top of page

Source: DW

Dec 3, 2022

جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور "به مناسبت شنبه ۱۲ آذر، زادروز توماج صالحی و به پاسِ همراهی توماج با دانشجویان در این انقلاب" فراخوان دادند. دانشجویان خواستار آزادی رپر مشهور ایرانی شدند.


در شبکه‌های اجتماعی بر این نکته تاکید شده است که جرم این رپر ایرانی "بیان درد مردم در سروده‌هایش" است. برخی از کاربران توماج صالحی را به عنوان "پدر رپ اعتراضی ایران" و "صدای مردم" توصیف کردند.


اتهام رپر اهوازی: "فساد فی‌الارض"

به گزارش حساب کاربری "۱۵۰۰ تصویر" بهراد علی‌کناری، رپر ۲۸ ساله اهوازی که دو روز پس از تظاهرات در مراسم چهلم حدیث نجفی در کرج بازداشت شده بود به اتهام واهی "فساد فی‌الارض" متهم شده است.  


از خیزش مردمی و گسترده در ایران ۷۵ روز می‌گذرد. در ظرف این مدت علاوه بر رپرها، وکلا، روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی بسیاری نیز دستگیر شدند.


در شهرستان‌ها و نقاط دور از مرکز که این بار اعتراضات گسترده‌تر بوده اخبار دستگیری‌ها و اذیت و آزار معترضان به دلیل قطعی اینترنت و فشار بیش ازاندازه حکومت به خانواده‌ها دیر می‌رسد و یا اصلا رسانه‌ای نمی‌شود.


اسامی هشت زندانی بلوچ در معرض خطر اعدام

فرزین کدخدایی، فعال بلوچ کە اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد اسم هشت زندانی سیاس-عقیدتی بلوچ در معرض خطر اعدام را منتشر کرده است. 


هرانا: ۴۶۹ کشته ۱۸۲۱۰ بازداشتی

هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران تازه‌ترین آمار خود را در ارتباط با خیزش مردمی به روز کرد.


آمار هرانا از اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۱ آذر ۱۴۰۱) بر اساس اطلاعاتی است که این نهاد از منابع موثق خود دریافت می‌کند. طبق این آمار شمار کشته‌شدگان به ۴۶۹ نفر و تعداد بازداشتی‌ها نیز به ۱۸ هزار و ۱۸ هزار و ۲۱۰ نفر رسیده است.

bottom of page