top of page

Source: DW

Dec 11, 2022

شاکی خصوصی ماهان صدرات از "توقف و تعویق" حکم او خبر داد. آلمان و فرانسه به پاس مبارزه برای آزادی، جایزه ویژه حقوق بشر و حاکمیت قانون را به مهسا امینی و معترضان ایرانی اهدا کردند. اعتراضات در دانشگاه‌ها ادامه دارد.


محمدرضا قنبرطلب، شاکی خصوصی ماهان صدرات در پستی توییتری از توقف حکم اعدام این معترض ۲۳ ساله خبر داد. او نوشت: «نیمه شب حکم ماهان صدرات متوقف و ظاهرا به تعویق افتاد. صدای مادربزرگ‌های ماهان و حمایت مردم شریف ایران به مسئولین قوه قضاییه و آیت‌الله اژه‌ای و نه هموطنانم به شبکه‌های‌های معاند و بیگانه شنیده شد.»


ماهان صدرات، ۲۳ ساله، از سوی دادگاه به ''محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد و جرح عمدی شاکی با چاقو''، همچنین ''اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، آتش زدن موتورسیکلت و تخریب گوشی شاکی خصوصی'' متهم شده است. پدر او در گفت‌وگو با روزنامه شرق از جلب رضایت شاکیان خبر داده بود: «عصر چهارشنبه، جلسه برگزار کردیم، رضایت شاکیان را جلب کردیم، دست این و آن را بوسیدیم تا این پرونده ختم به خیر شود».


جایزه ویژه آلمان و فرانسه به مهسا امینی و معترضان ایرانی تعلق گرفت

وزیران خارجه فرانسه و آلمان، جایزه مشترک و ویژه حقوق بشر و حاکمیت قانون در سال ۲۰۲۲ را به مهسا امینی و مردم معترضی که برای آزادی می‌جنگند، اهدا کردند.


کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه در پیامی گفت: «این جایزه‌ای است برای بزرگداشت معترضانی که کشته و اعدام شدند، از جمله ده‌ها کودک.»


آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان پیش‌تر در واکنش به اعدام محسن شکاری در توییتر نوشت: «سرشت ضدانسانی رژیم ایران حد و مرز نمی‌شناسد. محسن شکاری در یک محاکمه سریع محیلانه محکوم و اعدام شد، تنها به این دلیل که نظری مخالف رژیم داشت. اما تهدید به اعدام، اراده آزادیخواهی مردم را خفه نخواهد کرد.»


تجمع جلوی اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل

شماری از معترضان ایرانی با اجتماع در برابر محل اقامت نماینده جمهوری اسلامی در نیویورک، به در و دیوار ساختمان رنگ قرمز پاشیدند. سه تن از این افراد به گردن خود طناب دار بسته بودند.

آنها خواهان توقف اعدام معترضان در ایران شدند.


ادامه تحصن‌های دانشجویی

منابع دانشجویی از آغاز تجمع‌های دانشجویی در روز یکشنبه ۲۰ آذرماه خبر می‌دهند.

طبق تصاویر و ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، دانشجویان دانشکده ادبیات علامه طباطبایی در تهران بدلیل ممانعت از ورود دانشجویان تعلیقی این به دانشگاه دست به تجمع زده‌اند.


گزارش‌ها حاکی از آن است که پس از سردادن شعارهای اعتراضی توسط این دانشجویان، ماشین نیروهای امنیتی جلوی در این دانشگاه مستقر شده‌اند.


بازداشت‌ها ادامه دارد

بر اساس گزارش منابع مختلف حقوق بشری، بازداشت شهروندان و فعالان در شهرهای مختلف ایران همچنان ادامه دارد.


از جمله آنها، شبکه حقوق بشر کردستان می‌نویسد که حسنا حیدری، دانشجوی ارشد شیمی دانشگاه رازی، روز ۱۸ آذر توسط نیروهای امنیتی در بلوار طاق‌بستان کرمانشاه بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.


کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور نیز خبر داده که محمدعلی رضایی، دانشجوی کارشناسی روانشناسی دانشگاه آزاد تهران شمال و عکاس آزاد، روز سه‌شنبه ۱۵ آذر توسط نیروهای امنیتی ''ربوده'' شده است.


بر اساس این گزارش، تا کنون از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت‌کننده‌این دانشجو اطلاع دقیقی در دست نیست.


