top of page

Source: Iranintl

Nov 28, 2022

تحصن و تجمع دانشجویان ایران در اعتراض به سرکوب‌‌ها در دانشگاه‌ها ادامه دارد و دانشجویان دانشکده ادبیات دانشگاه بهشتی در پی تعلیق استادان حامی دانشجویان در این دانشگاه با شعار «دانشجو پشت استاد، استاد با دانشجو» تحصن و تجمع کردند.


به گزارش شوراهای صنفی دانشجویان کشور، دانشجویان دانشکده ادبیات دانشگاه بهشتی روز دوشنبه هفتم آذر با خواندن بیانیه‌ای در تحصن خود اعلام کردند که در صورت ادامه این وضعیت، آمادگی تحریم کلاس‌ها و امتحانات پایان ترم را نیز دارند.


بر اساس این گزارش‌، محمد راغب، نگار ذیلابی، نیلوفر رضوی و اسلام ناظمی از استادان دانشگاه هستند که تعلیق یا توبیخ شده‌اند.


پیشتر محمد راغب، استادیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بهشتی در حساب اینستاگرام خود نوشته بود: «به دلیل آنکه در اعتراض به وضعیت خیابان و دانشگاه تاکنون در کلاس حضور نیافته‌ام و در تجمع دانشجویی به همراه دیگر همکارانم شرکت کرده‌ام، بی‌هیچ اعلام رسمی، از ریاست مرکز بین‌المللی آزفا و سرپرستی پژوهشی شهید رواقی برکنار شدم و دسترسی من به کارتابل و ایمیل دانشگاهی و سامانه گلستان مسدود شد.»


او افزود: «همچنین پیش از حضور در هیات بدوی انتظامی دانشگاه و اعلام رای، وضعیت هیات علمی من به حالت تعلیق درآمد و حقوق ماهیانه‌ام قطع شد.»


این استاد دانشگاه بهشتی همچنین نوشت: «باید حقوق مهرماه را هم برگردانم. اما علی‌رغم اطلاع به همکارانم، تا این لحظه ممنوع الورود نشده‌ام.»

در تحصن این دانشجویان همچنین ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بهشتی نیز سخنرانی و این ادعا را مطرح کرد که پیشتر به راغب این هشدار داده شده بود که در صورت ادامه اعتصاب «چاره‌ای جز برخورد انضباطی وجود نخواهد داشت».


بر اساس گزارش‌ها، این اظهارات با اعتراض شدید دانشجویان مواجه شد. همچنین تعدادی از استادان دانشجویان تحصن‌کننده را همراهی کردند.

همزمان با تحصن در دانشکده ادبیات، دانشجویان دانشکده ریاضی دانشگاه بهشتی نیز در اعتراض به بازداشت‌ها، تعلیق‌ها و ممنوع‌الورودی‌های اعمال شده جهت سرکوب دانشجویان تحصن کردند.


پیشتر حسین مصباحیان، عضو هیات علمی گروه فلسفه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، در اینستاگرام اعلام کرده که به دنبال تلاش‌های ریاست فعلی دانشکده ادبیات، او اکنون «فاقد قرارداد استخدامی» است و «اخراج شده به حساب» می‌آید.


او تاکید کرد که «اندازه اجحاف و ستمگری» علیه خود را بیش از اندازه تحمل خود می‌بیند و از ادامه کار در دانشگاه کناره‌گیری می‌کند.

روز یکشنبه ششم آذر، دانشجویان دانشکده ادبیات دانشگاه تهران در اعتراض به اخراج حسین مصباحیان تحصن کردند.

همچنین رسانه‌های ایران از احضار صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران به دادستانی تهران خبر داده‌اند.

bottom of page