top of page

Source: Iranintl

Nov 29, 2022

روز چهارشنبه، ۱۰ کودک به اتهامات «محاربه، افساد فی‌الارض و قتل» در شعبه یک دادگاه انقلاب کرج محاکمه می‌شوند. انتشار خبر تشکیل دادگاه برای این افراد زیر ۱۸ سال با واکنش‌های اعتراضی گسترده مواجه شده است و افراد و سازمان‌های مختلف درباره این موضوع ابراز نگرانی کرده‌اند.


کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان ضمن مخابره این خبر اعلام کرد: «این افراد از داشتن وکیل تعیینی محروم بوده و قرار است وکلای مورد تایید قوه قضاییه (ماده ۴۸) در این جلسه از آنان دفاع کنند.»


حسین فاضلی هریکندی، رییس کل دادگستری استان البرز، روز ۲۱ آبان از صدور کیفرخواست برای ۱۱شهروند بازداشت‌شده این‌ استان با اتهامات امنیتی از جمله «افساد فی الارض» و ارجاع پرونده آنها به شعبه یک دادگاه انقلاب البرز خبر داده بود.


این شهروندان در رابطه با پرونده «جان باختن یک نیروی بسیج» در جریان اعتراضات روز ۱۲ آبان در کمال‌شهر کرج با این اتهام مواجه شدند.


حمید قره‌حسنلو و فرزانه قره‌حسنلو، دو تن از این شهروندان بازداشت شده‌اند که به تازگی به «افساد فی‌ الارض» متهم شده‌اند.حمید قره‌حسنلو، پزشک رادیولوژیست ساکن کرج و همسرش فرزانه قره‌حسنلو، پس از شرکت در مراسم چهلم حدیث نجفی، از کشته‌شدگان خیزش انقلابی، از سوی نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شدند.


خبر صدور کیفرخواست «فساد فی‌ الارض» و محاربه برای ۱۰ شهروند زیر ۱۸ سال کرجی در حالی منتشر شده است که پیش از این، محسن برهانی، حقوقدان و استاد دانشگاه تهران، درباره محاکمه تعدادی از کودکان بازداشت‌شده در دادگاه انقلاب هشدار داده بود.


برهانی اطلاع داده بود که این کودکان از حق دسترسی به وکیل انتخابی (تعیینی) محروم هستند.جلسه محاکمه این کودکان با وکیل تسخیری در شرایطی قرار است برگزار شود که بر اساس قانون مجازات اسلامی، داشتن وکیل انتخابی، تشکیل پرونده شخصیت و اجرای مقررات ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی (بررسی شرایط روانی کودکان) الزامی است.


در جریان خیزش انقلابی در ایران، بیش از ۱۸ هزار شهروند بازداشت و برخی از آنان با اتهام فساد فی‌ الارض و محاربه روبه‌رو شدند. اتهاماتی که معترضان بازداشتی را در معرض خطر اعدام قرار می‌دهد. از جمله این معترضان مجیدرضا رهنورد است که امروز (سه‌شنبه هشتم آذر) در جریان اولین جلسه دادگاهش در مشهد به اتهام قتل دو بسیجی، با اتهام «محاربه» مواجه شد.

bottom of page