این منبع دانشجویی همچنین می‌نویسد که مهدی یعقوب‌خانی غیاثوند، دانشجوی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور قزوین نیز روز ۱۶ آذر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.


طبق این گزارش، نیروهای لباس‌شخصی پس از بازداشت این دانشجو به خانه او هجوم برده و برخی از مدارک و وسایل شخصی او را ضبط کردند.


هدیه تهرانی: اعدام معترضان بدون عواقب نمی‌ماند

هدیه تهرانی، بازیگر سرشناس سینمای ایران، در صفحه شخصی خود در اینستاگرام در واکنش به اعدام محسن شکاری نوشت: «صبر مردم لبریز شده؛ اما انگار شما همچنان بی‌تقصیرید و مردم خس و خاشاک و اغتشاش‌گر و منافق و اغفال‌شده و اراذل و اوباش و تروریست. این جریان را به گردن دشمن نیندازید.»


شما هیچ‌وقت به مردم احترام نگذاشتید و با آن‌ها مهربان نبودید!هیچ اعتراضی را نپذیرفتید و هیچ‌گاه کوچکترین اشتباه و تقصیری را به گردن نگرفتید و مردم ۴۰ سال قهر و سرکوب و جنگ و انواع خسارات و مصیبت‌های تحمیلی بر روح و روان و جانشان را تحمل کردند.هر گاه لب به اعتراض گشودیم در دم خفه و سرکوب کردید.حالا صبر مردم لبریز شده؛ اما انگار شما همچنان بی‌تقصیرید و مردم خس و خاشاک و اغتشاش‌گر و منافق و اغفال‌شده و اراذل و اوباش و تروریست.این جریان را به گردن دشمن نیندازید!


این کشته‌شدگان و ۳۰ هزار بازداشتی مردم هستند؛ خود خود مردم!و این خود شما هستید که هیچ اعتراضی را نه با حرف، نه با شعر، نه با نوشته، نه با هنر، نه با شعار، نه با تجمع، نه با تظاهرات و نه با بانگ شبانه بر بام‌های خانه نمی‌پذیرید و نخواهید پذیرفت.


پس شما هستید که اعتراض‌های مسالمت‌آمیز را با بازداشت دانشجو و کارگر و معلم و دکتر و استاد و نخبه و روزنامه‌نگار و هنرمند و ورزشکار و مادر خانه‌دار و بازاری و کسبه و حتی دانش‌آموز به خشونت کشاندید و میزبان ضیافت خون بیگناه کودک و نوجوان و معترضین شدید.


در ادامه همچنان پندار و گفتار و کردار شما گویی طرح توسعه آتش درون و بیرون ما مردم را رقم می‌زند.یقین بدانید گرفتن جان یک انسان دیگر و اعدام معترضین عواقب جدی‌ای برای شما خواهد داشت.این احکام و اجرای آن‌ها بنزین بر شعله‌های آتشی‌ست که دیگر خاموش نمی‌شود‌.


هدیه تهرانی


او بازداشت‌شدگان و جان‌باختگان در جریان اعتراضات سراسری جاری در ایران را ''خود خود مردم'' نامید و افزود: «این خود شما هستید که هیچ اعتراضی را نه با حرف، نه با شعر، نه با نوشته، نه با هنر، نه با شعار، نه با تجمع، نه با تظاهرات و نه با بانگ شبانه بر بام‌های خانه نمی‌پذیرید.»


این بازیگر مطرح و باسابقه سینمای ایران در پایان خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی نوشت: «یقین بدانید گرفتن جان یک انسان دیگر و اعدام معترضین عواقب جدی‌ای برای شما خواهد داشت. این احکام و اجرای آن‌ها بنزین بر شعله‌های آتشی‌ست که دیگر خاموش نمی‌شود.»


اصغر فرهادی: بیش از این خون نریزید

کارگردان سرشناس ایرانی در واکنش به اعدام محسن شکاری و احکام مشابه دیگر در اینستاگرام نوشت: «کشتن و اعدام جوانان به‌جان‌آمده و مردمان ستم‌دیده حاصلی جز خشم و انزجارِ بیشتر برایتان نخواهد داشت. حکم‌های ناعادلانه‌تان را باطل کنید و بیش از این خون بر خاک داغدار این سرزمین نریزید.»


bottom of page