top of page

Source: DW

Nov 30, 2022

اطلاعات هک شده خبرگزاری فارس زوایای مهمی از تکاپوی دستگاه‌های جمهوری اسلامی برای مهار خیزش را افشا می‌کند. یکی از بولتن‌ها سردرگمی در مواجهه با معترضان، ناتوانی‌ها و تردید و شهه بین "نیروهای کف خیابان" را مستند می‌کند.


اطلاعات گسترده‌ای با هک کردن خبرگزاری فارس به دست گروه بلک ریوارد افتاده که به تدریج منتشر می‌شوند. یکی از بولتن‌های لو رفته این خبرگزاری وابسته به سپاه، مردد شدن "نیروهای انقلابی"، ضعف بسیج، خطرات فیلترینگ فضای مجازی، نوع تعامل با مولوی عبدالحمید و توصیه‌های خامنه‌ای برای مدیریت وضعیت را آشکار می‌کند.


این بولتن محرمانه و ۱۲۳ صفحه‌ای که تاریخ سوم آذر را دارد، جزو گزارش‌هایی است که با عنوان "بولتن ویژه بیان"‌، تحت نظارت عباس درویش توانگر، قائم مقام خبرگزاری فارس به دفتر فرمانده کل سپاه ارسال می‌شد.


در بولتن، از جمله آمده که در جریان نحوه برخورد با معترضان،"شبهات و ابهاماتی" در بین "نیروهای انقلابی" ایجاد شده که باید پاسخ داده شوند. به نظر می‌رسد این اشاره، به خشونت‌های فیزیکی و توهین‌های جنسی لفظی ماموران در مواجهه با معترضان یا بازداشت شدگان معطوف باشد.


گزارش تفصیلی فارس به فرمانده سپاه آشکار می‌کند که حداد عادل، عضو مجمع تشخیص، شورای عالی فرهنگی و پدر عروس خامنه‌ای به دیدار او رفته تا گزارشی از بررسی عملکرد کابینه رئیسی را بدهد. به نقل از بولتن، خامنه‌ای در این ملاقات از حداد عادل می‌پرسد: «نیروهای شما در این شلوغی‌های اخیر کجا بودند؟... باید مدیریت و سازماندهی به گونه‌ای باشد که نیروهای جریان انقلاب و شورای ائتلاف به میدان بیایند.» حداد عادل پاسخ داده که مهار ناآرامی‌ها به یک جمعیت بزرگ نیاز دارد و با اذعان به ناتوانی بسیج در بسیج کردن نیروها، تلویحا گفته که فرمانده بسیج  نفوذ و محبوبیتی نزد حزب‌اللهی‌ها و بسیجی‌ها ندارد.


در بخشی از بولتن، شناسایی سرکوب‌گران و انتشار تصاویر لباس شخصی‌ها، بسیجی‌ها و حزب‌اللهی‌هایی که از معترضان کتک می‌خورند، تلاش "معاندان" برای "تضعیف روحیه نیروهای کف خیابان و ایجاد رعب نزد نیروهای ارزشی" خوانده شده است.

وبسایت خبرگزاری فارس شامگاه پنجم آذر هک شد. گروه سایبری بلک ریوارد اعلام کرد که تمام بولتن‌های محرمانه خبری که به نهاد رهبری و سپاه ارسال می‌شد، فکس‌ها، تماس‌های رکورد شده، مکاتبات اداری، آرشیو تصاویر و اسناد مالی فارس در اختیار آنهاست: «۲۵۰ ترابایت دیتا یا به عبارتی هست و نیست بنگاه لجن پراکنی فارس از ابتدا تا کنون...»


اذعان به دامنه مخالفت‌ها

طبق مفاد بولتن، خامنه‌ای تاکید کرده که نظام در "جنگ رسانه‌ای" عقب مانده و خواستار اقداماتی برای متقاعد کردن مردم در زمینه مشارکت خارجی‌ها در اعتراضات شده است. 

گزارش افشا شده فارس به فرمانده سپاه، حاوی هشدار نسبت به تداوم انسداد فضای مجازی و خطر تشدید ناآرامی‌ها نیز هست. کسب و کار اینترنتی صدها هزار خانوار در ایران با فیلترینگ جاری آسیب دیده است.

بولتن محرمانه فارس، به نظرسنجی وزارت کشور در باره حجاب، اعتراضات و حمایت از انقلاب نیز استناد کرده است: «۵۱درصد مردم معتقدند حجاب باید اختیاری باشد... ۸۴درصد مردم معتقدند اعتراضات خیابانی باعث کاهش مشکلات می‌شود و ۷۰درصد مردم به شرکت در راهپیمایی‌های حمایت از نظام تمایل ندارند.»

در نظرسنجی مربوطه، یک جامعه آماری ۳هزار و ۹۷۷نفری در سراسر ایران مورد سوال قرار گرفته‌اند.


طرح "بی‌آبرو کردن" مولوی عبدالحمید

قسمتی از بولتن، به طرح تخریب و سلب اعتبار مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان مربوط می‌شود؛ این که رهبر جمهوری اسلامی در واکنش به جمع‌بست شورای عالی امنیت ملی و فراجا برای بازداشت عبدالحمید، امر کرده که او را به جای دستگیری "بی‌آبرو" کنند.

خامنه‌ای به حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی دستور داده که با مولوی عبدالحمید مدارا شود تا مبادا دوباره اهل سنت را به خیابان‌ها فرابخواند: «...اما طوری تدبیر شود که به تدریج قدرت او سلب شود.»

 در بولتن محرمانه فارس برای فرمانده سپاه، آمده که خامنه‌ای ابراهیم رئیسی و دبیر شورای عالی امنیت ملی را در جریان جمعه سیاه زاهدان به اهمال متهم کرده است.

گروه بلک‌ریوارد، پیش‌تر فایل صوتی جانشین سازمان بسیج برای تخریب عبدالحمید را عمومی کرده؛ از جمله آن که روی مواضع عبدالحمید در باره حجاب و حقوق زن و نیز تبریک و تهنیت برای روی کار آمدن طالبان در افغانستان کار شود.


"مخالفت خامنه‌ای با احکام فله‌ای محاربه"

بولتن محرمانه فارس، حاوی این خبر نیز هست که با وجود کیفرخواست قوه قضاییه علیه ۸۰ معترض بازداشتی با اتهام "محاربه"، خامنه‌ای با چنین حجمی از احکام، مخالفت کرده است.

بولتن می‌گوید روند صدور کیفرخواست‌ها پس از دیدار خامنه‌ای با جمعی از روحانیون و کشاورزان اصفهان متوقف شد.

این در حالی است که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی تا کنون علیه ۲۱ معترض حکم "محاربه و افساد فی‌الارض" صادر کرده که به معنای مجازات اعدام است. همزمان با افشای مفاد این بولتن، مرکز رسانه‌ای قوه قضاییه از محاکمه ۱۵ بازداشتی به اتهام "افساد فی‌الارض" خبر داد. سه نفر از این افراد نوجوانان زیر ۱۸ سال هستند.


دادسرای البرز این عده را به کشتن روح الله عجمیان، نیروی بسیج، در جریان چهلم حدیث نجفی در کرج متهم کرده است.


نهادهای حقوق بشری با ابراز نگرانی شدید نسبت به خطر اعدام معترضان بازداشت شده، از جامعه بین‌المللی و سازمان ملل برای توقف سرکوب‌ها استمداد کرده‌اند.

bottom of page