top of page

Source: DW

Nov 23, 2022

همزمان با به خیابان آمدن معترضان در چندین شهر، کانون نویسندگان ایران، در واکنش بە خشونت نیروهای سرکوب در شهرهای کردنشین، از آزادی خواهان خواست در برابر کشتار سکوت نکنند و صدای معترضان را به گوش جهانیان برسانند.


بر ا‌ساس گزارش‌ها، معترضان در چندین شهر ایران از جملە در تهران، کرج، دهدشت، دشتی، مریوان، بانه، ارومیه، سنندج به به خیابان آمده‌اند و علیه حکومت جمهوری اسلامی ایران و در حمایت از شهرهای کردنشین شعار می‌دهند.

تصاویر منتشر شدە در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است کە معترضان در مشیریه تهران به خیابان آمدە و شعار دادەاند. در مقابل نیروهای سرکوب به آنها حملە کردەاند.خبرها از دهدشت در استان کهگیلویە و بویراحمد هم حاکی از آن است کە معترضان با حضور در خیابان‌ها از خیزش مردم کردستان حمایت کردەاند. برخی از منابع از زخمی‌شدن تعدادی از معترضان بر اثر اصابت گلولە‌های ساچمەی خبر دادەاند.


وزارت‌خارجه آمریکا: استفادە نیروهای سرکوب از آمبولانس را مذبوحانه خواند


ند پرایس، سخنگوی وزارت‌ خارجه ایالات متحده آمریکا در یک بیانیە و در واکنش به خیزش سراسری جاری در ایران و استفادە نیروهای سرکوب از آمبولانس ، به شدت محکوم و گفت: «بهره‌برداری از آمبولانس و مراکز خدمات پزشکی برای سرکوب معترضان مسالمت‌آمیز یکی از اقدامات مذبوحانه‌ای است که ماهیت رفتار رژیم را آشکار می‌کند».

پرایس در ادامه گفته است: «چنین روش‌هایی باعث سلب اعتماد عمومی از خدمات پزشکی می‌شود».

بر ا‌ساس تصاویر منتشر شدە در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی بارها از آمبولانس برای انتقال نیرو و همچنین انتقال بازداشت شدگان استفادە کردەاند. همچنین تصاویر منتشر شدە نشان می‌دهد کە نیروهای امنیتی بارها در حیاط مدارس، مراکز درمانی و ادارات دولتی پناه گرفتەاند.

سوشا مکانی: نیازی نیست سیاسی باشی، فقط کافیست با شرف باشی


سوشا مکانی، دروازەبان پیشین تیم‌ملی فوتبال ایران، به گفتەهای مهدی طارمی، مهاجم کنونی تیم‌ملی، کە گفتە بود "سیاسی" نیست، واکنش نشان دادە و گفتە است: «نیازی نیست سیاسی باشی، فقط کافیست با شرف باشی».

مکانی در توئیتی نوشت: «ما هم سیاسی نیستیم! اما وقتی هم‌وطنم گرسنه بود، شکم سیر من هم درد می‌کرد. وقتی هموطنم تیرخورد!، جای تیر روی بدن من ماند!. وقتی هموطنم برای آزادی مرد!، من هر روز و هر لحظه می‌میرم».


مهدی طارمی، پس از شکست سنگین تیم‌ملی فوتبال ایران در برابر انگلیس، در پاسخ بە یک روزنامه‌نگار گفتە بود: «من نه سیاسی هستم و نه می‌خواهم به سوالات شما پاسخ بدهم! من در جام جهانی هستم تا از فوتبال لذت ببرم».

او همچنین خطاب به این روزنامه‌نگار گفتە بود: «چرا درباره جنگ اوکراین سوال نمی‌کنید؟»


بازداشت یک ایرانی – بریتانیایی به اتهام ارتباط با رسانه‌های فارسی زبان


باشگاه خبرنگاران جوان گزارش دادە کە روز چهارشنبه یک فرد با تابعیت ایرانی – بریتانیایی، به اتهام ارتباط با "شبکه‌های تلویزیونی بی‌بی‌سی و ایران‌اینترنشنال" در ا‌صفهان بازداشت شدە است.این رسانه در گزارش خود گفتە است: «فرد دستگیر شده دارای رابطه مستقیم و نسبت فامیلی با برخی خبرنگاران این شبکه‌ها و متولد انگلیس است.»

بر اساس این گزارش، فرد دستگیر شدە با اتهامات "دعوت مردم بە نا فرمانی مدنی، اغتشاش، نا امنی، خرابکاری و تخریب اموال عمومی" متهم شدە است.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، در اقدامی کە واکنش سیاست‌مداران و دولت‌مداران بریتانیا را بە همراه آورد، شبکه ایران‌اینترنشنال را "سازمان تروریستی" نامید.

رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران، بارها از تهدید روزنامه‌نگاران خود و خانوادە آنها توسط جمهوری اسلامی خبر دادەاند.

پیشتر هم دیوید راتلی، معاون پارلمانی وزیر امور خارجه بریتانیا تهدید خبرنگاران ایرانی در بریتانیا از سوی سپاه پاسداران را محکوم کردە بود.


تائید دیدار فاطمه هاشمی با مجتبی خامنەای


کانال تلگرامی "خانه‌موزه هاشمی رفسنجانی" روز چهارشنبه، ٢ آذر (٢٣ نوامبر) در خبری تایید کرد که فاطمه هاشمی با مجتبی خامنه‌ای، پسر رهبر جمهوری اسلامی، دیدار کرده است.پیشتر سایت "پیک‌ نت"، در گزارشی خبر داده بود کە در جریان این دیدار فاطمه هاشمی نکاتی را در مورد ا‌وضاع کشور بە مجتبی خامنه‌ای گوشزد کردە و او در جواب گفتە است: «من همه این‌ها را می‌دانم، ولی کاره‌ای نیستم و مدتی است از تصمیم‌گیری‌ها کنار گذاشته شده‌ام و در حال حاضر فقط یک مدرس حوزه‌ام. برو این‌ها را به پدرم بگو».

کانال تلگرامی خانه ‌موزه هاشمی رفسنجانی، جزئیاتی در مورد این دیدار گفت‌وگو نکرده است، اما با اشارە غیر مستقیم به گزارش پیک‌ نت، گفتە است کە "بیشتر نقل قولها و موضوعات مورد اشاره در خبر، خلاف واقع و کذب" است.

bottom of page