top of page

Source: DW

Dec 4, 2022

در آستانه فرا رسیدن ۱۴ آذر فراخوان‌ها برای شرکت در اعتراضات و اعتصابات سه‌روزه افزایش یافته است. رضا پهلوی و علی کریمی از فراخوان‌ها حمایت ‌کرده‌اند. تظاهرات و بازداشت‌ها نیز ادامه دارد.


در حالی که تنها چند ساعت به آغاز روز دوشنبه ۱۴ آذر (۵ دسامبر) باقی مانده فضای مجازی پر شده از فراخوان‌هایی که همگان را به پیوستن به اعتراضات و اعتصابات در روزهای دوشنبه تا چهارشنبه دعوت می‌کنند.منابع کرد از گسیل نیروهای سرکوبگر برای مقابله با اعتراضات پیش رو خبر می‌دهند.


از مهاباد و بوکان خبر رسیده که مردم در شامگاه یکشنبه با روشن کردن آتش و ایجاد راهبندان اعتراض خود را نشان می‌دهند.


در تهران نیز شعارهای ضدحکومتی با تاریکی شب آغاز شده است."یورش گسترده و محاصره شهر مرموری"

در همین حال سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از "یورش گسترده نیروهای حکومتی و محاصره شهر مرموری" استان ایلام خبر داده است.

هه‌نگاو می‌گوید، در این عملیات "دست کم ۲۰ شهروند ربوده شدند."


حمایت رضا پهلوی از فراخوان سراسری

رضا پهلوی، فرزند محمدرضاشاه پهلوی در آستانه فرارسیدن ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر حمایت خود از دعوت برای ادامه اعتراض و اعتصاب سراسری در این روزها را اعلام کرد.

او با تشکر از مردمی که "با دلاوری و پایداری در خیابان، و نوآوری و تنوع در شیوه‌های مبارزه در ۸۰ روز گذشته حماسه آفریدند" نوشت: «با هم باشید، تا ایران را پس بگیرید.»


حمایت علی کریمی از فراخوان آذر

علی کریمی، فوتبالیست نام‌آشنای ایران که به سبب حمایت‌هایش از معترضان طرفداران زیادی در میان مردم پیدا کرده در توییتی از فراخوان برای ادامه جنبش اعتراضی در روزهای آتی پشتیبانی کرده است.


مهدی سوفالی، تهیه‌کننده موسیقی به ۵ سال زندان محکوم شد

طبق خبرها، مهدی سوفالی، تهیه‌کننده موسیقی یکشنبه ۱۳ آذر در دادگاه بدوی شعبه ۱۵ انقلاب محاکمه و به ۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوع‌الخروجی محکوم شد.

اتهام او "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام" اعلام شده است. سوفالی که در جریان خیزش سراسری بازداشت شده تهیه‌کنندگی دو آلبوم "باران تویی" و "جاده می‌رقصد" از گروه چارتار و راه‌اندازی مرکز فرهنگی راش را در کارنامه خود دارد.


بی‌خبری از محل بازداشت منیژه عزیزی، طراح لباس

شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید، منیژه عزیزی، طراح لباس از ۱۶روز پیش در بازداشت به سر می‌برد و خانواده او به رغم رجوع مکرر به مراجع مسئول، هنوز خبری از محل بازداشت و نگهداری او ندارند.


احضار مدیر یک فروشگاه در پی ارائه خدمات به "بی‌حجاب‌ها"

روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر همدان از احضار مدیر و مسئول حراست یک فروشگاه زنجیره‌ای در این شهر در پی ارائه خدمات به "مشتریان بدون حجاب" خبر داد.

مطابق این خبر که در رسانه‌های ایران انعکاس یافته، دلیل احضار این افراد "عدم رسیدگی پرسنل حراست فروشگاه به شکایت آمر به معروف" عنوان شده است.

bottom of page