top of page

Source: DW

Nov 19, 2022

خیزش مردم ایران علیه جمهوری اسلامی وارد هفته دهم شده و همزمان ده‌ها شهر کشور نیز در شامگاه شنبه صحنه اعتراض و درگیری بوده‌اند. خبرگزاری قوه قضاییه از احضار برخی چهره‌ها به دادسرا خبر داده است.


اعتراضات شبانه در شهرهای گوناگون ایران شامگاه شنبه ۲۸ آبان (۱۹ نوامبر) نیز ادامه یافته است. در ویدیوهایی که از شهر ملکان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد‌ه‌اند، حضور معترضین در خیابان‌ها محسوس است که با شعار "مرگ بر خامنه‌ای" و "مرگ بر دیکتاتور" پرچم جمهوری اسلامی را به آتش می‌کشند.


بیشتر شهرهای استان کردستان از جمله سنندج، سقز، بانه، مریوان و مهاباد شاهد اعتراضات شبانه مردم بودند. در برخی از شهرها صدای تیراندازی در تاریکی شب به گوش می‌رسد.


در شبکه‌های اجتماعی گفته شده، صداهایی که در این ویدیو از پیرانشهر شنیده می‌شود را "معترضین برای ترساندن سرکوبگران" ایجاد کرده‌اند.


یک ویدیو از شهر پاوه نشان می‌دهد که جوانان خیابان‌ها را با افروختن آتش بسته‌اند و شعار "مرگ بر دیکتاتور" سر می‌دهند.


ویدیوی دیگری درگیری‌ها در شهر اردبیل را نشان می‌دهد که تا شب ادامه داشته است.

در شهر بناب، واقع در آذربایجان شرقی معترضین شعارهایی علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی سر‌دادند. در گلپایگان نیز معترضین با شعار "می‌جنگیم، می‌میریم، ایرانو پس می‌گیریم" در تاریکی شب و با روشن کردن آتش خیابان‌ها را به تصرف خود درآوردند.
در گرمسار مخالفان با شعار "توپ، تانک، فشفشه/ آخوند باید گم بشه" و "ما بچه کویریم، ایران رو پس می‌گیریم" در خیابان‌ها حضور یافتند.


در شهرستان قروه درگزین که جمعیتی حدود ده هزار نفر دارد معترضین نیروهای سرکوبگر را فراری دادند.


خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی از احضار شماری از چهره‌ها به دادسرا خبر داد. به گزارش این خبرگزاری،‌ محمود صادقی، پروانه سلحشوری و یحیی گل محمدی "برای توضیح در خصوص انتشار مطالبی که آن را "غیر مستند یا توهین‌آمیز" خوانده‌اند به دادسرا احضار شد‌ه‌اند.


به گزارش میزان، طی یک هفته گذشته الناز شاکردوست، میترا حجار، باران کوثری، سیما تیرانداز و هنگامه قاضیانی، پنج چهره سینمایی نیز به دادسرا احضار شده‌اند.

bottom of page