top of page

Source: DW

Nov 22, 2022

شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی اعمال "شکنجه و خشونت جنسی" علیه معترضان در ایران را تأیید کرد. خانه سینما هشدار داد در صورت تداوم بازداشت‌سینماگران، اعضایش را به اعتصاب فراخواهد خواند. شمار قربانیان اعتراضات به ۴۳۴ تن رسید.


شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی آزار خشونت جنسی علیه معترضان بازداشت‌شده در ایران را تأیید کرد. تهیه‌کنندگان این گزارش نوشته‌اند طبق شواهد و اظهارات شاهدان عینی حداقل در یک مورد خشونت جنسی باعث بروز جراحت‌های شدید در یک قربانی شده و به یک پسر نوجوان نیز تجاوز شده است. منابع مطلع که با سی‌ان‌ان صبحت کرده‌اند، گفته‌اند در برخی موارد از تجاوز جنسی فیلمبرداری شده و برای باج‌گیری و مجبور کردن معترضان به سکوت استفاده شده است.


در این گزارش به آرمیتا عباسی، دختر ۲۰‌ساله‌ای اشاره شده که در کرج دستگیر شد. طبق مدارک درز پیدا کرده، او روز ۲۵ مهر ماه به همراه مأموران لباس شخصی به بیمارستان "امام علی" در کرج منتقل شد، در حالی که، موهایش تراشیده شده و به شدت به خود می‌لرزید. از جمله مدارک درزپیدا کرده مکالمات میان پزشکان در پیام‌های خصوصی اینستاگرام بوده است. این پزشکان نوشته‌اند که با دیدن آرمیتا عباسی و وضعیت وخیم جسمانی او و مشاهده نشانه‌های تجاوز جنسی به شدت وحشت کرده‌اند.




سی‌ان‌ان گزارش داده که نتوانسته با اعضای خانواده آرمیتا عباسی صحبت کند. آرمیتا عباسی اینک در زندان فردیس کرج نگهداری می‌شود.


در این گزارش همچنین روایت‌های یک دختر جوان دیگر نیز منعکس شده که در اعتراضات‌ بازداشت شد. او اظهار داشته در زمان بازداشت، مورد خشونت جنسی قرار گرفته و چند روز بعد توانسته از طریق مرز ایران با عراق، از کشور بگریزد.


هشدار خانه سینما: اعتصاب، قطع همکاری با صدا و سیما


خانه‌سینمای ایران در بیانیه‌ای هشدار داد در صورتی که تهدیدها و بازداشت‌ها پایان نیابند و سینماگران بازداشت‌شده آزاد نشوند، از اعضای خود خواهد خواست تا "دست به اعتصاب زده،  از همکاری با پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی خودداری کرده و در برابر سازمان سینمایی تحصن کنند."


در این بیانیه گفته شده پیگیری‌ها برای آزادی سینماگران بازداشت‌شده تا کنون نتیجه‌ای نداشته و در روزهای گذشته احضار‌ها و بازداشت‌های جدیدی هم صورت گرفته است.


بخوانید: بیانیه مترجمان در حمایت از جنبش زن، زندگی، آزادی


خانه سینما تأکید کرده اتهام‌هایی نظیر "اقدام علیه امنیت ملی، تشویش اذهان عمومی، نشر اکاذیب‌و همراهی با رسانه‌های بیگانه" را که به سینماگران نسبت داده شده "غیرواقعی" می‌داند.


در تازه‌ترین مورد هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی، دو هنرپیشه‌ای که بدون‌حجاب اجباری مقابل دوربین ظاهر شده بودند، بازداشت شدند. از زمان آغاز اعتراضات سراسری تعداد زیادی از فیلمسازان، بازیگران، چهره‌های سرشناس هنری و فرهنگی احضار یا بازداشت شده‌اند.


افزایش تعداد قربانیان


به گزارش سایت حقوق بشری هرانا تعداد معترضان جان‌باخته تا روز ۳۰ آبان، به ۴۳۴ تن رسید. ۶۰ تن از این قربانیان کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال بوده‌اند. طبق این گزارش تا بدین‌جا ۱۵۵ شهر ایران صحنه تظاهرات اعتراضی به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد بوده است.


حمله نیروهای مسلح به مردم در جوانرود؛ استفاده از تجهیزات جنگی



گزارش‌های مردمی از شهر جوانرود در استان کرمانشاه حاکی از حمله شدید نیروهای امنیتی به معترضان است. برخی رسانه‌ها تصاویری را از کاروان ماشین‌های نظامی به سوی این شهر منتشر کرده‌اند. در برخی از این تصاویر نیروهای نظامی با تجهیزات جنگی نیمه سنگین دیده می‌شوند.


در همین حال کاربران تصاویری از پوکه گلوله‌های جنگی را منتشر کرده‌اند که گفته می‌شود به سوی مردم غیرمسلح شلیک شده‌اند. از شمار دقیق کشته‌ها و زخمی‌ها اطلاعی در دست نیست.




علی کریمی در پیام کوتاه توییتری از مردم خواست تا به بیمارستان جوانرود بروند و خون اهدا کنند.

bottom of page