top of page

Source: DW

Nov 29, 2022

قاسم قریشی، جانشین سازمان بسیج با نمایندگان رسانه‌های امنیتی درباره کشتار زاهدان صحبت کرد. در این جلسه پیشنهادهایی درباره تخریب عبدالحمید مطرح شد. یک منبع از مسجد مکی زاهدان درباره این موضوع به دویچه وله توضیحاتی داد.


فایل صوتی که روز دوشنبه ۷ آذر در کانال تلگرامی گروه هکری "بلک ریوارد" منتشر شده، مربوط به جلسه‌ای است که با حضور قاسم قریشی، جانشین سازمان بسیج مستضعفان با شماری از خبرنگاران رسانه‌های حکومتی برگزار شده است.

در قسمت‌هایی از این فایل صوتی، به کشتار در زاهدان در هشتم مهر و همچنین به مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان اشاره می‌شود.


بیشتر بخوانید: فایل صوتی محرمانه: ۷۰ درصد بازار در روز ۲۴ آبان تعطیل بود


حاضران در این جلسه امنیتی پرسش‌هایی را از جمله درباره کشتن بعضی از افراد در داخل مسجد مکی اهل سنت زاهدان مطرح کردند. یکی از حاضران در این جلسه تائید کرده که "قصور از طرف تیرانداز بالای پاسگاه بوده" و "متناسب" عمل نشده است.

در بخش دیگری از این فایل صوتی عزل یک مقام نظامی در سیستان و بلوچستان نیز مطرح می‌شود که گفته می‌شود دستور از بالا بوده و سیستم چنین تصمیمی را گرفته است.

قریشی در این فایل صوتی درباره عبدالحمید گفت: «از اول انقلاب یک اشتباهی در سیستان و بلوچستان کردیم. به مولوی‌ها پر و بال دادیم و خان‌ها را زمین زدیم. اینها را اصلا آدم حساب نمی‌کردند.» او در ادامه افزود که بعد از دوم خرداد ولی به آنها میدان داده شد.

دستور خامنه‌ای برای "تذکر" به عبدالحمید

 در این جلسه همچنین قریشی می‌گوید که مصطفی محامی، نماینده خامنه‌ای در سیستان و بلوچستان و ستاد کل نیروهای مسلح گزارشی را درباره کشتار زاهدان به دفتر خامنه‌ای دادند و خامنه‌ای نیز در پاسخ به این گزارش خواستار آن شده که به مولوی عبدالحمید "تذکر" داده شود.

قریشی در ادامه می‌گوید محمدجواد حاج علی اکبری که به عنوان نماینده خامنه‌ای به زاهدان سفر کرده بود، به مولوی عبدالحمید "تذکر" داده است.

به گفته قریشی، خامنه‌ای همچنین دستور داده که از خانواده کشته‌شدگان "دل‌جویی" شود. جانشین سازمان بسیج در ادامه افزود که درباره معرفی کشته‌شدگان به عنوان "شهید" اختلاف نظر وجود داشته و خود او معتقد بوده که نباید آنها را "شهید" اعلام کرد تا خانواده‌ها را "مستمری‌بگیر و بدهکار نظام" کرد. 

پیشنهاد برای تخریب عبدالحمید

در این جلسه مدیران رسانه‌ها پیشنهاد می‌کنند که بر روی سخنان مولوی عبدالحمید علیه حقوق زنان تبلیغ شود.

یکی از حاضران ادعا می‌کند بیشترین تبعیض علیه زنان توسط اهل سنت در سیستان و بلوچستان اعمال می‌شود و زنان حتی به نماز هم نمی‌توانند بیایند و رفتار [سنی‌ها در سیستان و بلوچستان] با زنان بسیار "بدوی" است. او پیشنهاد می‌کند که از صحبت‌های قبلی عبدالحمید در مورد زنان باید استفاده شود. 


بیشتر بخوانید: انتشار فایل صوتی دیدار با فرمانده بسیج درباره حسین رونقی


در ارتباط با صحبت‌هایی که در این فایل صوتی درباره مولوی عبدالحمید شده تا کنون امام جمعه اهل سنت زاهدان، مسجد مکی و یا مدرسه دارالعلوم واکنشی نشان نداده‌اند. 

عبدالحمید و موضوع زنان

اما یک منبع محلی در مسجد مکی زاهدان در گفت‌وگو با دویچه وله فارسی توضیح داد: «مولوی عبدالحمید احتمالا در نماز جمعه هم به این موضوع نخواهد پرداخت و ما هنوز نمی‌دانیم که این جریان چگونه پیش خواهد رفت.» 

این منبع که نخواست نامش فاش شود در ادامه به دویچه وله گفت آن چیزی که آنها در فایل صوتی وانمود کردند در مورد حقوق زنان، دروغ است.

او ادامه می‌دهد: «در مورد حقوق زنان نظرات مولوی عبدالحمید در تارنمای او بیان شده است. عبدالحمید یک روحانی است و به عنوان یک عالم دینی بر این باور است که "حجاب باید اختیاری باشد" و هیچ حکومتی نمی‌تواند آن را به زور بر زنان تحمیل کند. مولوی عبدالحمید به آزادی معتقد است.»او در این ارتباط به موضوع ارسال پیام تبریک عبدالحمید به طالبان هم اشاره می‌کند که به مسئله حقوق زنان مربوط می‌شود.

او گفت: «در خصوص ارسال پیام تبریک عبدالحمید به طالبان باید توضیح داد که مولوی این تبریک‌نامه را به این شرط فرستاد که به حقوق زنان احترام گذاشته شود و حقوق بشر را رعایت بکنند. بعدا مولانا چندین بار به طالبان نامه‌های تندی هم نوشته که شما نمی‌توانید مثل۲۰ سال پیش عمل بکنید و گرنه شکست می‌خورید. ما این را در جمهوری اسلامی ایران هم می‌بینیم.» 

مولوی عبدالحمید اخیرا اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی پس از ۴۳ سال به بن‌بست رسیده است.


در بخشی از فایل صوتی درباره اینکه زنان اهل سنت حتی در مراسم نماز هم نمی‌توانند شرکت کنند، صحبت می‌شود. در واکنش به این ادعا، این منبع محلی از مسجد مکی می‌گوید این موضوع درست نیست چون که در جریان تیراندازی هشتم مهر به مجسد مکی دو نفر از زنان نمازگزار نیز کشته شدند. این هفته هم زنان بلوچ پس از نماز جمعه در "جمعه‌های اعتراضی" شرکت کردند.

bottom of page