top of page

Source: DW

Dec 16, 2022

منابع خبری می‌گویند یک پزشک زن در تهران که به مداوای مجروحان اعراضات می‌پرداخت، به طرز مشکوکی جان باخته است. پیکر دانشجوی اهوازی در رودخانه کارون پیدا شد. پنج دانشجو در سنندج بازداشت شدند.


منابع خبری در ایران از مرگ مشکوک یک پزشک زن در تهران خبر می‌دهند.


صفحه توییتری ''شهرک اکباتان'' گزارش داده که ماموران کلانتری اکباتان روز ۲۱ آذر در تماس با خانواده دکتر آیدا رستمی به آنها می‌گویند که این پزشک جوان، ''تصادف کرده و فوت شده است.''این در حالی است که بر اساس این گزارش، یک طرف صورت پیکر این پزشک ''له شده؛ یک دستش شکسته و چشم چپ او هم تخلیه شده بود''.


این منبع خبری در معرفی آیدا رستمی می‌نویسد که او به همراه چند نفر به خانه معترضان مجروح می‌رفتند و آنها را درمان می‌کردند.


مرگ مشکوک و کشف جسد دنیا فرهادی

در پی انتشار خبر پیدا شدن پیکر دنیا فرهادی، یک مقام مسئول در اهواز نیز پیدا شدن جسد یک دختر جوان را تایید کرد.


مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز روز پنج‌شنبه ۲۴ آذرماه اعلام کرد: «جسد دختر ۲۲ ساله اهوازی پس از هشت روز در رودخانه کارون در نزدیکی روستای جنگیه کشف شد.»


پیشتر نیز نزدیکان این دانشجوی رشته معماری در اهواز گفته بودند که جسد او یک هفته پس از ناپدید شدن، در رودخانه کارون پیدا شده است.تا کنون گزارش‌های ضد و نقیضی درباره علت مرگ این دانشجو منتشر شده است. از جمله آنها، مقام‌های دولتی در جمهوری اسلامی می‌گویند که او از روی یک پل به رودخانه سقوط کرده است.


یکی از بستگان دنیا فرهادی در گفت‌وگو با رسانه‌ها در ایران با انتقاد از نحوه پیگیری مسئولان برای یافتن پیکر این دانشجو گفته بود که ''جمعیت هلال احمر، شهردار یا معاون او یا فرماندار اهواز حتی برای لحظه‌ای در محل حادثه حضور نیافتند و برای خرید تجهیزات اقدام نکردند''.

مجموعه مطالب درباره اعتراضات ضدحکومتی جاری در ایران را اینجا بخوانید


این، دومین مرگ مشکوک یک دانشجو در ایران در روزهای اخیر به شمار می‌رود. پیشتر نیز روز ۱۶ آذرماه جسد حلق‌آویزشده شهاب‌الدین هاشمی در خوابگاه دانشگاه علامه‌طباطبایی در تهران پیدا شد. رسانه‌های حکومتی، در یک موضع‌گیری تقریبا هماهنگ، علت مرگ او را ''خودکشی'' اعلام کردند؛ ادعایی که از سوی خانواده این دانشجو، مورد قبول قرار نگرفت.


از زمان آغاز اعتراض‌های ضدحکومتی در ایران، دانشگاه یکی از اصلی‌ترین کانون‌های این اعتراض‌ها بوده و فشار بر دانشجویان نیز افزایش یافته است.


پذیرش کفالت سیاسی زندانی کرجی توسط نماینده پارلمان بلژیک

پذیرش کفالت سیاسی معترضان زندانی در ایران، همچنان ادامه دارد. در جدیدترین مورد، یک نماینده پارلمان بلژیک کفالت سیاسی مرضیه میرقاسمی، معترض زندانی را برعهده گرفت.


بیورن آنسئو در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت که کفالت سیاسی این زندانی را برعهده گرفته است.


مرضیه میرقاسمی، ۲۹ ساله از بازداشت‌شدگان در جریان اعتراضات جاری ضدحکومتی در ایران است که شامگاه ششم مهرماه، در منزل شخصی خود در کرج بازداشت شد.


خانواده او پیشتر اعلام کرده‌اند که این زندانی تحت فشار و شکنجه، مجبور به اعتراف اجباری علیه خود شده است.


پدر مرضیه میرقاسمی، فوت شده و مادرش به بیماری دیابت مبتلا است و او وظیفه مراقبت از مادرش را نیز برعهده داشت.


بازداشت دانشجویان در سنندج

منابع دانشجویی از ادامه بازداشت دانشجویان خبر می‌دهند.


کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور که اخبار مربوط به جنبش دانشجویی را پوشش می‌دهد، گزارش داده که روز چهارشنبه ۲۳ آذر چهار تن از دانشجویان دانشکده فنی دخترانه سنندج مقابل در خوابگاه این دانشکده توسط نیروهای امنیتی ''ربوده شده‌اند''.


این گزارش، اسامی این دانشجویان را تینا خدری، ثنا خدامرادی، رضوان بازانی‌قلعه و هانیه چهاردولی اعلام کرده است.پیشتر نیز بر اساس گزارش‌ها، روز شنبه ١٩ آذر بیتا ویسی، از دیگر دانشجویان این دانشکده بازداشت شده بود.


این منبع دانشجویی می‌گوید که تا کنون از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت‌کننده‌ این دانشجویان اطلاع دقیقی در دست نیست.


این دانشجویان پس از آن بازداشت شدند که به تازگی در اعتراض به اعدام بازداشت‌شدگان، محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد و همچنین صدور حکم اعدام برای برخی از دیگر بازداشت‌شدگان، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

bottom of page