top of page

Source: DW

Nov 30, 2022

یکی از معترضان در ارومیه جانش را از دست داد. قهرمان سابق کشتی جهان دلیل شادی مردم از حذف تیم ملی ایران از رقابت‌های جام‌جهانی را "رفتارهای غلط" مسئولان جمهوری اسلامی دانست. سفیر فرانسه به وزارت امور خارجه ایران احضار شد.


رسول خادم، قهرمان سابق کشتی جهان پس از شکست تیم‌ملی فوتبال ایران مقابل آمریکا در جام‌جهانی قطر با انتشار پستی در اینستاگرام نوشت: «آقایان رئیس، رفتارهای غلط شما در خصوص فوتبال، ما را به اینجا رساند! با فوتبال چکار کردید که جماعت معترض این سرزمین، حمایت از باخت تیم‌ملی را نیز اعتراض به هیات حاکمه بدانند؟! تلخ‌تر از این داریم که برخی از مردم به جایی برسند که از شکست تیم‌ملی‌شان از فرط درد و غم و بی‌توجهی مسئولان به خواسته‌هایشان شادی کنند؟!»


رئیس سابق فدراسیون کشتی ایران در ادامه این پست همچنین به بی‌تدبیری و سوء‌مدیریت مسئولان جمهوری اسلامی اشاره کرده و نوشته است: «تقصیر را گردن دشمن خارجی و فریب‌خوردگان داخلی و جماعت سلبریتی و … نیندازید! تیم‌ملی به‌ویژه در ورزش‌های مردمی و فراگیر به لحاظ اجتماعی، نماد غرور ملی است اما چه می‌شود که مردمانی از ما حاضر می‌شوند از فرزندان‌ خود نیز بگذرند؟! …


خادم، قهرمان سابق کشتی جهان پیش از رویارویی تیم‌ملی فوتبال ایران و آمریکا نیز در پستی خطاب به بازیکنان نوشته بود: «با قدرت فنی و غیرت ایرانی حریف را زمین‌گیر کنید و تاریخ ساز شوید ولی مردم را فراموش نکنید. مردم بی‌پناه، مردم داغدیده و عزادار.»


یکی دیگر از معترضان در ارومیه جانش را از دست داد


آوات قادرپور، یکی دیگر از معترضانی که در جریان اعتراضات سراسری در بوکان از سوی ماموران امنیتی مورد هدف قرار گرفته بود، روز چهارشنبه ۹‌ آذر بر اثر شدت جراحات در ارومیه جان خود را از دست داد.

آوات قادرپور در روز ۲۷ آبان‌ در خودرو شخصی خود در یک ایست بازرسی از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به شدت زخمی شده بود.

به گزارش کردپا، جسد آوات قادرپور هنوز به خانواده‌اش تحویل داده نشده اما اعلام شده است، مراسم خاکسپاری او در روزهای آینده در روستای ملالر برگزار می‌شود.


احضار سفیر فرانسه به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی


وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی سفیر فرانسه را احضار کرد.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی با اعلام این خبر نوشته است: «در پی اظهارات غیرقابل قبول وزیر امور خارجه فرانسه در مجلس ملی این کشور و تصویب قطعنامه مداخله جویانه مجلس فوق در قبال تحولات جمهوری اسلامی ایران، سفیر فرانسه در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد.»

نمایندگان پارلمان فرانسه دو روز پیش در هفتم آذر (۲۸ نوامبر) طی قطعنامه‌ای سرکوب اعتراضات ضدحکومتی در ایران را محکوم کرده و از دولت‌های اروپایی خواسته بودند، فشار بر ایران برای تحقیق در مورد مرگ مهسا امینی را افزایش دهند.

در قطعنامه نمایندگان پارلمان فرانسه، سرکوب معترضان ایران "بی‌رحمانه" و "خشونت غیرقابل قبول علیه حق آزادی تظاهرات و بیان" نامیده شده بود.


تصاویر دیگری از جشن‌ و پایکوبی مردم پس از باخت تیم ملی فوتبال ایران


با گذشت نزدیک به ۲۴ ساعت از باخت تیم‌ملی فوتبال ایران از آمریکا و حذف از رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر همچنان تصاویر و ویدیوهای بسیاری از جشن‌ و پایکوبی مردم در شهرهای مختلف ایران منتشر می‌شود.

حساب ۱۵۰۰ تصویر ویدیوهایی از شادی دیشب مردم زاهدان، سنندج، تهران، دزفول، اردبیل، بهبهان، رفسنجان، مهاباد، کرج و ... منتشر کرده است.


همچنین در جریان حضور مردمی در شهرهای مختلف ایران پس از باخت تیم فوتبال جمهوری اسلامی، جوان ۲۷ ساله‌ای به نام مهران سماک در شامگاه ۸ آذر به دلیل بوق زدن هدف شلیک ماموران حکومتی قرار گرفت و امروز چهارشنبه نهم آذر به خاک سپرده شد.


کشته شدن این جوان ۲۷ ساله بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.


احضار سجاد افشاریان و علی شادمان به دادسرای اوین


علی شادمان، بازیگر سینما و تئاتر و سجاد افشاریان، کارگردان سینمای ایران به دادسرای زندان اوین احضار شدند.

دلیل احضار و اتهامات احتمالی این دو از اهالی سینما مشخص نیست. اعتمادآنلاین خبر احضار این دو هنرمند را تایید و اعلام کرده است، سجاد افشاریان و علی شادمان در حال حاضر با قید وثیقه آزاد هستند.علی شادمان در روزهای اخیردر پستی در صفحه اینستاگرام بیانیه خانه سینما را منتشر کرده بود که در آن اعلام شده بود، "خانه سینما در اعتراض به ادامه خشونت‌ها علیه مردم ایران و احضار و بازداشت پی‌در‌پی اعضای خود هشدار می‌دهد، در صورتی که تهدیدها و بازداشت‌ها پایان نیابد و سینماگران بازداشت شده آزاد نشوند از اعضای خود خواهد خواست دست به اعتصاب زده، از همکاری با پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی خودداری کرده و در برابر سازمان سینمایی تحصن کنند.»

bottom of page