top of page

Source: DW

Dec 24, 2022

ادعای وزیر ارتباطات درباره ارتقاء سرعت اینترنت در ایران در بسیاری از رسانه‌های داخلی "عجیب" ارزیابی شده است. کندی سرعت اینترنت، به خصوص در ماه‌های اخیر واقعیتی است که خبرگزاری رسمی دولت رئیسی هم به آن اذعان می‌کند.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت ابراهیم رئیسی شامگاه جمعه دوم دی ماه (۲۳ دسامبر) در یک برنامه تلویزیونی مدعی شد سرعت اینترنت در ایران نه تنها کاهش نیافته بلکه ارتقاء هم پیدا کرده است.


سخنان عیسی زارع‌پور نه تنها با واقعیت‌های جامعه و انتقادهایی که حتی از سوی حامیان دولت هم مطرح می‌شود همخوان نیست که پر از تناقض‌های لو دهنده است.


بسیاری از رسانه‌های داخلی که اظهارات شب گذشته زارع‌پور را پوشش داده‌اند آنها را "ادعای عجیب" توصیف کرده‌اند. از زمان آغاز جنبش اعتراضیدر هفته پایانی شهریور نه تنها سرعت اینترنت کاهش یافته، بلکه دسترسی کاربران به فضای مجازی و شبکه‌های پیام‌رسان خارجی در مناطقی به کلی قطع شده است.


خلط مبحث و تحریف مفاهیم

در کنار شواهد و انتقادهای فراوانی که ناقض ادعاهای وزیر دولت رئیسی است، بخش بزرگی از اظهارات او متناقض است و بنیاد آن بر خلط مبحث و تحریف مفاهیم پذیرفته شده بنا شده است.


اینترنت یک شبکه جهانی برای تبادل داده و اطلاعات است که بر پایه ارتباط رایانه‌ها و دستگاه‌های دیگر در سراسر دنیا و از طریق مختلف مانند کابل‌های زیر دریا یا ماهواره‌ها شکل می‌گیرد.


وزیر دولت رئیسی با اشاره به تلاش‌ها برای راه‌اندازی "شبکه ملی اطلاعات" مدعی است این که عده‌ای این شبکه را مترادف با قطع اینترنت می‌دانند "به هیچ وجه" درست نیست.


شبکه جهانی محدود در جغرافیای جمهوری اسلامی؟

او در عین حال در توصیف این شبکه به تناقض‌گویی می‌افتد و به طور ضمنی اعتراف می‌کند که منظور از آن اینترنت جهانی نیست: «شبکه ملی اطلاعات یک شبکه پر سرعت و با کیفیت در گستره جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران است.»


به این ترتیب وزیر ارتباطات از تبادل داده‌ها در یک محدوده جغرافیایی صحبت می‌کند که در هر صورت با منطق اینترنت جهانی به معنای امکان دسترسی آزاد به شبکه جهانی همخوانی ندارد.


زارع‌پور در تناقض‌گویی دیگری اذعان کرده سرعت اینترنت در ایران کند شده است اما می‌گوید بخشی از این کندی "مربوط به فیلتر شکن‌ها است و گرنه بدون فیلترشکن، سرعت ارتقا هم پیدا کرده".


وزیر ارتباطات در بخشی دیگری از سخنانش بار دیگر آشکار می‌کند که منظورش از ارتقاء سرعت در بهترین حالت به همان شبکه داخلی مربوط می‌شود و دسترسی کاربران به اینترنت جهانی محدود شده است: «سرعت دسترسی به سایت‌های داخلی بیشتر از سایت‌های خارجی است.»


اعتراف به نقش نهادهای امنیتی در محدودیت‌ها

روزنامه همشهری، متعلق به شهرداری تهران در گزارشی که دوم دی ماه منتشر شد نوشت: «بیش از سه ماه است که اینترنت کشور با اختلالات کم‌سابقه و گسترده، زندگی تقریبا همه مردم را تحت‌الشعاع قرار داده است.»


این روزنامه می‌گوید مقام‌های ارشد وزارت ارتباطات "امنیتی بودن فضای کشور" را علت این اختلال‌ها عنوان می‌کنند و زارع‌پور گفته این وضعیت به خاطر تصمیم "نهادهای امنیتی درباره اینترنت" به وجود آمده است.


