top of page

Source: DW

Dec 28, 2022

نوربرت روتگن عضو کمیته روابط خارجی پارلمان از دولت آلمان خواست برای تحریم سپاه پاسداران اقدامی عملی کند. سازمان حقوق بشری "هه‌نگاو" از احرز هویت ۲۰۱ زن زندانی کرد خبر داد. یک روحانی سنی در تایباد بازداشت شد.


نوربرت روتگن، نماینده و عضو کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان از حزب دموکرات‌ مسیحی (CDU)، با بازنشر ویدئوی نطق خود در صحن مجلس در روز ۹ نوامبر، بار دیگر خواهان تحریم سپاه پاسداران از طرف دولت آلمان شد.


روتگن با اشاره به بخشی از نطق روز ۹ نوامبر خود در نشست پارلمان آلمان که وزیر خارجه نیز در آن شرکت داشت، در توییتر نوشت: «آنالنا بربوک، وزیر خارجه، ۳۰ اکتبر اعلام کرد که بررسی می‌کنیم چطور می‌توانیم سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا قرار دهیم. 


۹ روز بعد از این اظهارات، من اینجا از او می‌پرسم، نتیجه چه شد؟ هیچ چیز.


روتگن در توییت خود که روز چهارشنبه ۷ دی (۲۸ دسامبر) منتشر شد نوشت: «امروز به تاریخ ۲۸ دسامبر اعلام می‌کنم که بررسی‌ها همچنان ادامه دارند و هیچ اقدامی انجام نگرفته است.»


نوربرت روتگن یکی از سیاستمداران ارشد آلمانی است که با حمایت از خیزش مردمیدر ایران، از قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا حمایت کرده است. او پیش‌تر در گفت‌وگویی با دویچه‌وله فارسی تأکید کرده بود "تحریم‌ها باید متوجه آدرس درست، یعنی سپاه پاسداران شود که پشتوانه قدرت سیاسی و بهره‌ور اقتصادی این رژیم است."


روتگن همچنین کفالت سیاسی و پیگیری حقوقی وضعیت مصطفی نیلی، وکیل زندانی در ایران را نیز بر عهده گرفته است. او در بیانیه‌ای که به همین منظور منتشر کرده بود، نوشته بود: «حمایت‌گری من پیامی به تمامی وکلای شجاع ایران است که نشان دهد آنها تنها نیستند.»


تحریم سپاه پاسداران به دلیل نقش مهم این نهاد نظامی-امنیتی در اقتصاد، جمهوری اسلامی را دچار چالشی سرنوشت‌ساز خواهد کرد.


این نیرو که در ابتدا تنها در عرصه نظامی فعال بود، اکنون مدتهاست وارد فعالیت‌های اقتصادی و رسانه‌ای نیز شده است. فوتبال، مجلس، مخابرات و سطوح مختلف مدیریتی، از جمله عرصه‌های غیرنظامی‌ هستند که فرماندهان یا نظامیان ارشد سپاه در آن‌ها حضور دارند.در هفته‌های اخیر و در پی گسترش اعتراضات، دو سردار سپاه به سمت استاندار در استان‌های تهران و سیستان و بلوچستان منصوب شدند.


علیرضا فخاری ۲۹ آبان به استانداری تهران و محمد کرمی، فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران ۴ دی‌ به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان منصوب شدند.


در جریان اعتراضات خیابانی در شهرهای مختلف، گروهی از معترضان سپاه پاسداران را به گروه تروریستی داعش تشبیه کرده و شعار "بسیجی، سپاهی، داعش ما شمایی" سر داده‌اند.


هه‌نگاو: ۲۰۱ نفر بازداشتی زن احراز هویت شدند

سازمان حقوق بشری "هه‌نگاو" از احراز هویت ۲۰۱ زن بازداشتی کُرد در جریان خیزش مردمی خبر داده است. به گفته هه‌نگاو ۳۰ نفر از این زنان بازداشتی زیر ۱۸ سال و عمدتا دانش‌آموز بوده‌اند و بر اساس معیارهای جهانی حقوق بشر، کودک بشمار می‌آیند.


