top of page

Source: DW

Dec 22, 2022

در شهرهای مختلف ایران مردم به مناسبت شب یلدا بر مزار کشته‌شدگان اعتراضات حضور یافته و آن را غرق گل کردند. به گفته هرانا، آمار جان‌باختگان به ۵۰۶ نفر رسید. عبدالحمید حکومت را به کشتار "برنامه‌ریزی‌شده بلوچ‌ها" متهم کرد.


تصاویر و فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شدند نشان می‌دهد که خانوده‌ها و دوستان کشته‌شدگان خیزش مردمی شامگاه چهارشنبه ۳۰ آذر سفره یلدا را بر مزار آن‌ها پهن کردند و یادشان را گرامی داشتند.


دوستداران غزاله چلابی که ۳۰ شهریور در شهر آمل کشته شده بود شب یلدا بر سر مزارش حضور یافتند. غزاله چلابی در حین گرفتن فیلم‌ در جریان اعتراضات در آمل هدف تیراندازی مستقیم ماموران قرار گرفت.


لحظه شلیک گلوله و کشته‌شدن او در گوشی‌اش ضبط و ثبت شده است.


خانواده فواد قدیمی از کشته‌شدگان اعتراضات مردمی دیواندره هم سفره یلدا را به یاد او پهن کردند.


آتنا دائمی، کنشگر مدنی به مناسبت شب یلدا یادی کرده از برخی زندانیان که سالیان دراز در زندان جمهوری اسلامی بدون یک روز مرخصی بسر می‌برند


آمار هرانا: شمار کشته‌شدگان به ۵۰۶ نفر رسید

هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران تازه‌ترین آمار خود در ارتباط با خیزش مردمی را در شب یلدا به روز کرد.


هرانا شمار کشته‌شدگان در بازه زمانی ۲۶ شهریور تا ۳۰ آذر را ۵۰۶ نفر و تعداد بازداشتی‌ها را نیز ۱۸ هزار  و ۴۷۷ نفر اعلام کرده است.  


در این گزارش به بازداشت ۶۵۴ دانشجو اشاره شده و آمده است که دست‌کم ۱۴۴ دانشگاه نیز در این مدت صحنه تجمع‌های اعتراضی دانشجویان بوده است.


رقص یک اعدامی بلوچ 

گروه رسانه‌ای "حال وش" که در حوزه مسائل استان سیستان و بلوچستان، و مسائل "اهل سنت و اقلیت های قومی-ملی" ایران فعالیت می‌کند، شب چهارشنبه ۳۰ آذر ویدئویی از شعیب میربلوچ‌زهی‌ریگی، جوان ۱۸ ساله که در جریان اعتراضات زاهدان اخیرا به اعدام محکوم شده است، منتشر کرده است.

شعیب در این ویدئو به بلوچی می‌رقصد. این جوان بلوچ در ۲۸ آذر به اتهام "افساد فی‌الارض" به اعدام محکوم شد.


عبدالحمید: مردم بلوچ را مامور نه، بلکه حاکمیت زده است

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان روز چهارشنبه ۳۰ آذر در جلسه علما و  مدیران مدارس دینی اهل‌سنت سیستان و بلوچستان که در مسجد جامع مکی برگزار شد گفت، حادثۀ جمعه خونین زاهدان "از قبل برنامه‌‌ریزی شده بوده" و پیش از این حادثه حملاتی علیه نمازخانه‌های اهل‌سنت در کلان‌شهرها شروع شده بود.


عبدالحمید افزود: «فرماندار مشهد اعلام کرده بود که اجازه نمی‌دهد یک نمازخانۀ اهل‌سنت هم در این شهر فعالیت کند. در تهران هم می‌گفتند یا مجوز بیاورید یا اینکه نمازخانه را تعطیل می‌کنیم. وقتی می‌گفتیم از کجا مجوز بگیریم؟ می‌گفتند ما نمی‌دانیم، از هر جا می‌خواهید بگیرید.»


عبدالحمید در قسمت دیگری از سخنان خود تاکید کرد که در حادثۀ جمعه خونین زاهدان مردم  بلوچ را "مأمور نه، بلکه حاکمیت و نظام زده است".


در حادثه یاد شده دست‌کم ۱۰۰ نفر کشته و حدود ۳۰۰ نفر زخمی شدند. جمهوری اسلامی مسئولیت این کشتار را برعهده نگرفته است اما رهبران اهل سنت بلوچ و نهادهای حقوق بشری انگشت اتهام را به سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بلند کرده‌اند.  


عبدالحمید همچنین گفته است بیش از سه ماه از حادثۀ جمعه خونین زاهدان گذشته و علی‌رغم وعده‌هایی که داده شده هنوز به این مسئله رسیدگی نشده است.


امام جمعه اهل سنت زاهدان در پایان سخنان خود گفت، اکنون زمان آن فرا رسیده است که در کشور تغییر و تحولاتی ایجاد شود.


bottom of page