top of page

Source: DW

Nov 21, 2022

در حالی که ایران در بازی خود برابر انگلیس در جام جهانی قطر متحمل سنگین‌ترین شکست خود در تاریخ این بازی‌ها شد تماشاگران علی کریمی را تشویق کردند. پیرانشهر زیر شلیک مستقیم نیروهای حکومتی قرار دارد.


در اتفاقی بی‌سابقه در اولین بازی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی قطر ۲۰۲۲ برابر تیم انگلیس، از حمایت تام تماشاگران خبری نبود.

بیش‌ترین شعاری که در ورزشگاه بین‌المللی خلیفه به گوش می‌رسید "بی‌شرف، بی‌شرف" بود. تماشاگران بارها علی کریمی را تشویق کردند و شعار:«زن زندگی آزادی.» سر دادند.

این بازی که تحت‌ شعاع اعتراضات جاری ایران قرار داشت با نتیجه ۶ بر دو به سود انگلیس تمام شد؛ ضعیف‌ترین رقابت تیم ایران در ادوار مختلف جام جهانی. 


تیم ملی فوتبال ایران به دلیل سکوت در برابر سرکوب شدید مردم هدف انتقادات گسترده قرار گرفته است.

وحیدآنلاین ویدئویی منتشر کرده که در آن شکلات‌هایی آماده برای اعضای تیم ملی نشان داده می‌شود با این عنوان: «باخت تیم فوتبال جمهوری بچه‌کش مبارک»
عفو بین‌الملل: همزمان با بازی‌ها تصاویر کودکان کشته‌شده را به یاد داشته باشیم

سازمان عفو بین‌الملل در ‌آستانه بازی دو تیم، توجه به چهره‌های کودکان کشته شده در خیزش جاری ایران را یادآوری کرد. 

این سازمان در پیامی توییتری نوشت، بگذارید از جام جهانی جهت شنیده شدن صدای معترضان ایران "برای زندگی بهتر" استفاده کنیم.
شلیک مستقیم به مردم پیرانشهر

 اوضاع کردستان همچنان خونین و پرالتهاب است و با تشدید سرکوب، بیم افزایش شدید تعداد قربانیان می‌رود.نه تنها در جوانرود بلکه در پیرانشهر نیز مردم زیر شلیک مستقیم نیروهای حکومتی قرار دارند. 

کنشگران کرد می‌گویند، نیروهای محلی سپاه پاسداران "در سرکوب مردم حضور فعال دارند."


روزنامه جهان صنعت توقیف شد

رسانه‌ها از توقیف روزنامه "جهان صنعت" خبر داده‌اند. علت امر "تخلف از مصوبات شورای عالی امنیت ملی و حدود مطبوعات" عنوان شده است.

هرانا می‌گوید، این روزنامه بعد از "انتشار مطلبی به نقل از صادق زیباکلام علیه نیروی انتظامی در ارتباط با اعتراضات، توقیف شد.."
سعید آقاخانی: مهاباد و بوکان و جای‌جای کردستان غرق خون است

سعید آقاخانی، بازیگر سرشناس تلویزیون و سینما در یک استوری اینستاگرامی با اشاره به سرکوب مسلحانه شدید مردم کردستان پرسید: «مگر مردم جز صدا و سینه‌های آماج گلوله چه سلاحی دارند که با توپ و تانک مقابل‌شان صف‌آرایی کرده‌اید؟»

او همچنین نوشت: «مهاباد و بوکان و جای‌جای کردستان غرق خون است.»

bottom of page