top of page

Source: DW

Nov 21, 2022

تصاویر موجود در فضای مجازی حاکی از زیر آتش گرفتن مردم جوانرود است که بعد از سرکوب سنگین نیروهای حاکمیت به حمایت از مهاباد برخاسته‌اند. شمار قربانیان دائما در حال افزایش است. هه‌نگاو از "کشتار هدفمند" سخن گفت.


سازمان حقوق بشری هه‌نگاو می‌گوید، در ۲۴ ساعت گذشته دست کم ۱۳ شهروند در شهرهای کردستان کشته‌ شده‌اند. بیش‌ترین آمار کشته‌شدگان مربوط به جوانرود است که شب گذشته به‌شدت تحت سرکوب نیروهای امنیتی قرار داشت. 


شبکه حقوق بشر کردستان نیز آمار زخمی‌شدگان در این شهر را ده‌ها نفر اعلام کرده است. در حالی که شمار قربانیان دائما افزایش می‌یابد این شبکه می‌نویسد، بیمارستان جوانرود با کمبود خوان مواجه است و زخمی‌شدگان از ترس بازداشت از رجوع به مراکز درمانی خودداری می‌کنند.


تصاویر حاکی از این است که مردم جوانرود آماج رگبار سلاح‌های نیروهای امنیتی قرار گرفته‌اند. کردستان که در ماه شهریور آغازگر خیزش سراسری در ایران بود به‌ویژه در روزهای گذشته شدیدا تحت سرکوب مسلحانه قرار گرفته است. هه‌نگاو از "کشتار هدفمند، گسترده و با سوءنیت خاص مجرمانه علیه کردها" سخن گفته است.

تیم ملی ایران  سرود ملی را نخواند

هیچ کدام از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در مراسم پیش از بازی با تیم ملی انگلستان سرود ملی جمهوری اسلامی را همخوانی نکردند. بازیکنان مچ‌بندهای مشکی نیز بسته بودند. 

مسابقه با نتیجه ۶ بر دو و شکست سنگین تیم ایران پایان یافت.

جمعی از روحانیون سنی خواستار رفراندوم شدند

جمعی از ماموستا‌ها، مدرسان و امامان جمعه سننندج و دهگلان در استان کردستان در بیانیه‌ای مشترک با گریز به اصول قانون اساسی خواستار برگزاری یک همه‌پرسی تحت نظر سازمان‌های بین‌المللی در ایران شدند.

این روحانیان اهل سنت اعلام کرده‌اند، خواستار برگزاری رفراندومی "مقبول مردم"‌ با حضور "معتمدان و رهبران دینی و ملی و همچنین با نظارت نهادهای بین‌المللی بی‌طرف جهت برون‌رفت از وضعیت کنونی هستند."


توییت نماینده پارلمان آلمان در مورد وقایع مهاباد

نوربرت روتگن، نماینده پارلمان آلمان در توییتی با اشاره به وقایع مهاباد پرسید: «چه اتفاقی باید بیافتد تا سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا قرار بگیرد؟»


دکتر هاشم موسوی، پزشکی که در ۲۶ آبان در گرگان مورد ضرب‌وشتم نیروهای امنیتی قرار گرفته بود شرح مکتوب این واقعه را منتشر کرده است. انصراف کارشناس فوتبال از ادامه همکاری با صداوسیما


علی لطیفی، بازیکن سابق استقلال و کارشناس فوتبال صداوسیما اعلام کرد "به‌احترام مردم" به کار با این سازمان پایان می‌دهد.

او شامگاه یکشنبه ۲۹ آبان در برنامه تلویزیونی "جام در جم" گفت: «به خاطر اتفاقاتی که افتاده مردم غمگین‌اند، به احترام مردم، این آخرین برنامه من در صداوسیماست."

او سپس در یک استوری در صفحه خود در اینستاگرام نوشت: «سه هفته قبل حاضر شدند ده میلیون بدهند که از معترضان بد بگم. همون برنامه‌ای که چند نفر به‌ظاهر پیش‌کسوت، خودشونو واسه پنج میلیون فروختند.»

او ادامه داد: «اما من بدون پول گرفتن و قول تیم گرفتن حرف دلمو زدم.» bottom of page