top of page

Source: Iranintl

Dec 28, 2022

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، ماموران وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در روزهای اخیر با حمله به خانه چند نفر از روزنامه‌نگاران، وسایل الکترونیکی آنها را ضبط کرده و با خود برده‌اند.


بر اساس این گزارش، خبرنگاران تهدید شده‌اند که هر گونه اطلاع‌رسانی یا اظهارنظری درباره وقایع اخیر، وضعیت بازداشتی‌ها یا مصاحبه با خانواده بازداشت‌شدگان، می‌تواند منجر به بازداشت آنها شود.


پس از خیزش انقلابی مردم ایران، ده‌ها روزنامه‌نگار در شهرهای مختلف کشور بازداشت و ده‌ها نفر دیگر نیز احضار شده‌اند.


در همین حال انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران، ماه پیش اعلام کرده بود حدود ۷۰ روزنامه‌نگار بازداشت و نیمی از آنان با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

این انجمن همچنین خبر داده بود علاوه بر این بازداشت‌ها، تعداد قابل توجهی از روزنامه‌نگاران نیز «احضار» شده‌اند.


الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن، روز ۲۷ آذر در تماس کوتاهی با همسر خود اعلام کرده بود که او و نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، به زندان قرچک منتقل شده‌اند.


مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه، اتهام نیلوفر حامدی و الهه محمدی را «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» ذکر کرده است.


پس از بازداشت نیلوفر حامدی و الهه محمدی، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات بیانیه مشترکی صادر کردند و ضمن تکرار اتهام‌های قبلی علیه آمریکا، دو خبرنگاری که اخبار کشته شدن مهسا امینی را پوشش دادند، به جاسوسی متهم کردند.


مهدی رحمانیان و غلامحسین کرباسچی، مدیران مسوول روزنامه‌های شرق و هم‌میهن، در واکنش به این اطلاعیه اعلام کردند مسوولیت تمام مطالب منتشر شده به وسیله این دو خبرنگار درباره مهسا امینی، بر عهده آنان است.

bottom of page