top of page

Source: Iranintl

Dec 31, 2022

تعدادی از چهره‌های شاخص مخالف جمهوری اسلامی متنی مشترک را در صفحات فضای مجازی خود منتشر کرده و ۲۰۲۳ را «سال تحقق آزادی و عدالت در ایران»‌ خواندند.


شاهزاده رضا پهلوی، نازنین بنیادی، مسیح علی‌نژاد، حامد اسماعیلیون،‌ علی کریمی، گلشیفته فراهانی برخی از این چهره‌ها هستند.


این چهره‌های شاخص مخالف جمهوری اسلامی در صفحات خود نوشته‌اند: «سال ۲۰۲۲ سال شکوه همبستگی ایرانیان با هر باور و زبان و گرایش بود.


با سازماندهی و همبستگی، سال ۲۰۲۳ سال پیروزی ملت ایران خواهد بود؛ سال تحقق آزادی و عدالت در ایران.»این پیام در حالی منتشر می‌شود که در هفته‌های اخیر گزارش‌ها از تلاش نیروهای اپوزیسیون برای تشکیل ائتلافی فراگیر علیه جمهوری اسلامی خبر می‌دهند.


در ۲۲ آبان، مسیح علینژاد در واکنش به موضع سخنگوی وزارت خارجه ایران که دیدار مکرون با او را «‌شرم‌آور» خوانده بود، گفت‏: «‏دیدار بعدی با مکرون را با هیاتی از ائتلاف اپوزیسیون به صورت جدی‌تر پیگیری می‌کنم. جمهوری اسلامی باید برود.»


شاهزاده رضا پهلوی نیز در یک نشست خبری در ۲۸ مهر مهم‌ترین موضوع و نیاز ایران امروز را «پشتیبانی از نهضت‌های داخل کشور و همکاری بین خارج و داخل» خواند.شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به این‌که یکی از بهانه‌های دنیا پیش از این، «چندصدایی در بین نیروهای مخالف نظام» بوده است، گفت: «به همین دلیل باید متحد شویم که نیروهای دموکراسی‌خواه باب گفت‌و‌گو با جهان را باز کنند.»


او همچنین خاطرنشان کرد: «گفت‌و‌گوی چند ساله بین جریانات دموکراسی‌خواه در داخل و خارج در سال‌های اخیر بوده و تقسیم کار شده است. بسیاری از افرادی که در درون کشور فعال هستند، ابتدا می‌توانند متکی به مکانیسم معرف در خارج از کشور باشند که نسبت به آنان آزادی بیشتری دارند.»


به گفته او، ایرانیان مقیم کانادا نیز می‌توانند قدم‌های بعدی را بردارند و زمینه دیالوگ رسمی دولت این کشور را با اپوزیسیون فراهم کنند. شاهزاده رضا پهلوی خاطرنشان کرد: «این اقدام در کشورهای دیگر نیز می‌تواند انجام شود و این یک تقسیم کار می‌خواهد.»


نازنین بنیادی نیز در ۲۴ آذر در گفت‌وگویی با ایران اینترنشنال بر ادامه تلاش‌ها و هماهنگی با گروه‌های اپوزیسیون برای تشکیل ائتلاف تاکید کرد.


پیام چهره‌های شاخص مخالف جمهوری اسلامی به مناسبت سال میلادی جدید در حالی منتشر می‌شود که خیزش انقلابی مردم ایران وارد چهارمین ماه خود شده است.در این مدت شهرها و روستاهای مختلف ایران عرصه تظاهرات خونین علیه جمهوری اسلامی، اعتراضات در مراسم یادبود کشته شدگان، شعاردهی، شعارنویسی، آتش زدن نمادهای جمهوری اسلامی، عمامه پرانی، روسری‌سوزی، فراخوان اعترضات و اعتصابات بیشتر و سایر شیوه‌های نافرمانی مدنی بوده است.


در همین حال، مدارس، دانشگاه‌ها، بازارها و صنایع نیز با تجمعات و اعتصابات هر روزه خود در شهرهای مختلف بار مهمی از خیزش انقلابی را بر عهده داشتند.جامعه جهانی نیز در بیش از سه‌ماه گذشته همراهی بی‌سابقه‌ای با مردم ایران نشان داده است.


درپی تجمعات و کنشگری گسترده ایرانیان و فعالان در کشورهای مختلف جهان، جمهوری اسلامی در انزوای بین‌المللی بی‌سابقه‌ای قرار گرفته و شاهد تحریم‌های پیاپی جامعه جهانی بوده است.در این میان، مقامات سیاسی مختلف جهان برای تضمین امنیت جانی معترضان و پذیرش کفالت سیاسی معترضان زندانی در ایران، کارزارهای بزرگی به راه انداخته‌اند.


گستردگی خیزش انقلابی در حدی بوده که گزارش‌ها از همان ابتدا از افول توان نیروهای سرکوب خبر می‌داد.در جدیدترین گزارش از ریزش در بدنه جمهوری اسلامی، حمید اباذری، مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران، در مراسمی در ساری، از ریزش برخی از فرماندهان سپاه خبر داد و گفت آن‌ها به نظام و خامنه‌ای پشت کرده‌اند.


او همچنین از سکوت مراجع تقلید و مداحان در جریان خیزش انقلابی مردم علیه جمهوری اسلامی انتقاد کرد.در این میان، تنها واکنش مقامات جمهوری اسلامی به خیزش انقلابی مردم، کشتار معترضان، بازداشت‌های گسترده، صدور احکام سنگین از جمله اعدام و شلاق، شکنجه و آزار جنسی معترضان زندانی و فشار بر خانواده‌های کشته‌شدگان و زندانیان بوده است.


سازمان حقوق بشر ایران در گزارش روز ششم دی ماه خود خبر داد شمار کشته‌شدگان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی به دست‌کم ۴۷۶ شهروند، از جمله ۶۴ کودک و ۳۴ زن رسیده است. این سازمان همچنین فهرستی از دست‌کم ۱۰۰ معترض که در خطر صدور یا اجرای احکام اعدام قرار دارند، منتشر کرد.

bottom of page