top of page

Source: DW

Dec 2, 2022

شامگاه جمعه علاوه بر زاهدان، برخی از شهرهای کردستان نیز صحنه حضور معترضان بودند. هه‌نگاو از جان باختن جوان دیگری در جریان شادی پس از شکست تیم فوتبال خبر داد. گزارشگران ویژه سازمان ملل خواستار آزادی فوری آرش صادقی شدند.


علاوه بر شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان که جمعه ۱۱ آذر شاهد حضور معترضان بودند، شماری از شهرهای استان کردستان نیز صحنه تجمعات مختلف شدند.تصاویر و ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد، در قروه و جوانرود مردم به خیابان‌ها آمده و علیه حاکمیت شعار داده‌اند.


کشته شدن جوان دیگری پس از شکست تیم ملی فوتبال ایران از آمریکا

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از کشته شدن جوان دیگری در جریان شادی مردم پس از شکست تیم ملی فوتبال ایران از آمریکا و حذف از جام جهانی قطر خبر داده است.

هه‌نگاو می‌نویسد این جوان ۲۲ ساله اهل مهاباد در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه ۹ آذر در شهرک اکباتان تهران با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی کشته شده است.


هه‌نگاو به نقل از یک "منبع مطلع" نوشت: «صبح چهارشنبه از کلانتری اکباتان با خانواده معروفی تماس گرفته‌اند که بیایید فرزندتان را ببرید و آنها نیز به خیال اینکه فرزندشان بازداشت شده به آنجا مراجعه کرده‌اند که با جسد فرزند خود روبرو شده‌اند.»

خبرها حاکی از آن است که ماموران امنیتی اجازه انتقال جسد به مهاباد را نداده‌اند و مراسم خاکسپاری همان روز تحت فشار نهادهای امنیتی در تهران با حضور شمار اندکی از نزدیکان این جوان برگزار شده است.»گزارشگران ویژه سازمان ملل خواستار آزادی فوری آرش صادقی شدند

کارشناسان و گزارشگران ویژه سازمان ملل در بیانیه‌ای از مقامات جمهوری اسلامی خواسته‌اند، آرش صادقی را که وضعیت جسمی نگران کننده‌ای دارد، فورا آزاد کند.

چندی پیش با تشدید نگرانی‌ها از وضعیت جسمی آرش صادقی، زندانی سیاسی که به سرطان مبتلاست، مرکز رسانه قوه قضاییه جمهوری اسلامی مدعی شده بود، "آرش صادقی وضعیت جسمی مطلوبی دارد."

خانواده آرش صادقی اما در هفته‌های گذشته بارها درباره وضعیت جسمی او ابراز نگرانی کرده‌اند. پدر آرش صادقی گفته است، فرزندش به نوعی سرطان استخوان مبتلاست و باید هر ماه آزمایش خون مخصوص و اسکن بافت استخوان انجام دهد.


جوان ۲۲ ساله پس از نبش قبر از سوی خانواده به خاک سپرده شد

مراسم خاکسپاری حامد سلحشوری، جوان ۲۲ ساله دیگری که ۵ آذر در راه برگشت از اصفهان به ایذه از سوی ماموران حکومتی بازداشت شد نیز در روز جمعه ۱۱ آذر صحنه اعتراضات گسترده بود.


بنا به گفته‌ خانواده حامد سلحشوری، این جوان اهل ایذه پس از دستگیری از سوی ماموران زیر شکنجه جان خود را از دست داده و جسدش نیز در ابتدا به صورت مخفیانه از سوی ماموارن امنیتی در روستای قلعه تن دفن شد.

خانواده اما پس از اطلاع از این موضوع با کمک اهالی این روستا، جسد فرزندشان را بیرون آورده و در محل دیگری در ایذه دفن کرده‌اند.


امام جمعه تهران: رهبر اشتباه نکرد

کاظم صدیقی، امام جمعه تهران در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به اعتراضات سراسری و نحوه برخورد علی خامنه‌ای، رهبری جمهوری اسلامی با معترضان گفته است: «در گذشته مسئولان دچار اشتباهاتی شده‌اند اما امام و رهبری هیچ‌گاه در مسیری که حرکت کردند اشتباه نکردند چون تقوا و ثبات قدم داشته‌اند. رهبری در مواجهه با همه مشکلات به جمکران می‌رود و به امام زمانش پناه می‌برد و از آن حضرت یاری می‌طلبد.»


اعتصاب دانشجویان دانشگاه تهران در روزهای ۱۲ تا ۱۶ آذر

جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران اعلام کرده‌اند، در روزهای ۱۲ تا ۱۶ آذر در اعتصاب خواهند بود. در بخشی از بیانیه‌ای که این دانشجویان منتشر کرده‌اند، آمده است: «چشم‌های کور هیئت حاکمه شاهد باشند، نسل جوان ما، نسلی که تاریخ فردای مملکت ما را می‌سازد، تصمیم نهایی خود را گرفته است و با عزمی راسخ راه آزادی را پیش می‌برد.»

در این بیانیه از دانشجویان تمامی دانشکده‌ها خواسته شده، به احترام دانشجویان در بند ظلم و ستم، در روزهای ۱۲ تا ۱۶ آذر در کلاس‌های درس حاضر نشوند و به اعتصابات سراسری بپیوندند.


الهام افکاری: ده‌ها زندانی زیر ۱۸ سال در زندان عادل آباد هستند

الهام افکاری، خواهر نوید افکاری در تماسی از زندان با برادر دیگرش گفته است، ده‌ها زندانی زیر ۱۸ سال در زندان عادل آباد هستند که به آنها اتهاماتی مثل افساد فی‌الارض یا محاربه زده‌اند.


سعید افکاری قسمتی از مکالمات خود با خواهرش را در توییتر منتشر کرده است.

خبرگزاری تسنیم، روز پنجشنبه ۱۹ آبان‌ گزارش داده بود، الهام افکاری، خواهر نوید افکاری، به هنگام ''فرار از مرز'' توسط ''سربازان گمنام امام زمان در وزارت اطلاعات'' جمهوری اسلامی بازداشت شد.


کشته شدن دست‌کم ۱۸ شهروند اهل بوکان در دو ماه گذشته

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو با استناد به آمار به ثبت رسیده و با انتشار تصویری از آرامستان بوکان اعلام کرده است، در دو ماه گذشته دست‌کم ۱۸ شهروند اهل بوکان توسط نیروهای حکومتی کشته شده‌اند.خداحافظی ملی پوش تیم سنگ‌نوردی در اعتراض به بازداشت ورزشکاران

فرزین قاجاریه، ملی‌پوش تیم سنگ‌نوردی ایران در اعتراض به بازداشت ورزشکاران این رشته و تخریب خانه باغ خانوادگی الناز رکابی از تیم ملی خداحافظی کرد.

این ملی پوش با انتشار یک استوری در اینستاگرام خود نوشت: «با وجود این شرایط، به خصوص وقتی دوستان سنگ‌نوردمان در زندان هستند و خانه قهرمانمان را روی سرش خراب کردند، شرکت در اردوی جمهوری اسلامی از نظر من خیانت به همه اینهاست. من در این مرحله از تیم ملی جمهوری اسلامی خداحافظی می‌کنم.»

پیش از این رسول خادم، قهرمان پیشین کشتی المپیک نیز به تخریب خانه باغ خانوادگی الناز رکابی اعتراض کرده بود.

bottom of page