این نهاد حقوق بشری اعلام کرده با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد این سازمان، طی ۱۰۰ روز مقاومت مردمی بیش از ۵۰۰ فعال زن کُرد در استان‌های ایلام، کرمانشاه، کُردستان (سنندج)، آذربایجان‌غربی (ارومیه) و دیگر شهرهای ایران توسط نیروهای حکومتی ربوده یا بازداشت شده‌اند که هه‌نگاو تاکنون قادر به احراز هویت ۲۰۱ تن از آنان شده است.


بر اساس تحقیقات هه‌نگاو در میان این ۲۰۱ زن بازداشتی احراز هویت‌شده، ۲۷ دانشجو، ۶ معلم و یک وکیل پایه یک دادگستری وجود دارند.


جمهوری اسلامی در بیش از صد روزی که از آغاز اعتراضات می‌گذرد، تلاش کرده تا با سرکوب خونین و بازداشت‌های گسترده معترضان از جمله زنان و دختران در مناطق کردنشین، مقاومت مردمی را در هم بشکند، اما با این همه اعتراضات و اعتصابات در این مناطق همچنان ادامه داشته است.


نگرانی از وضعیت آرمان یکتا فلاح‌آبادی

آتنا دائمی، کنشگر مدنی در توییتر خبر داده است جان آرمان یکتا فلاح‌آبادی که از ۱۳ آبان با اتهام "افساد‌فی‌الارض" در زندان لاکان رشت به سر می‌برد، در خطر است. طبق گفته‌های کاربران در شبکه‌های اجتماعی، آرمان یکتا فلاح‌آبادی ۳۰ ساله، متأهل و ساکن گیلان بوده و روز ۱۲ آبان توسط اطلاعات سپاه بازداشت شد.


"بازداشت یک روحانی سنی در تایباد"

کمپین فعالان بلوچ در اینستاگرام از بازداشت عبدالناصر قادری، روحانی اهل سنت ساکن شهرستان تایباد خبر داده است. این روحانی سنی پس از احضار به اداره اطلاعات این شهر بازداشت شده است.


از دلایل بازداشت قادری اطلاعی در دست نیست با این حال در گزارش‌ کمپین فعالان بلوچ آمده است، احضار این روحانی اهل سنت پس از قرائت بیانیه در دفاع از مولانا عبدالحمید و مطالبات مردم ایران در جریان اعتراضات سراسری صورت گرفته است.


به گفته منابع بلوچ، محل نگهداری این روحانی اهل سنت نامعلوم است.


دادستان هرمزگان: فرد تیرانداز به سهی اعتباری شناسایی شد

محمدرضا حیدری افشار، دادستان نظامی استان هرمزگان، روز چهارشنبه ۷ دی از تشکیل پرونده قضایی برای بررسی "کشته شدن یک دختر در تعقیب و گریز پلیس" در شهر بستک خبر داد. او گفت "فردی که اقدام به تیراندازی کرده بود شناسایی شده" و پدر این دختر شکایتی را در مورد قتل فرزندش به ثبت رسانده است.


رسانه‌های ایران دو روز پیش همزمان با برگزاری مراسم چهلم کیان پیرفلک از کشته شدن یک کودک دیگر در استان هرمزگان خبر داده بودند. در این گزارش‌ها گفته شده بود این دختر که سهی اعتباری نام داشته، در جریان تیراندازی مأموران به خودروی حامل یک خانواده در جاده بستک در محور لار به میستان هدف گلوله قرار گرفته و کشته شد.


 دادستان نظامی هرمزگان با استناد به اظهارات ماموران مدعی شده که خودروی پژوپارس سفید رنگ که شیشه‌های آن کاملا دودی بوده، "به تابلوی ایست توجهی نکرده و در نتیجه ماموران برای متوقف کردن آن اقدام به تعقیب و گریز و شلیک به لاستیک و بدنه خودرو می‌کنند."


دادستان نظامی هرمزگان گفت ماموران پس از توقف خودرو متوجه می‌شوند که یکی از سرنشینان که دختری دوازده ساله بوده از ناحیه کمر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و این دختر در حین انتقال به بیمارستان جان سپرد.

bottom of page