top of page

Source: Iranintl

Dec 2, 2022

در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان، پس از نماز جمعه درگیری‌هایی گسترده‌ میان نیروهای امنیتی و مردم معترض شکل گرفت. معترضان در زاهدان در حمایت از مولوی عبدالحمید، شعار «شیخ‌الاسلام با خدا، خامنه‌ای زیر پا» سر دادند. زنان هم در اعتراض به حکومت، شعار «پیش به سوی انقلاب» دادند.

اعتراضات مردمی در زاهدان در حالی به نهمین هفته خود رسید که ده‌ها زن در این شهر با سر دادن شعارهایی چون «چه باحجاب چه بی‌حجاب/ پیش به سوی انقلاب»، به خیابان آمدند.روز ۱۱ آذر همچنین شماری از مردم دیگر شهرهای استان سیستان و بلوچستان مانند چابهار، زهک، ایرانشهر، خاش و ... نیز تجمع اعتراضی برگزار کردند.زاهدانپس از نماز جمعه زاهدان، ده‌ها نفر از زنان این شهر به خیابان‌ آمدند و شعار دادند: «چه باحجاب چه بی‌حجاب/ پیش به‌سوی انقلاب ...»


ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند زنان معترض در زاهدان با فریاد آزادی شعار دادند: «هیز تویی هرزه تویی/ زن آزاده منم ...»


«مولوی باغیرت/ حرف تو حرف ملت» و «ایرانی می‌میرد/ ذلت نمی‌پذیرد» از دیگر شعارهای زنان در این اعتراضات بود.

دیگر شهروندان نیز با سر دادن فریاد و شعارهایی چون «شیخ‌الاسلام با خدا/ خامنه‌ای زیر پا» از عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان حمایت کردند.


ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند معترضان این شهر، پلاکاردها و پرچم‌هایی به دست گرفته‌اند که روی آنها نوشته شده:‌ «درود بر مولانا/ مرگ بر خامنه‌ای ...»


مردم زاهدان در تجمع خود همچنین شعارهای دیگری هم علیه رهبر جمهوری اسلامی سر دادند و از جمله فریاد کشیدند: «خامنه‌ای قاتله/ ولایتش باطله»، «مرگ بر خامنه‌ای» و ....


بر اساس تصاویر منتشر شده از اعتراضات خیابانی در زاهدان، مردم پلاکاردی به دست گرفته‌اند که روی آن جمله‌ای از نرگس محمدی، ‌فعال حقوق بشر زندانی، نوشته شده است: «گذر از نظام، خواست مردم ایران»


چابهار

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند مردم چابهار پس از برگزاری نماز جمعه با شعار «مرگ بر خامنه‌ای» به خیابان‌ها آمدند.


زهک

مردم در شهر زهک نیز به خیابان آمده و شعار دادند: «می‌کشم می‌کشم/ آنکه برادرم کشت ...»

جمعه‌های خشم و اعتراض سیستان و بلوچستان با وجود تلاش جمهوری اسلامی برای خاتمه دادن به اعتراضات از راه‌های مختلف همچون سرکوب، تهدید، ارعاب و تطمیع خانواده جان‌باختگان جمعه خونین و ائمه جماعات این استان از جمله مولوی عبدالحمید، همچنان ادامه دارد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان، روز جمعه ۱۱ آذر در خطبه‌های نماز جمعه این شهر نسبت به صدور احکام محاربه و اعدام برای بازداشت‌شدگان در جریان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی اظهار نگرانی کرد.

او همچنین گفت: «ما همه ایرانی هستیم. از زرتشتی و دراویش تا بهائی. آنها هم انسان و ایرانی‌اند و باید حق‌شان رعایت شود.»

اسماعیل‌زهی تلویحا به اسناد افشا شده از بولتن خبرگزاری فارس و توصیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای «بی‌آبرو کردن» او نیز اشاره کرد و گفت: «اگر شما حکومت و قدرت دستتان بوده، خواست خدا بوده. اگر هم ما پیش مردم حرمت و محبتی داریم، داد خداوند است. چیزی که خدا بدهد را فقط خودش می‌تواند پس بگیرد. خدا عزت می‌دهد و می‌گیرد. عزت را کسی دیگر نمی‌تواند بگیرد.»

بر اساس محتوای سند هک شده از یک بولتن خبرگزاری فارس برای حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، علی خامنه‌ای تایید کرده است مولوی عبدالحمید بازداشت نشود، بلکه نظام او را بی‌آبرو کند.

در این سند آمده است که خامنه‌ای در دیدار با حسین اشتری، فرمانده فراجا، از او خواسته است به عبدالحمید هشدار داده شود.

امام جمعه اهل سنت زاهدان اما در خطبه‌های نماز جمعه گفت: «ما می‌خواهیم کشورمان امن و متحد باشد. ما اینجا شیعه و سنی و اقوام نداریم. همه ایرانی هستیم. از زرتشتی و دروایش تا اقوام و حتی بهائی‌ها. آن‌ها هم انسان و ایرانی هستند و حق آنان هم باید رعایت شود. هر کسی در ایران زندگی می‌کند حق دارد و باید حقوقش رعایت شود.»

او در بخشی از خطبه‌های خود با اشاره به گزارش‌هایی که از بدرفتاری و شکنجه زندانیان و بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی منتشر شده است، خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت: «زندانی همان اسیر است. کتک زدن، اهانت کردن، ناسزا گفتن و تعرض کردن به او، خلاف تعلیم حضرت علی و اهل بیت و حضرت رسول و اسلام است. باید با مخالف و منتقد، اسلامی رفتار شود.»

bottom of page