top of page

Source: Iranintl

Dec 5, 2022

دانشجویان دانشگاه‌های چندین شهر ایران با انتشار بیانیه‌هایی در حمایت و پشتیبانی از اعتصاب‌های بازریان و کسبه سراسر کشور دست به اعتصاب و اعتراض زدند.


بر اساس گزارش‌ها و ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، در تهران، دانشجویان دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت در اعتراض به سرکوب و بازداشت دانشجویان از جمله بازداشت همایون سلیمانی، دانشجوی این دانشکده، اعتصاب کردند.


دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر نیز با اعلام اعتصاب سه روزه اعلام کردند که «همگی ما در کنار یکدیگر برای آزادی دوستانمان، برای اتمام این سرکوب بی‌حد و مرز و برای ایجاد اتحاد و همبستگی در این روز تا آخرین نفس ایستاده‌ایم».


همچنین دانشجویان دکتری علوم اجتماعی در بیانیه‌ای اعلام کردند: «در دوراهی منصب استادی آینده و همراهی با دانشگاهیان‌ و نیز مردم‌، که با شور و شعور هماهنگ پای می‌کوبند و ندای وجدان‌شان را با بلندترین فریادها سر می‌دهند،


راه دوم را انتخاب خواهیم کرد.»دانشجویان دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ضمن اعلام اعتصاب در ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر، این اعتصاب را «همچنین اعتراضی قاطعانه» به آن اساتیدی خواندند که نه تنهااز مردم، دانشجویان‌ و حتی همکارانشان حمایت نکردند، «که گاه با تهدید و ارعاب دانشجویان، در کنار سرکو‌بگر ایستادند».


پیشتر دانشجویان دانشگاه آزاد شهر قدس در استان تهران، اعلام کردند که به یاد حمیدرضا روحی، دانشجوی کشته شده این دانشگاه و همچنین دانشجویان بازداشتی، در روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر اعتصاب کرده و «پا به پای مردم میهن عزیزمان در کف خیابان برای آزادی کشورمان از دست ظالمان می‌جنگیم».


دانشگاه‌های دیگر مناطق ایران

همزمان در دیگر مناطق ایران نیز دانشجویان اعتصاب کردند و دانشگاه آزاد خوراسگان اصفهان و همچنین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان جزو دانشگاه‌های این استان بود که دانشجویان روز دوشنبه در آنها اعتصاب کردند.


دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بیانیه‌ای ضمن درخواست برای اعتصابات سراسری گفتند: «در اعتراض به جو اختناق حاکم بر دانشگاه، اعلام می‌کنیم که پایان این هفته یعنی در روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر در کلاس درس (چه عملی چه نظری) شرکت نخواهیم کرد.»


در استان فارس، دانشجویان دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در اعتراض به سرکوب و بازداشت دانشجویان اعتصاب کردند. دانشجویان دانشگاه هنر شیراز نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کردند که به نشانه‌ اعتراض و همدلی با اعتصابات سراسری در روزهای ١۴، ١۵ و ١۶ آذرماه در کلاس‌های درس و محیط دانشگاه حاضر نخواهیم شد.


در استان گیلان، دانشجویان دانشگاه گیلان و دانشگاه آزاد رشت با انتشار بیانیه‌ای در تداوم اعتصابات و حمایت از اعتصابات ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر نوشتند: «سوگند به خون بی‌گناه یارانمان و سوگند به خالق آنها، از راه رفته برنگشته و تا زمان پیروزی حق بر باطل پا پس نمی‌کشیم».


همچنین پیشتر دانشجویان دانشگاه‌های استان مازندران ضمن اعلام حمایت از خیزش مردم ایران اعلام کردند که در روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر در کلاس‌های درس حاضر نشده و در دانشگاه‌ها تحصن خواهند کرد.


در استان کردستان نیز، دانشجویان دانشگاه سنندج در بیانیه‌ای درباره اعتصابات سراسری در این سه روز اعلام کردند: «راه پر فراز و نشیب‌مان روزی هموار خواهد شد. سختی و مرارت‌های آن نشان افتخاری خواهد شد تا همه بدانند دانشجو دانشجو است، حتی اگر سد راهش اخراج و تعلیق و زندان و شکنجه باشد.»


این در حالی است که دفتر ابراهیم رئیسی اعلام کرد، هنوز دانشگاهی که او «به مناسبت روز دانشجو قرار است، آنجا حاضر شود نهایی نشده و در حال بررسی است».


پیشتر حضور ابراهیم رئیسی در دانشگاه الزهرا با مخالفت دانشجویان مواجه شده و دانشجویان شعارهایی را علیه رئیسی سر دادند.

bottom of page