top of page

Source: DW

Dec 25, 2022

اعتصاب غذای خواهرزاده رهبر‌ جمهوری اسلامی در زندان، حکم ده سال زندان برای دختری که روسری برداشت، پیام شاهزاده رضا پهلوی به مناسبت صدمین روز اعتراضات سراسری و اعتصاب کسبه در بوکان، از جمله آخرین اخبار اعتراضات هستند.


کانون بین‌المللی دانشگاهیان ایرانی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به روسای دانشگاه‌ها نوشته‌اند که بیش از ۶۵۰ دانشجو از سوی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در جریان اعتراضات سراسری ربوده شده‌اند و "اکنون در زندان‌های تاریک حکومت منتظر احکام سنگین قضایی هستند."


در ادامه این نامه نوشته شده است: «۲۱ نفر از دانشجویان به جرم اعتراض مسالمت‌آمیز، حکم زندان حتی تا ۵ سال گرفته‌اند و حکم شلاق نیز برای تعدادی از آنها لحاظ شده است.» نویسندگان نامه صدور این احکام را "مایه شرمساری وزارت علوم" دانسته‌اند.


در این نامه‌آمده است: «روسای دانشگاه موظفند از تمامی ظرفیت‌های حقیقی و حقوقی برای آزادی دانشجویان و مشخص شدن عاملان قتل دانشجویان کشته شده، استفاده و نتایج را علنی کنند.»


نامه تاکید کرده است: «در این میان دانشجویان کشته شده‌ای که هیچ نهادی مسئولیت مرگ آن‌ها را به عهده نمی‌گیرد، لکه ننگی است افزون بر جنایت رخ داده در این ۴۳ سال حکومت جور و ظلم.»


اعتصاب غذای خواهرزاده خامنه‌ای در زندان

فریده مرادخانی، فعال حقوق بشر، در زندان اعتصاب غذا کرد . او خواهرزاده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است.


محمود مرادخانی برادر او در توئیتی اعلام کرد، خواهرش که در زندان قرچک ورامین به سر می‌برد در "اعتراض به محل نگهداری‌ و عدم انتقال به زندان اوین اعتصاب غذا کرده است.


فریده مرادخانی در جریان اعتراضات سراسری و برای چندمین بار در سال‌های گذشته بازداشت شد. او در ماه‌های اخیر کارزاری را در حمایت از زندانیان راه‌اندازی کرده بود.


محمدحسین آقاسی، وکیل خانم مرادخانی، روز جمعه، ۱۸ آذر، در توئیتی اعلام کرد که موکلش "در دادگاه ویژه روحانیت که صلاحیت رسیدگی به اتهامات او را ندارد مورد محاکمه قرار گرفت و به ۱۵ سال حبس محکوم شد."


حکم ده سال زندان برای برداشتن روسری

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان با انتشار توئیتی از صدور حکم ۱۰ سال زندان برای مهسا پیروی، ۲۵ ساله خبر داد. او روز ۲۵ مهر‌ماه سال جاری در حالی دستگیر شده بود که در بلوار میرداماد روسری خود را برداشت و در هوا چرخاند.


بنا بر این گزارش مهسا پیروی سه روز بعد با سپردن وثیقه دو و نیم میلیارد تومانی آزاد شد، اما بعدا در دادگاه انقلاب به ریاست "قاضی" صلواتی به اتهام "تشویق به فساد و فحشا" به تحمل ده سال زندان محکوم شد.


پیام شاهزاده رضا پهلوی به مناسبت صدمین روز اعتراضات سراسری

رضا پهلوی در پیامی به مناسبت سوم دی (۲۴دسامبر) تاکید کرد که "با هم ایران را پس می‌گیریم و دوباره می‌سازیم".


شاهزاده رضا پهلوی در توئیت خود با استفاده از هشتک‌های مهسا امینی و مجید رضا رهنورد، نوشت:«۱۰۰ روز شجاعت، ۱۰۰ روز ایستادگی، ۱۰۰ روز همبستگی. برای ایران آزاد و آباد.»bottom of page