top of page

Source: Iranintl

Nov 27, 2022

گروه هکری بلک‌ریوارد فایل صوتی دیدار قاسم قریشی جانشین سازمان بسیج با گروهی از خبرنگاران بسیجی را در اختیار ایران اینترنشنال قرار داده که در آن اعلام می‌شود ایران از قطر لیست تمام مسافران ایرانی دارای بلیت‌های جام جهانی را درخواست کرده و از همکاری قطر ابراز رضایت کرده‌اند.


بر اساس این فایل صوتی که در پی هک خبرگزاری فارس به دست آمده، قریشی در نشست با بسیجی‌ها در روز سه‌شنبه ۲۴ آبان همچنین می گوید قطر قول داده مانع حضور افراد مدنظر جمهوری اسلامی از جمله خبرنگاران ایران اینترنشنال در جام جهانی شود.


اظهارات افشا شده قریشی درباره همکاری امنیتی با قطر تنها بخشی از سخنان او در جمع بسیجیان است و در برنامه تیتر اول روز دوشنبه ۷ آذرماه دیگر بخش‌های این نشست که مرتبط با خیزش انقلابی مردم است پخش خواهد شد.

قریشی در این فایل افشا شده می‌گوید: «گروه‌های مخالف ایرانی در خارج از کشور روی جام جهانی «سرمایه‌گذاری کرده» و «۵۳۰۰ بلیت خریده‌اند».

او در ادامه می‌گوید: «بچه‌ها بررسی کرده‌اند و بیش از ۵۰۰ عدد از این ۵۳۰۰ بلیت را منافقین شناخته‌شده خریده‌اند. یا سابقه دارند و یا افرادی که اینجا مشکلات حاد داشتند و رفتند. مابقی هم وضع بهتری ندارند.»

عبارت «‌بچه‌ها بررسی کردند» تایید بر این است که قطر پیرو خواست حکومت ایران، لیست خریداران بلیت را در اختیار جمهوری اسلامی قرار داده است.

به گفته جانشین فرمانده بسیج، قطر به ایران قول داده برای افرادی که جمهوری اسلامی وجود آنان را «مضر» تشخیص داده، ویزا صادر نکند و اعلام کرده «شما اسم بدهید، ما حل می‌کنیم.»

آنچه تا به حال در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر دیده‌ شده است نیز همراهی دوحه با تهران برای سرکوب معترضان را به خوبی آشکار می‌کند. از جمله با همکاری دولت قطر، جمهوری اسلامی در راه رسیدن خبرنگاران ایران‌اینترنشنال به این رقابت‌ها، سنگ‌اندازی کرد. همچنین مسوولان قطری در ورزشگاه محل بازی تیم‌های فوتبال جمهوری اسلامی و ولز، با ایرانیانی که با پرچم و نمادهای حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران به استادیوم رفته‌ بودند، برخورد کردند.

در همین حال به گفته قریشی، مقام‌های قطر به مقام‌های جمهوری اسلامی گفته‌اند: «درباره ایران اینترنشنال اگر شما مدارکی ارائه کنید که ما بتوانیم بهانه‌ای بیاوریم، آن‌ها را راه نخواهیم داد.»

او همچنین گفت که جمهوری اسلامی مدارکی را درباره پوشش اعتراضات و «درگیری‌ها» در ایران اینترنشنال آماده کرده تا برای مقام‌های قطر ارسال کند.

قریشی در این نشست می‌گوید: «رابطه قطر با ما خوب است. به ما گفته‌اند حتی اگر شما بگویید چه پرچم یا علامتی وارد استادیوم نشود ما همکاری می‌کنیم. حالا اینکه چقدر عمل کنند باید در صحنه دید.»

طرح بسیج برای ایجاد چادرهایی در قطر شبیه «موکب» اربعین

جانشین فرمانده بسیج نیز می گوید که شهروندان اسرائیل ۱۵ هزار بلیت برای شرکت در مسابقات جام جهانی خریده‌اند.

قریشی همچنین می‌گوید که ۲۲ هزار نفر از ایران برای شرکت در جام جهانی بلیت خریده‌اند اما اکثر آنها طرفداران حکومت نیستند و «برای عیش و نوش می‌روند.»

قریشی همچنین می گوید که دولت، پیشنهاد بسیج برای حضور دو هزار نفر از نیروهای این نهاد در قطر را نپذیرفت اما اخیرا «یک تعداد» بلیت در اختیارنیروهای این نهاد قرار گرفته که «بروند و کمک بشود به فضا.»

او اضافه کرد:« طرح ما این بود که هم فضای عمومی را داشته باشیم و هم فضای استادیوم.»


به گفته قریشی، بسیج طرح داشته در محل استقرار تیم‌ها چادرهایی شبیه «موکب» زده شود. «موکب» به چادرهایی گفته می‌شود که نهادهای جمهوری اسلامی در مراسم اربعین ایجاد می‌کنند و در آن خوراکی و اقلام تبلیغاتی توزیع می‌شود.

دو سند دیگر گروه بلک ریوارد از هک خبرگزاری فارس که ایران‌اینترنشنال منتشر کرده، نشان می‌دهند اتاق‌های فکر و رسانه‌های وابسته به نظام، پیش از جام جهانی برای بهره‌برداری از تیم ملی و جلوگیری از همراهی آن با خیزش انقلابی مردم، برنامه‌ریزی کرده بودند.

این طرح شامل تهدید و تطمیع بازیکنان تیم فوتبال جمهوری اسلامی، برگزاری جشن برای برد تیم، استفاده از کارلوس کیروش، سرمربی تیم برای مدیریت بازیکنان، تابو اعلام شدن مصاحبه با رسانه‌های فارسی زبان خارج کشور، هراس‌افکنی از تجزیه‌طلبی و هماهنگی با قطر برای انجام نشدن هیچ‌گونه اقدامی علیه جمهوری اسلامی در این مسابقات است.


قریشی در این نشست همچنین می گوید که افراد اعزام شده از ایران برای جام جهانی باید بتوانند «میدان‌داری کنند.»

او اضافه کرد: «گفتیم این جمع و برخی بسیجیان رسانه هر دو کار را می‌توانند انجام دهند. هم خبر تهیه کنند و هم پرچم به لپشان بزنند یا دستشان بگیرند و به بازویشان ببندند. البته شما بررسی کنید. چون فقط بلیت نیست. ما هزینه هم می‌دهیم. بلیت هواپیما و ناهار هم می‌دهیم.»در روزهای گذشته نیروهای حامی جمهوری اسلامی در قطر معترضان را تهدید کرده‌اند. ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری ایران، یک‌شنبه هشتم آبان، نگرانی حکومت جمهوری اسلامی را از پوشش آزادانه اخبار مرتبط با تیم فوتبال جمهوری اسلامی در جریان جام جهانی قطر ابراز کرد و در جلسه هیات دولت، به وزارت امور خارجه دستور داد در تعامل با مسوولان قطری، در این رویداد مهم ورزشی از بروز مشکلات احتمالی برای جمهوری اسلامی پیشگیری کند.

bottom of page