا غفوری واکنش نشان داد.


این بازیکن سرشناس فوتبال که پیشتر به علت حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران بازداشت شده بود با پست کردن عکسی از علی دایی در توئیتر او را "مرد نیک روزگار" خواند و نوشت :«یاوه‌گویان بدانند تمام قد در کنار این مرد بزرگ ایستاده ایم.»


در یک برنامه تلویزیونی در شبکه افق صدا وسیما، امیرحسین حاجی‌نصیری، عضو نیروی سپاه قدس که به عنوان کارشناس صحبت می‌کرد، عنوان "قهرمان" که مردم برای علی دایی به کار می‌برند را زیرسوال برد.


حاجی‌نصیری که از مداحان حکومتی است در این برنامه گفت: «خدا قد بلندی به علی دایی داده و هر کس سانتر می‌کرد، توپ به سرش می‌خورد و گل می‌شد.»


بعد از این اظهار نظر، موج حمایت‌ها از علی دایی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد. برخی از کاربران نوشته‌اند، علی دایی در فوتبال قهرمان نشد، بلکه در زلزله بم و اردبیل و کرمانشاه، "قهرمان قلب‌های یک ملت شد".

bottom of page