top of page

Source: Iranintl

Dec 22, 2022

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، قیمت خودروهای داخلی در یک ماه گذشته دست‌کم ۵۰ میلیون تومان افزایش داشته اما برخی از خودروها تا ۱۳۵ میلیون تومان هم گران شده‌اند. این در حالی است که در ماه‌های اخیر بازار خودرو در رکود بوده و خرید و فروش حداقلی و حتی گاهی نزدیک به صفر داشته است.


بر اساس گزارش ایسنا، در محصولات ایران‌خودرو، کم‌ترین میزان افزایش قیمت ۵۰ میلیون تومان و بیشترین افزایش قیمت ۱۳۰ میلیون تومان بوده که مربوط به «هایما S۷ توربوپلاس» است.


«دناپلاس توربو» هم ۱۱۰ میلیون تومان، «دنا» ۱۰۵ میلیون تومان و «تارا» ۱۰۰ میلیون تومان افزایش بها داشته‌اند.


محصولات سایپا هم در یک ماه اخیر افزایش قیمت مشابهی داشته‌اند که کمترین آن در «تیبا» با ۱۸ میلیون تومان و بیشترین افزایش در «شاهین» با ۱۲۵ میلیون تومان بوده است.


این افزایش قیمت‌های نجومی در حالی است که بازار خودرو در ماه‌های اخیر رکودی عمیق و کامل را تجربه می‌کند.


در دو ماه اخیر، اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران بارها هشدار داده بود که «به ندرت خرید و فروشی اتفاق می‌افتد» و گاهی فروش خودرو به صفر می‌رسد.


نابه‌سامانی و رکودی که کارشناسان اقتصادی آن را متاثر از نوسانات ارزی و سقف‌شکنی‌های پی در پی دلار می‌دانند.


پیش از این برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند با توجه به تورم حداقل ۴۰ درصدی کشور، قیمت خودروهای تولید داخل در بازار تا پایان سال حداقل ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش یابد.


با وجود این در روزهای گذشته روزنامه ایران، وابسته به دولت، خیزش انقلابی ایرانیان را یکی از عوامل اصلی در افزایش قیمت خودرو خواند و نوشت: «رشد نرخ ارز به جهت اغتشاشات و تعلل در تصویب مالیات بر عایدی سرمایه سبب شده این روزها بازار خودرو سر و سامان خود را از دست بدهد.»


رضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) هم اوایل آذر ماه امسال «مردم» را مقصر اصلی رکود تورمی بازار خودرو دانسته و گفته بود: «افزایش قیمت خودرو متاثر از افزایش قیمت تمام شده تولید آن در کارخانه نیست بلکه متاثر از نگاه مردم به خودرو به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای بوده که با افزایش نرخ ارز به دنبال خرید خودرو و حفظ ارزش سرمایه خود هستند.»


کارشناسان اقتصادی اما می‌گویند تا زمانی که دلار به ثبات نرسد، بازار خودرو به روند «افزایش قیمت‌ها و تداوم رکود» ادامه می‌دهد.


روز بیست و ششم آذر با ادامه روند صعودی قیمت ارز در بازار تهران، دلار آمریکا سقف‌شکنی جدیدی را تجربه کرد و از ۳۹ هزار تومان هم گذشت.رکوردشکنی نرخ دلار در هفته‌های گذشته علاوه بر بازار خودرو، موجب رکود چشم‌گیر در بازار کالاهای دیگری چون لوازم خانگی هم شده است.

bottom of page