top of page

Source: DW

Jan 3, 2023

هیأت داوران جایزه سیمون دوبووار اعلام کرد که این جایزه در سال ۲۰۲۳ به یاد ژینا مهسا امینی به زنان ایرانی تقدیم می‌شود. این هیأت گفت که با اهدای این جایزه به زنان ایران از جنبش "زن، زندگی، آزادی" پشتیبانی می‌کند.


جایزه سیمون دوبووار که از سال ۲۰۰۸ همه ساله به یک شخص یا گروه مدافع حقوق زنان تعلق می‌گیرد، امسال به یاد ژینا مهسا امینی به زنان ایرانی تقدیم می‌شود.


در بیانیه مطبوعاتی هیأت داوران این جایزه به اعتراضات مردمی در پی مرگ مشکوک مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و نیز حرکات اعتراضی زنان ایران در این اعتراضات از جمله بریدن گیسوان و برداشتن حجاب از سر اشاره شده است.


هیأت داوران همچنین به تظاهرات زنان ایرانی در ۸ مارس ۱۹۷۹ در اعتراض به اجباری شدن حجاب اشاره کرده است.

بیشتر بخوانید: سیمون دوبووار و تاثیری که بر مبارزات زنان ایران گذاشت


در این بیانیه آمده است: «امروز در ایران فریاد "زن، زندگی، آزادی" از سوی هزاران تظاهرکننده زن و مرد سر داده می‌شود. شورش زنان به نبرد تمامی یک نسل برای آزادی بدل شده است. هیأت داوران با اختصاص جایزه ۲۰۲۳ به زنان ایرانی و به یاد مهسا امینی از این جنبش فراگیر پشتیبانی می‌کند.»


جایزه سیمون دوبووار در سال ۲۰۰۹  نیز به کمپین یک میلیون امضا اهدا شد. زنده‌یاد سیمین بهبهانی، شاعر بلندآوازه ایرانی به نمایندگی از طرف این کمپین، جایزه را دریافت کرد.


مدیر هیأت داوران جایزه سیمون دوبووار، سیلوی له‌بون دوبووار دخترخوانده سیمون دوبووار است و در هیأت داوران این جایزه نویسندگان و فعالان زن فرانسوی و غیرفرانسوی از جمله آلیس شوارتزر، فعال زنان آلمانی حضور دارند.


مراسم اهدای این جایزه روز دوشنبه ۹ ژانویه با حضور شهلا شفیق، نویسنده و پژوهشگر ایرانی و فرزانه میلانی، استاد دانشگاه و چندین چهره دیگر فرانسوی و غیر فرانسوی در پاریس برگزار می‌شود.


در این مراسم همچنین خواننده ایرانی دریا دادور قطعه "برای" شروین حاجی‌پور را اجرا می‌کند.


سیمون دوبووار، نویسنده، فیلسوف و فمینیست فرانسوی و نویسنده کتاب معروف "جنس دوم" است.

bottom of page