top of page

Source: Iranintl

Dec 13, 2022

پس از اعدام مجیدرضا رهنورد در بامداد ۲۱ آذر، شهروندان مشهدی برای ابراز هم‌دردی با خانواده او، با مادر سوگوارش دیدار کردند. شمار زیادی از مردم نیز در مشهد، تهران و اصفهان به خیابان آمدند.


شامگاه دوشنبه مردم معترض با حضور در خیابان‌ها، علیه اعدام و «رهبر نظام»، شعار دادند. هم‌زمان دادخواهان به دیدار خانواده مجیدرضا رهنورد رفتند.


قوه قضاییه جمهوری اسلامی بدون اطلاع خانواده رهنورد، این جوان کشتی‌گیر و از بازداشت‌شدگان در خیزش انقلابی ایران را اعدام و سپس بدون حضور نزدیکان او، پیکرش را به خاک سپردند.


این کشتی‌گیر جوان در حالی بامداد دوشنبه اعدام شد که تنها ۲۳ روز از بازداشت او در ۲۸ آبان می‌گذشت.


تجمعات گسترده در شهرهای ایران

علاوه بر دیدار مشهدی‌ها با خانواده مجیدرضا رهنورد، مردم ایران در نقاط مختلف با برگزاری تجمع و راهپیمایی‌ و سر دادن شعار، به اعدام این جوان اعتراض کردند.از جمله در مشهد گروهی از معترضان تجمع کردند و شعارهایی چون «آهای آهای نشسته‌ها، جوون بعدی از شماست» سر دادند.


«مجیدمون رو بردن، جنازه‌اش رو آوردن» از دیگر شعارهای مردم معترض در مشهد بود.


در گوهردشت کرج نیز گروهی از شهروندان در اعتراض به اعدام این جوان، راهپیمایی سکوت برگزار کردند.شامگاه دوشنبه در نقاط مختلف تهران هم تجمعاتی اعتراضی شکل گرفت؛ از جمله در صادقیه که معترضان شعارهایی چون «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک» سر دادند.


گروهی از ساکنان شهرک چیتگر تهران هم با شعار «مرگ بر خامنه‌ای» تجمع کردند.


این معترضان شعارهایی مانند «خامنه‌ای سرکش، رییس کل داعش» و «خوب می‌دونیم کار کیه، سپاه و داعش یکیه» سر دادند.


در هفت‌حوض تهران هم گروهی از شهروندان در اعتراض به اعدام مجیدرضا رهنورد تجمع کردند و شعار دادند: «مجیدرضا رو بردید، جنازه‌شو آوردید ...»


«این آخرین پیامه، اعدام کنی قیامه» و «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» از دیگر شعارهای معترضان در هفت‌حوض بود.


از سوی دیگر، مردم در محله‌های مختلف تهران از جمله نارمک، دربند و صادقیه، از پشت‌بام‌ها و پنجره‌ها شعارهای ضدحکومتی سر دادند.


مردم معترض جوانرود در استان کرمانشاه هم برای اعتراض به بازداشت ماموستا سیف‌الله حسینی، زندانی سیاسی سابق و از شخصیت‌های مذهبی این شهر، مقابل فرمانداری تجمع کردند.


در کنار تجمعات خیابانی اما اشکال دیگر اعتراض نیز ادامه یافت؛ از جمله نصب پارچه‌نوشته‌ای بر یک پل عابر پیاده در اهواز با این نوشته: «مردم بیدار شوید ...»


همچنین در تهران، معترضان پارچه‌نوشته «باز هم قتل حکومتی» را در اعتراض به اعدام دو جوان معترض از پل عابر پیاده در بزرگراه «یادگار امام» آویزان کردند.


ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال دیوارنویسی نام مجیدرضا رهنورد، جوان اعدام‌شده در مشهد را نشان می‌دهد.


این اعتراضات در حالی است که فراخوان‌هایی برای تجمعات در روزهای آتی منتشر شده است.


«شبکه متحد جوانان انقلابی ایران» فراخوانی برای تظاهرات و اعتصاب در پی اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد در روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۲۴ و ۲۵ آذر منتشر کرد.


جوانان محلات کرج هم در بیانیه‌ای برای شرکت مردم در مراسم چهلم مهدی حضرتی در کرج در روز پنج‌شنبه ۲۴ آذر از ساعت ۱۰ تا ۱۲ فراخوان داد.

bottom of page