top of page

Source: DW

Dec 8, 2022

عفو بین‌الملل خواستار توقف فوری اجرای احکام اعدام در ایران شد. اتحادیه اروپا در واکنش به این اعدام و نقض حقوق بشر می‌خواهد تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کند. شهرهای کردستان آماج خشونت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی هستند.


به دنبال اولین اعدام از میان بازداشت‌شدگان اعتراضات در ایران، عفو بین‌الملل از جمهوری اسلامی خواست "فورا تمام اعدام‌های برنامه‌ریزی شده  را متوقف کند". این سازمان در واکنش به اعدام محسن شکاری جامعه جهانی را فراخواند تا از مقامات ایرانی بخواهند از مجازات اعدام "به عنوان ابزار سرکوب سیاسی علیه معترضان" دست بردارد.


عفو بین‌الملل توسل به مجازات اعدام را "تلاش مذبوحانه" مقام‌های جمهوری اسلامی "برای پایان دادن به خیزش مردمی" دانست و در توییتی نوشت که محسن شکاری در کمتر از سه هفته پس از محکومیت "در یک دادگاه ساختگی" و "به شدت ناعادلانه" به اعدام محکوم شد و ده‌ها نفر دیگر نیز با همین سرنوشت روبرو هستند.


تحریم‌های جدیدی علیه سرکو‌ب‌گران وضع می‌شود

به گفته سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، اتحادیه اروپا به دنبال وضع تحریم‌های جدیدی علیه ایران است. آن کلر لِژاندر این خبر را در جمع روزنامه‌نگاران و پس از انتشار خبر اعدام محسن شکاری اعلام کرد. 


سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفته است که وزرای خارجه اتحادیه اروپا قصد دارند تحریم‌های جدیدی را علیه افراد و نهادهای ایرانی به‌دلیل سرکوب معترضان و صادرات پهپاد به روسیه بررسی کنند. به گفته دو منبع دیپلماتیک احتمال می‌رود این تحریم‌ها دوشنبه آینده (۲۲ آذر) تصویب شوند.رویترز به نقل از یکی از منابع نوشته است که در فهرست جدید تحریم‌ها ۲۱ فرد و یک نهاد قرار دارند. از هنگام شروع اعتراضات در ایران اتحادیه اروپا در دو دور تحریم‌هایی را علیه مقام‌های و نهادهای سرکوبگر جمهوری اسلامی وضع کرده است.

 

ادامه واکنش‌های جهانی علیه اعدام محسن شکاری

هم‌زمان با آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، وزرای خارجه بریتانیا و نروژ نیز استفاده حکومت ایران از اهرم اعدام علیه معترضان را به شدت محکوم کردند.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا از خشم خود " با خبر غم انگیز اولین اعدام یک معترض در ایران" نوشت و گفت: «جهان نمی تواند چشم خود را بر خشونت نفرت‌انگیز رژیم ایران علیه مردم خود ببندد». او تاکید کرد که بریتانیا در هر شرایطی با مجازات اعدام مخالف است.


آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه نروژ نیز در توییتی نوشت که کشورش «اعدام یکی از دستگیرشدگان در تظاهرات توسط مقامات ایرانی را محکوم می‌کند.» او از حکومت ایران خواست "به استفاده از مجازات اعدام و سرکوب حقوق اساسی (مردم ایران) پایان دهد" و تاکید کرد که نروژ مخالف هرگونه توسل به مجازات اعدام است.


سرکوب مردم کامیاران و کسبه سنندج

شبکه حقوق بشر کردستان خبر داده است که از چهارشنبه ۱۶ آذر نیروهای امنیتی در تمامی ورودی‌‌های شهر کامیاران استان کردستان مستقر شده و اقدام به تفتیش خودروها و موبایل شهروندان می‌کنند. هم‌چنین خبرهایی از تیراندازی در این شهر منتشر شده است.


میان بازاریان سنندج و ماموران امنیتی که قصد پلمب مغازه‌های آنها را داشتند، درگیری رخ داده است. بازار سنندج مانند بازار بسیاری شهرهای کردستان و دیگر نقاط ایران در سه روز گذشته در اعتصاب بود.


شبکه‌های اجتماعی ویدیوهایی را از برگزاری مراسم ختم هومن عبدالهی منتشر کرده‌اند که با شعارهایی علیه حکومت برگزار شد. او که تنها ۲۱ سال داشت در جریان اعتراضات مردمی در شهرک حسن‌آباد سنندج در اثر تیراندازی و شکنجه نیروهای نظامی-امنیتی کشته شد.


bottom of page