top of page

Source: Iranintl

Dec 10, 2022

همزمان با سفر شی جین پینگ، رییس‌جمهوری چین به ریاض و احتمال افزایش فروش نفت عربستان سعودی به چین، قیمت دلار به مرز ۳۷ هزار تومان رسید.


بر اساس گزارش‌ سایت‌های اطلاع‌رسانی، در ادامه روند صعودی قیمت‌ها در بازار ارز و طلای تهران، قیمت دلار روز شنبه ۱۹ آذر، از مرز ۳۶ هزار و ۸۰۰ تومان گذشت.همچنین قیمت تمام‌سکه طلا ۱۸ میلیون تومان را رد کرد و قیمت هر مثقال طلا از هفت میلیون تومان عبور کرد.


از ابتدای سال ۱۴۰۱ قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش مداوم همراه بوده است.علی‌اصغر سمیعی، رییس هیات موسس کانون صرافان، شهریور ماه امسال با بیان این که قیمت دلار به صورت مصنوعی پایین نگه داشته شده، به سایت دیده‌بان ایران گفته بود: «اگر قیمت‌ها واقعی باشند می‌توان انتظار داشت نرخ دلار به ۴۰ هزار تومان برسد.»


در ماه‌های گذشته عدم حصول توافق احیای برجام از جمله دلایل افزایش قیمت دلار ذکر شده بود. در همین حال روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی سفر رییس‌جمهوری چین به عربستان سعودی را از جمله دلایل افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر ذکر کرد.


این روزنامه نوشت که چین با اختلاف اولین مقصد صادرات ایران است و اگر این سفر به بازنگری در همکاری نفتی با ایران منجر شود، برای صادرات نفت ایران خبر خوبی نیست.به گفته روزنامه دنیای اقتصاد، از نگاه برخی مفسران این اتفاق ممکن است از این جهت که منابع ارزی را دچار اشکال کند، برای قیمت دلار در تهران نگران کننده باشد.


با این حال بانک مرکزی جمهوری اسلامی مدعی شد وضعیت منابع ارزی کشور مطلوب است و نیازهای ارزی از طریق بازار رسمی حواله و اسکناس تامین می‌شود.این بانک همچنین اعلام کرد ایجاد ثبات در بازار ارز صرفا به مفهوم ثابت نگه‌ داشتن نرخ نیست و بانک مرکزی در دولت سیزدهم تلاش کرده است تا ثبات مناسبی در این بازار حاکم شود و آثار منفی ناشی از هیجانات مقطعی بازار غیررسمی به میزان کمتری در بازار رسمی متجلی و هویدا شود.

bottom of page