top of page

Source: Iranintl

Nov 29, 2022

شیاع السودانی در ادامه گفت: «سیاست حکومت عراق است که این کشور نقطه شروعی برای آسیب رساندن به کشورهای منطقه نباشد.»

این اظهارات در حالی است که سپاه پاسداران در هفته‌های اخیر حملاتی را علیه مواضع کردهای مخالف جمهوری اسلامی انجام داده و اقلیم کردستان عراق را بمباران کرده است.


چند روز پیش و پس از انتشار گزارش ایران‌اینترنشنال درباره استقرار تعداد قابل توجهی از نیروهای جمهوری اسلامی در مرز با اقلیم کردستان عراق، محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، از «تقویت یگان‌های زرهی سپاه» در مرزهای غرب و شمال غرب کشور خبر داد.

این سخنان همچنین یک روز پس از بیانیه شورای وزیران امنیت ملی عراق درباره طرح استقرار نیروهای عراقی در امتداد مرز ایران بیان شد.

شورای وزیران امنیت ملی عراق همچنین تصمیم گرفت تا با دولت اقلیم کردستان عراق و وزارت پیشمرگه، با هدف همسو کردن تلاش ملی برای حفاظت از مرزهای عراق هماهنگ شود.


پیشتر نیز دولت اقلیم کردستان عراق در نشست کابینه، حملات مکرر ایران به این اقلیم را به شدیدترین وجه محکوم کرد و از دولت عراق، جامعه جهانی و سازمان ملل خواست تا مانع ادامه این حملات شوند.

در همین حال یک نماینده پارلمان عراق که نخواست نامش فاش شود، به ایران‌اینترنشنال گفت فراکسیون‌های کُرد در جلسه‌ای از ریاست پارلمان خواستند تا دولت در جلسه پارلمان حاضر شده و همچنین حملات جمهوری اسلامی و ترکیه به اقلیم کردستان عراق، به سازمان ملل ارجاع شود.

از سوی دیگر نچیروان بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق و محمد شیاع السودانی، روز یک‌شنبه دیدار و درباره حملات جمهوری اسلامی و ترکیه، گفت‌وگو کردند.


بر اساس بیانیه منتشر شده، بارزانی و شیاع السودانی بر اجرای مصوبه شورای وزیران امنیت ملی عراق مبنی بر افزایش نیروها در مرزهای ترکیه و ایران برای جلوگیری از نقض بیشتر حاکمیت این کشور تاکید کردند.

نخست‌وزیر عراق اما در نشست خبری خود در تهران گفت دو طرف به توافق رسیده‌اند تا نشست‌های اقتصادی مشترک بین دو کشور برگزار شود.

او همچنین گفت که صادرات گاز ایران به عراق مهم است و امیدوار است گازرسانی به پروژه نیروگاه‌های عراق ادامه داشته باشد.

bottom of page