top of page

Source: DW

Dec 19, 2022

در نخستین شب فراخوان ۲۸ تا ۳۰ آذرماه مردم شهرهای مختلف، از جمله تهران به خیابان‌ها آمده و شعار سر داده‌اند. هرانا از حکم پرداخت جزای نقدی و مجازات تکمیلی برای ۱۳ معترض بازداشتی در دهلران خبر داده است.


مروری بر تصاویر منتشره در شبکه‌‌های اجتماعی گواه ادامه اعتراضات در نخستین شامگاه فراخوان ۲۸، ۲۹ و ۳۰ آذرماه است.


طبق خبرها، اعتراضات از جمله در تهران، مشهد، رشت، کرمانشاه و کرج ادامه یافته است. خیابان‌های انقلاب، شهرک نفت پونک، ستارخان، شاهین جنوبی، شهران، سلسبیل، سعادت‌آباد و دربند تهران صحنه این فریادها بوده است.


در گلشهر کرج نیز عده‌ای در پیاده‌رو راه‌پیمایی می‌کنند و فریاد می‌زنند: «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک»


همزمان مردم رشت هم شامگاه ۲۸ آذر به خیابان‌ها آمدند: «هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم.»


در نخستین روز فراخوان روزهای پایانی آذرماه شماری از کسبه و بازاریان شهرهای مختلف، از جمله تهران، کرمان، ایلام و کردستان از فراخوان اعتصاب پیروی کردند.


حمایت گوگوش از فراخوان منتهی به شب یلدا

گوگوش، خواننده معروف ایرانی همراه با فرخوان ۲۸، ۲۹ و ۳۰ آذر ماه با انتشار ویدئویی در حساب اینستاگرامی خود خواستار "یکی شدن با هموطنان در کوچه و خیابان‌"‌ها شد.


او می‌گوید: «من مطمئن هستم، به‌زودی همین مردمی که در جای‌جای ایران کف خیابان‌ها مبارزه می‌کنند ایران را پس خواهند گرفت و این رژیم خونخوار را به زباله‌دان تاریخ خواهند فرستاد.»


گوگوش همچنین می‌افزاید: «اگر هر جای دنیا کشتن دختر ۲۲ ساله‌ای مثل مهسا امینی اتفاق می‌افتد و یا کودکی مثل کیان پیرفلک ۹ ساله را کشته بودند سیستم آن مملکت به‌هم می‌خورد. ولی در مملکت ما بیش‌تر گرفتند، بیش‌تر کشتند.»


"جزای نقدی و مجازات تکمیلی برای ۱۳ معترض"

خبرگزاری حقوق بشری هرانا می‌گوید، شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دهلران ۱۳ شهروند را که در اعتراضات سراسری بازداشت شده بودند به پرداخت جزای نقدی و مجازات‌های تکمیلی محکوم کرده است.


یکی از این افراد نوجوانی ۱۶ ساله است و ۹ نفر نیز زن هستند.


به گفته هرانا، دادگاه به عنوان مجازات تکمیلی این افراد را به نوشتن ۲۰۰ صفحه از سرگذشت، وصیت‌‌نامه و تحقیق در خصوص ۱۰ تن از کشته‌‌شدگان جنگ میان ایران و عراق با خط خویش محکوم کرده است.


همچنین رأی صادره برای سه تن حضوری و برای بقیه غیابی بوده است.


جان منوچهر بختیاری "در خطر است"

سارا عباسی،‌ مادر پویا بختیاری، از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ در پستی اینستاگرامی می‌گوید، هر  دو دست منوچهر بختیاری، همسرش در زندان "به‌خاطر فشار عصبی لمس شده" و به همین دلیل می‌خواهند، او را "به‌زور برای جراحی به بیمارستان دولتی در قزوین اعزام کنند."


او می‌گوید، آن‌ها "قصد از بین بردن" منوچهر بختیاری را دارند و می‌گویند: «چون توان تأمین وثیقه نداشته‌اید، خودمان او را اعزام می‌کنیم.»

در ادامه آمده است: «یک سال است با وثیقه ۶ میلیاردی که دادستان مددی خواسته بود، بارها به دادگاه مراجعه کرده‌ایم ولی اجازه مرخصی درمانی به همسرم ندادند.»


او "فریب و ریا و نیرنگ" را اساس جمهوری اسلامی می‌داند و می‌گوید: «شما دنیا را تهدید می‌کنید و از قدرت خود می‌گویید. اما آنقدر حقیر هستید که از منوچهر بختیاری می‌ترسید... نام شما را تا ابد به بدی و ظلم به یاد می‌آوریم.»bottom of page