top of page

Iranintl

Nov 12, 2022

صدراعظم آلمان از بسته جدید تحریمی اتحادیه اروپا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مقامات دخیل در سرکوب معترضان در ایران و احتمال تصویب آن در هفته آینده خبر داد و خطاب به وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت: «شما چه رژیمی هستید که به مردم خود شلیک می‌کنید؟»

اولاف شولتس، در یک پیام ویدیویی اعلام کرد که اتحادیه اروپا بسته‌های تحریمی متعددی را علیه جمهوری اسلامی آماده کرده و هفته آینده تحریم‌های جدید تصویب خواهند شد.دولت آلمان پیش از این اعلام کرده بود اتحادیه اروپا درباره گنجاندن نام سپاه پاسداران در بسته جدید تحریم‌های این اتحادیه علیه جمهوری اسلامی تصمیم‌گیری خواهد کرد.


وزیر امور خارجه آلمان نیز وعده داده بود صدور ویزا برای مقام‌های جمهوری اسلامی محدود خواهد شد.

در همین حال به گزارش خبرگزاری آلمان ، کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر روی بسته جدید تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران به توافق رسیده‌اند.

بر ا‌ساس این گزارش ٣١ مقام و نهاد، تحت تا‌ثیر اقدامات تنبیهی قرار می‌گیرند.

صدراعظم آلمان در پاسخ به توییت حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نیز گفت: «شما چه رژیمی هستید که به مردم خود شلیک می‌کنید؟ وقتی این‌گونه رفتار می‌کنید ما در مقابل شما می‌ایستیم.»


امیرعبداللهیان پیش از این، سخنان وزیر امور خارجه آلمان در اعتراض به سرکوب معترضان را نشانه «عدم پختگی و تدبیر» خوانده و نوشته بود: «تخریب پیوندهای قدیمی پیامدهای بلند‌مدت دارد.»

صدراعظم آلمان اما خواستار پایان فوری خشونت جمهوری اسلامی علیه معترضان و آزادی بازداشت‌شدگان و روزنامه‌نگاران شد.

او تاکید کرد که آلمان از برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل حمایت می کند.

در همین حال سفیران آلمان و ایسلند در سازمان ملل در ژنو از شورای حقوق ‌بشر این سازمان خواستند برای بررسی وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران به ویژه درباره زنان و کودکان، در اواخر ماه نوامبر نشست فوری تشکیل دهد.

پارلمان آلمان نیز روز پنج‌شنبه لایحه دولت ائتلافی این کشور را درباره حمایت از معترضان ایران، افزایش فشارها بر جمهوری اسلامی و تعطیلی مرکز اسلامی هامبورگ، تصویب کرد.

این لایحه در حالی ارائه شد که دستگاه امنیت داخلی آلمان در گزارش‌های خود مرکز اسلامی هامبورگ را محلی برای اشاعه افراط‌گرایی و جاسوسی از ایرانیان خارج از کشور معرفی کرده است.

bottom of page