top of page

Source: DW

Dec 26, 2022

رابرت دنیرو و جین روزنتال خواهان آزادی فوری ترانه علیدوستی شدند، فراخوان برای برگزاری مراسم چهلم کیان پیرفلک در روز دوشنبه پخش شد و شاهزاده رضا پهلوی گفت: ما خانواده‌های داغدار را تنها نمی‌گذاریم.


شهرهای ایران شامگاه یکشنبه ۴ دی (۲۵ دسامبر) نیز شاهد اعتراضات مردمی بود. ویدیوهای منتشر شده، از شهر مهاباد واقع در استان کردستان را نشان می‌دهد که در آن معترضان با برافروختن آتش و بستن خیابان‌ها شعار "ژن، ژیان، ئازادی سر می‌دهند.


در تهران نیز مردم از درون خانه‌ها و از روی پشت‌بام‌های خود شعارهای ضد حکومتی سر دادند.

در ویدیوهای منتشر شده از منطقه پونک  و شاهین جنوبی صدای شعارهایی چون "مرگ خامنه‌ای" و مرگ بر دیکتاتور" به گوش می‌رسید.رابرت دنیرو و جین روزنتال خواهان آزادی فوری ترانه علیدوستی شدند

رابرت دنیرو و جین روزنتال از بنیانگذاران جشنواره ترایبکا، با انتشار بیانیه‌ای از رژیم ایران به دلیل رفتارش با معترضان در ماه‌های اخیر انتقاد کردند. این دو ضمن محکوم کردن بازداشت ترانه علیدوستی، هنرپیشه ایرانی، خواستار آزادی فوری او و دیگر زندانیان شدند.


در این بیانیه آمده است: «ما عمیقا نگران وضعیت ترانه علیدوستی هستیم و همراه دیگر فیلم‌سازان و هنرمندان جهان خواستار آزادی او هستیم.»

این بیانیه همچنین با پشتیبانی از مردم ایران با شعار معترضان همراهی کرده و گفته: "ما هم می‌گوییم: زن، زندگی، آزادی."


برگزاری مراسم چهلم کیان پیرفلک در روز دوشنبه

مراسم چهلم کیان پیرفلک، کودکی که به ضرب گلوله در جریان اعتراضات مردمی در شهر ایذه کشته شد فردا دوشنبه ۵ دی ماه (۲۶ دسامبر) در روستای پرچستان گورویی شهرستان ایذه واقع در استان خوزستان برگزار می‌شود.


عموی کیان پیرفلک، در اینستاگرام خود آگهی این مراسم را منتشر کرده است.


مادر کیان پیرفلک در توضیحی متفاوت از روایت حکومتی گفته است که :«سه نفر از ماموران لباس شخصی" فرزندش را به ساختمان هلال احمر بردند و اضافه کرد: "از همان‌هایی که به ما شلیک کرده بودند."


فیلم کوتاه کیان پیرفلک که در حال آزمایش یک قایق است و با جمله "به نام خدای رنگین کمان" آغاز می‌شود، واکنش‌های زیادی در مردم ایران و جهان برانگیخت.شاهزاده رضا پهلوی: خانواده‌های داغدار را تنها نمی‌گذاریم

کانال تلگرامی رضا پهلوی با انتشار پستی نوشت: «چهلم جاویدنامان کیان پیرفلک، آیلار حقی، حمید‌رضا روحی، سپهر مقصودی و شماری دیگر از جانباختگان انقلاب ملی ایران است.» در این پست تاکید شدنه که "خانواده‌های داغدار را تنها نمی‌گذاریم."bottom of page