top of page

Source: Iranintl

Dec 20, 2022

شامگاه دوشنبه و در نخستین روز از فراخوان تجمع و اعتصابات سه‌روزه، مردم در محله‌های مختلف تهران و کرج به خیابان آمدند. کسبه و بازاریان هم در شهرهای مختلف ایران مانند کرمان، ایلام، سنندج، سقز، کامیاران و ... در همراهی با فراخوان‌ها اعتصاب کرده و مغازه‌های خود را بستند.


همچون سه ماه گذشته، در ۲۸ آذر نیز تجمعاتی شبانه در نقاطی از ایران برگزار شد و مردم معترض با شعار سرنگونی نظام به خیابان آمدند.


علاوه بر این تجمعات، اشکال دیگر اعتراض نیز همچنان در جریان است و مردم با سر دادن شعار از پشت پنجره و دیوارنویسی‌های گسترده در شهرها، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی نشان می‌دهند.بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، شامگاه دوشنبه ۲۸ آذرماه، اهالی چیتگر در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند و شعارهایی چون «ما ملت کبیریم، ایران رو پس می‌گیریم»، «بسیجی سپاهی، داعش ما شمایی» و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.شب دوشنبه، ویدیوهایی از تجمع‌های شبانه در گوهردشت و گلشهر کرج نیز منتشر شد. معترضان در این تجمعات شعارهایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور» و «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک» سر دادند.در گلشهر کرج، مردم معترض در تجمع خود نام مجیدرضا رهنورد، جوان معترض اعدام‌شده را فریاد زدند.بر اساس ویدیویی که به دست ایران‌اینترنشنال رسیده، در گوهردشت کرج هم معترضان شعارهایی چون «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» سر دادند.در تهران هم ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی از سر دادن شبانه شعار در نقاط مختلف تهران از جمله شهرک چیتگر بود.در شهرک اکباتان هم گروهی از مردم تجمع کرده و شعار «مرگ بر جمهوری اعدامی» سر دادند.ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی حکایت از برگزاری تجمع شبانه در خیابان انقلاب تهران داشت. معترضان شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.«زندانی سیاسی آزاد باید گردد» از دیگر شعارهای مردم معترض در تجمع خیابان انقلاب بود.
علاوه بر تجمعات خیابانی، شامگاه دوشنبه نیز همچون سه ماه اخیر، معترضان، با روش‌های مختلف، مخالفتشان را با جمهوری اسلامی نشان دادند.

از جمله در تهران که معترضان با نورپردازی، نام «ضحاک» را روی بنری با تصویر علی خامنه‌ای انداختند.از سوی دیگر، ویدیوهایی که به دست ایران‌اینترنشنال می‌رسند حاکی از ادامه شعارنویسی در شهرهای مختلف هستند.روز دوشنبه ۲۸ آذر، طبق گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، برگه‌هايى تهدیدآمیز بين زنان عضو كتابخانه ملى تهران درباره تعليق و لغو عضويت در صورت استمرار بى‌حجابى در تالارها پخش شد که در واکنش به آن، حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر از اعضا، تجمعی اعتراضى در محوطه كتابخانه برگزار كردند.


این معترضان در میدان اصلی کتابخانه دور حوض جمع شدند، پا کوبیدند، شعارنویسی کردند، و کاغذهای اعلامیه‌ها را پاره کردند و در حوض ریختند و شعار «زن، زندگی، آزادی» سر دادند.


بیست و هشتم آذر همچنین جلسه رسیدگی به پرونده‌ سرنگونی هواپیمای اوکراینی در دادگاه نظامی تهران، در جو شدید امنیتی و در محاصره مامورین حراست برگزار شد و خانواده‌ها مقابل دادگاه تجمع کرده و شعارهایی از جمله «سپاه جنایت می‌کند، دادگاه حمایت می‌کند» سر دادند.


مراسم چهلم فایق مام قادری، از جان‌باختگان خیزش انقلابی مردم نیز در مهاباد برگزار شد و شرکت‌کنندگان سرودهایی را به زبان کردی همخوانی کردند.روز دوشنبه محمد حاجی‌رسول‌پور زندانی سیاسی که زیر شکنجه جان باخت هم در روستای زادگاهش (آلیکند) از توابع شهر بوکان به خاک سپرده شد.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، این زندانی سیاسی سابق که در جریان خیزش انقلابی مردم بوکان دستگیر شده بود بر اثر شدت شکنجه در زندان به کما رفته و در بیمارستان قلی‌‌پور بوکان جان خود را از دست داد.


آغاز اعتصابات سه‌روزه

کسبه و مغازه‌داران شماری از شهرهای ایران، روز دوشنبه اعتصاب سه روزه ۲۸ تا ۳۰ آذر را آغاز کردند.


در روانسر استان کرمانشاه شماری از بازاریان با بستن مغازه‌های خود اعتصاب کردند.


کسبه و مغازه‌داران کرمان هم در این روز مغازه‌های خود را بستند.


ایوان‌غرب در استان ایلام هم روز گذشته شاهد اعتصاب گسترده مغازه‌داران و بازاریان بود.


در شماری از شهرهای استان کردستان همچون سقز، سنندج و کامیاران هم مغازه‌داران و کسبه دست به اعتصاب زدند.


علاوه بر کسبه، رزیدنت‌های بیمارستان رسول اکرم و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هم در اعتراض به معوقات حقوقی‌ خود اعتصاب کردند.با گذشت سه ماه از خیزش انقلابی مردم ایران، تجمعات شبانه در کنار اعتراضات خیابانی، تحصن‌های دانشجویی و اعتصابات ادامه دارد.

bottom of page