top of page

Source: Iranintl

Dec 27, 2022

روز سه‌شنبه ششم دی، مراسم چهلم آزاد حسین‌پور، کمال احمدپور، محمد احمدی، هیوا جان‌جان و یادبود حمیدرضا روحی، پنج تن از کشته‌شدگان خیزش انقلابی شهروندان علیه جمهوری اسلامی، در شهرهای مختلف برگزار شد.


با وجود محاصره آرامستان‌های شهرهای مهاباد، بوکان و «بهشت‌زهرا» در تهران، مراسم چهلم و یادبود کشته‌شدگان اعتراضات سراسری با سر دادن شعارهای ضد حکومتی از سوی مردم، به صحنه اعتراض بدل شد.


مهاباد؛ چهلم آزاد حسین‌پور، کمال احمدپور و محمد احمدیمراسم چهلم آزاد حسین‌پور، کمال احمدپور و محمد احمدی، از کشته‌شدگان اعتراضات مهاباد، در آرامستان این شهر برگزار شد.مردم مهاباد با سر دادن شعارهایی چون «کرد بلوچ آذری، آزادی برابری» در مراسم چهلم این سه نفر حاضر شدند.ویدیوهای رسیده همچنین حاکی از سر داده شدن شعارهایی از جمله «شهید نمی‌میرد» و «از کردستان تا تهران، جانم فدای ایران» در آیین چهلم سه تن از کشته‌شدگان مهاباد است.شرکت‌کنندگان در این مراسم، برای ادای احترام به یاد کشته‌شدگان،‌ یک دقیقه سکوت کردند.


کمال احمدپور در جریان اعتراضات روز ۲۷ آبان در خیابان منبع مهاباد بر اثر شلیک نیروهای سرکوب‌گر به شدت زخمی شد و هنگام انتقال به بیمارستان جان باخت.

او متاهل بود و دو فرزند خردسال دارد.


آزاد حسین‌پور نیز شامگاه ۲۶ آبان در جریان اعتراضات سراسری مردم مهاباد هدف گلوله نظامیان مسلح حکومتی قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

محمد احمدی هم شهروند ۴۳ ساله‌ای بود که در جریان اعتراضات ۲۷ آبان مهاباد، بر اثر تیراندازی نیروهای حکومتی و شلیک گلوله به سرش، کشته شد.


بوکان؛ چهلم هیوا جان‌جان

مراسم چهلم هیوا جان‌‌جان (جانان)، از کشته‌شدگان اعتراضات مردمی این شهر، با حضور گسترده شهروندان برگزار شد.

با وجود محاصره آرامستان بوکان از سوی نیروهای سپاه پاسداران، معترضان در این مراسم حاضر شده و شعارهایی چون «شهید نمی‌میرد» سر دادند.


هیوا جان‌جان در جریان اعتراضات ۲۶ آبان شهر بوکان، با شلیک مستقیم گلوله‌های جنگی نیروهای سرکوب‌گر کشته شد.


تهران؛ یادبود حمیدرضا روحی

خانواده حمیدرضا روحی و گروهی از شهروندان بر سر مزار این جوان کشته‌شده حاضر شدند و مراسم یادبودی برای او برگزار کردند.


ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند با وجود جو امنیتی، شمار قابل توجهی از مردم برای حضور در این مراسم به «بهشت زهرا» رفتند.


حمیدرضا روحی، جوان ۱۹ ساله‌ای بود که شامگاه ۲۷ آبان در جریان اعتراضات شهر زیبای تهران با شلیک مستقیم نیروهای سرکوب‌گر کشته شد.

روز سه‌شنبه همچنین مراسم چهلم آیلار حقی با حضور جمعیت پرشماری از مردم در تبریز برگزار شد: برپا شدن آیین چهلم آیلار حقی با حضور مردم؛ پدرش صداوسیما را مسوول تحریف موضوع قتل او خواند


مردم تبریز با سر دادن شعارهای ضدحکومتی، مراسم چهلم آیلار حقی را به صحنه اعتراض بدل کردند.


آیلار حقی، ۲۳ ساله و دانشجوی پزشکی دانشگاه آزاد تبریز بود که در جریان اعتراضات روز ۲۵ آبان کشته شد.


بر اساس آخرین آمار سازمان حقوق بشر ایران، از شروع اعتراضات جاری تاکنون، دست‌کم ۴۷۶ شهروند، از جمله ۶۴ کودک و ۳۴ زن، کشته شده‌اند.

با وجود تلاش جمهوری اسلامی برای سرکوب شهروندان معترض و صدور احکام سنگین برای آن‌ها، اعتراضات در ایران با گذشت بیش از ۱۰۰ روز همچنان ادامه دارد.


bottom of page