top of page

Source: DW

Dec 19, 2022

پایگاه حقوق بشری هرانا جان باختن ۵۰۲ نفر شامل ۶۹ کودک و نوجوان را مستند کرده است. شمار دیگری از کارگردانان و بازیگران سینما در اعتراض به بازداشت ترانه علیدوستی جلوی اوین جمع شدند. جشنواره فیلم کن خواهان آزادی او شد.


آخرین بیلان ارگان فعالان حقوق بشر ایران "هرانا" از اعتراضات سراسری، از جان‌باختن ۵۰۲ نفر در طول سه ماه حکایت می‌کند.  در میان کشته‌شدگان ۶۹ کودک و نوجوان وجود دارند.  هرانا آمار تخمینی بازداشت شدگان را ۱۸۴۵۲ نفر شامل ۶۵۲ دانشجو و تعداد شهرهایی را که صحنه تجمع بوده‌اند ۱۶۱ مورد عنوان کرده است.


 این به روز رسانی از ۲۶شهریور تا ۲۷ آذر را در بر می‌گیرد. این خبرگزاری یادآور شده که آمارها نهایی نیستند و صرفا اطلاعات بررسی شده را شامل می‌شوند.


جشنواره فیلم کن خواهان آزادی ترانه علیدوستی شد

فستیوال فیلم کن در پیامی خواهان آزادی فوری بازیگر سرشناس ایرانی شد و او را از "برجسته‌ترین" کسانی خواند که در ماه‌های اخیر دستگیر شده‌اند.

در حساب توییتری این جشنواره با "تلاش‌های مسالمت‌جویانه" برای آزادی و حقوق زنان در ایران اعلام همبستگی کامل شده است.


مانی حقیقی به وزیر ارشاد: وقت نداریم برات برقصیم

مانی حقیقی، بازیگر و کارگردان سینما ویدئویی خطاب به وزیر ارشاد هم‌رسان کرده که با ابراز همبستگی و حمایت از ترانه علیدوستی شروع می‌شود. حقیقی می‌گوید علیدوستی مواضع اجتماعی شفاف و محکمی دارد و همیشه تصمیم‌هایش را از سر آگاهی و شجاعت و منطق گرفته است.


او با این مقدمه، در واکنش به دعوت محمد مهدی اسماعیلی از هنرمندان برای از سرگیری فعالیت عنوان می‌کند: «ما عزاداریم و در چهارگوشه این کشور داریم جسد عزیزان‌مان را خاک می‌کنیم، وقت نداریم برات برقصیم.»مانی حقیقی به وزیر ارشاد یادآوری کرده که نماینده جریانی است که هم‌نسل‌های او را به جرم همراه داشتن نوار کاست و ویدئو کتک می‌زد و می‌گرفت و شهامت نشان دادن ساز در تلویزیون را ندارد: «... تکلیف حجاب اجباری را که زنان ایران روشن کردید. اما شما چطور جرات می‌کنید در این شرایط که بهترین بازیگران، کارگردانان و شجاع‌‌‌ترین آهنگساران و رپرهای ما در زندان هستند از ما دعوت کنید برایتان کنسرت بگذاریم و جشنواره برگزار کنیم.»


دومین روز تجمع اهالی سینما در حمایت از علیدوستی

شمار دیگری از کارگردانان و بازیگران سینما در اعتراض به بازداشت ترانه علیدوستی جلوی اوین جمع شدند. بهمن فرمان آرا، علی مصفا، میترا حجار و پانته آ بهرام از آن جمله هستند. شهاب حسینی، همبازی علیدوستی در چند فیلم نیز در اقدامی جداگانه جلوی این زندان رفته است.


روز گذشته نیز چندین کارگردان و بازیگر از جمله رخشان بنی‌اعتماد برای اعلام همبستگی با علیدوستی جلوی اوین جمع شده بودند.


ترانه علیدوستی به پدرش گفته که در بند ۲۰۹ اوین نگاهداری می‌شود و داروهایش را خواسته است. دلیل بازداشت او را "ادعاهای بدون سند" عنوان کرده‌اند.


شیرین عبادی: مردم پول‌هایشان را از بانک‌ها بیرون بکشند

شیرین عبادی، حقوقدان و دارنده جایزه نوبل صلح از مردم دعوت کرد به کمپین خالی کردن حساب‌های خود از بانک‌ها ملحق شوند. او بانک‌ها را بازوی اقتصادی جمهوری کشتار خوانده، نه نهادی برای خدمت‌رسانی.


کارزار خروج پول‌از بانک‌ها که به ابتکار کنشگران به راه افتاده، هدف خود را فلج کردن شریان‌های مالی جمهوری اسلامی می‌داند. حامیان این کمپین می‌گویند طناب دار، گلوله و هزینه‌های سرکوب مردم از همین پول‌ها تامین می‌شود.


عبادی در پیام خود گفته که مبارزه با حکومت جمهوری اسلامی نباید به بانک‌ها محدود باشد: «زمان آن رسیده تا هر ارگانی که در جنایات شریک است با واکنش هماهنگ مردم مواجه شود.»


bottom of page