top of page

Source: DW

Nov 27, 2022

شورش نیکنام، شهروند ۳۴ ساله مهابادی بر اثر شدت جراحات جان باخت. از سرنوشت دو خواهر ربوده شده سنندجی خبری نیست. دو برادر خردسال در سردشت هدف ساچمه قرار گرفته‌اند. صادق زیبا کلام به دلیل انتشار "ادعای بدون سند" احضار شد.


تظاهرات شبانه در محله‌های مختلف تهران با بانگ مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر بسیجی و شعارهای حمایت از کردستان و زاهدان ادامه یافت. در دربند، ستارخان و بلوار فردوس  شعار کردستان، زاهدان، چشم و چراغ ایران طنین انداخت.


روی بنری در پل عابر پیاده نواب این شعار به چشم می‌خورد: «کردستان عرق خون اعتراض، اعتصاب، انقلاب»


 در دره‌شهر آبدانان استان ایلام معترضان آتش روشن کرده و خیابان‌ها را با شعارهای ضدحکومتی بستند.


جان باختن شورش نیکنام، معترض مهابادی

منابع کردی از جان باختن شورش نیکنام، شهروند ۳۴ ساله‌‌ای خبر داده‌اند که در سرکوب‌‌های چند روز قبل مهاباد مجروح شده بود.. نیکنام یکشنبه ششم آذر بر اثر شدت جراحات در بیمارستانی در ارومیه درگذشته است.کولبر نیوز نیز از زخمی شدن دو برادر ۹ و ۱۱ ساله با شلیک مستقیم گلوله ساچمه‌ای نیروهای سپاه در سردشت خبر داده‌اند. اعلام شده که این دو در ایست بازرسی ملاشیخ مورد هدف نیروهای سپاه قرار گرفته‌اند.

هه‌نگاو می‌نویسد از سرنوشت آزاده و آرزو پورصمد، دو خواهر۱۶ و ۲۷ ساله سنندجی که شش روز قبل ربوده شده‌اند، خبری در دست نیست. منابع کردی بازداشت خودسرانه و غیرقانونی شهروندان از سوی نیروهای حکومتی را ربایش می‌خوانند.


صادق زیباکلام به دادسرا احضار شد

دستگاه قضایی صادق زیباکلام، استاد دانشگاه را به خاطر انتشار "مطلب و ادعای بدون سند در صفحه شخصی‌" برای ادای توضیح احضار کرد. او باید صبح دوشنبه هفتم آذر در دادستانی تهران حاضر شود.

به نظر می‌رسد احضار زیباکلام به توییت او در باره موج‌سواری حکومت روی برد تیم ملی در قطر مربوط باشد. او نوشته بود: «چقدر غم انگیز است وضعیت نظامی که محبوبیت سیاسی و اجتماعی‌اش آنقدر سقوط کرده که با همه وجود متوسل به برد بازی فوتبال شود تا در پشت آن برای خودش یکمقدار محبوبیت و همراهی مردمی جمع آوری کند.»

زیبا کلام در آخرین پیام روحانی را خطاب قرار داده است: «جناب روحانی خوب شد تیم ملی ایران برد که جنابعالی با پیام پیروزی سکوتتان را بشکنید. والا در قبال اعتراضات اخیر و کشته شدن بیش از چهارصد نفر از هموطنانمان آنچنان سکوت کرده‌اید کانه هیچ نقشی در وضعیت امروز نداشته اید. کمترین گناه شما پشت کردن به مطالبات ۲۴ میلیون رای دهنده بود.»


فعالان تئاتر بدون حجاب اجباری جلوی دوربین

سهیلا گلستانی بازیگر سینما با انتشار ویدئویی در اینستاگرام، حضور خود و گروهی از همکارانش بدون حجاب اجباری را هم‌رسانی کرد. او نوشت: «نمایش تمام می‌شود و حقیقت عریان می‌گردد... راه بی‌شمار است و امید به روز نو، بسیار»


ادعای دادگستری کردستان: ۸۶ درصد بازداشتی‌ها آزاد شده‌اند

حسین حسینی، رئیس کل دادگستری استان کردستان، عنوان کرده که طبق دستور اژه‌ای ۱۸ معترض زندانی مشمول "ارفاق و تخفیف" شده و آزاد شده‌اند. او مدعی شده که ۸۶درصد بازداشت شدگان اعتراضات جاری در استان آزاد شده‌اند ولی کسانی که "مرتکب تحریب، تحریق، ایجاد ارعاب و تهدید شده‌اند، برخورد قاطع صورت می‌گیرد.»

آمار مورد ادعای حسینی در حالی ارائه شده که سازمان حقوق بشری هه‌نگاو شمار بازداشت و ربایش شهروندان در ۳۸ شهر کردستان طی ۵۰ روز نخست اعتراضات را بیش از ۴۰۰۰ نفر دانسته و هویت ۹۴۲ نفر را احراز و مستند کرده است.

bottom of page