بنابر این گزارش، سایت "اسپیدتست" که زارع‌پور بارها به عنوان مرجع سنجش سرعت اینترنت به آن استناد کرده در تازه‌ترین گزارش خود بر کاهش سرعت اینترنت و تنزل جایگاه ایران در رده‌بندی دسترسی به شبکه جهانی اینترنت تاکید کرده است.


جنبش اعتراضی اخیر ایران که سوم دی ماه وارد صدمین روز خود شده در ابتدا در واکنش به کشته شدن مهسا امینی، پس از بازداشت توسط ماموران گشت ارشاد آغاز شد و خیلی سریع سویه‌ای ضد حکومتی به خود گرفت و به سراسر ایران گسترش یافت.

نقش خامنه‌ای در محدودیت دسترسی به اینترنت

در حرکت‌های اعتراضی بیش از سه ماه گذشته شعار در نفی کلیت نظام جمهوری اسلامی و علیه رهبر آن علی خامنه‌ای بسیار زیاد سر داده شده است.

اتفاقا خامنه‌ای کسی است که پیش از این جنبش نیز بارها از "ول و رها بودن" فضای مجازی به شدت انتقاد و خواستار محدود کردن دسترسی شهروندان به اینترنت جهانی، از جمله با تقویت شبکه‌های داخلی شده است.


کارگزاران حکومت در مجلس شورای اسلامی و دولت رئیسی از ماه‌ها پیش طرح‌هایی برای محدود کردن دسترسی به اینترنت جهانی را در دستور کار قرار داده و به نظر می‌رسد اعتراض‌ها را موقعیت مناسبی برای تامین نظر خامنه‌ای ارزیابی می‌کنند.


شواهد خلاف‌گویی وزیر ارتباطات درباره "ارتقاء سرعت اینترنت" بسیار زیاد است که بلاتکلیفی فرصت‌های شغلی شکل گرفته بر بستر شبکه‌های اجتماعی پر طرفدار نظیر اینستاگرام و اختلال در فعالیت‌های آموزشی، بازرگانی و .... از نمونه‌های آن است.


اذعان خبرگزاری دولت و یک تلاش محکوم به شکست

اختلال شدید در اینترنت چنان گسترده و جدی است که ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت هم ۲۹ آذر در گزارشی می‌گوید تجربه کاربران خلاف ادعای "ارتقای جایگاه ایران در رتبه بندی اینترنت" را نشان می‌دهد.


ایرنا با استناد به تازه‌ترین گزارش سایت "اسپیدتست" می‌گوید در ماه نوامبر ( دهم آذر ماه به بعد) سرعت اینترنت ثابت و سیار در ایران کاهش داشته است.


عباس عبدی، فعال و تحلیلگر سیاسی در یادداشتی که روزنامه اعتماد سوم دی ماه منتشر کرد با اشاره به این که اینترنت به یک زیرساخت ضروری برای توسعه اجتماعی و اقتصادی تبدیل شده تلاش‌های بیش از یک سال اخیر برای محدود کردن آن را "محکوم به شکست" خواند.


او ادعاها درباره مخالفت با شبکه‌های اجتماعی به دلیل پخش خبرهای خلاف واقع در آن را نادرست عنوان کرد و نوشت: «مسئله اصلی مخالفت با فضایی است که انحصار آن از دست حکومت خارج شده است. انحصاری که در فضای رسانه‌های داخلی همچنان وجود دارد.»


به گفته عبدی با توجه به تحولات فناوری و امکاناتی مانند اینترنت ماهواره‌ای نظیر خدمات استارلینک سیاستگذاری مبتنی بر منع و فیلترینگ مدام هزینه‌برتر و ناپایدارتر می‌شود.


عبدی خاطرنشان کرده با توجه به تبدیل اینترنت به یک زیرساخت ضروری جامعه، تلاش برای قطع "مسیر ارتباط با جهان اینترنت" اگر ممکن هم باشد فقط به انزوای کامل ایران منجر می‌شود.

bottom of page