top of page

Iranintl

Nov 12, 2022

ورزشکاران ایرانی رشته‌های مختلف در روزهای گذشته شیوه‌های اعتراضی متفاوتی را برای حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی به کار گرفته‌اند؛ از حرکات نمادین پس از گل‌زنی تا خودداری از همخوانی سرود جمهوری اسلامی.

در روزهای گذشته ویدیوهای فراوانی از قهرمانی یا گل‌زنی ورزشکاران ایرانی رشته‌های فوتبال، بسکتبال، والیبال، فوتسال و تیروکمان منتشر شده که نمایشی از همراهی با دو ماه اعتراضات سراسری مردم در ایران است.یکی از حرکت‌های نمادین اخیر مربوط به هاشم شیر‌علی، بازیکن تیم فوتسال فولاد زرند ایرانیان بود که روز جمعه ۲۰ آبان و در جریان بازی‌های لیگ برتر، دو بار برای تیمش موفق به گلزنی شد و هر دو بار، صحنه بازداشت خدانور لجه‌ای (لجعی) را بازسازی کرد.


پس از کشته شدن خدانور لجه‌ای در جریان اعتراضات زاهدان، تصویر او با دست‌های بسته، تبدیل به یکی از نماد‌های اعتراض شده است.

پیش از این، سعید پیرامون، بازیکن تیم ملی فوتبال ساحلی، پس از گلی که در فینال مسابقات جام بین‌ قاره‌ای در امارات متحده عربی به برزیل زد، در شادی گل، دست‌هایش را بالا برد و در حمایت از اعتراضات مردمی، به صورت نمادین حرکت قیچی کردن موهایش را نشان داد.


یکی دیگر از این حرکات اعتراضی، از سوی پارمیدا قاسمی، کمان‌دار رشته ریکرو تیم ملی ایران انجام شد. او در مراسم اهدای مدال در اختتامیه لیگ تیروکمان تهران، حجاب اجباری خود را از سر برداشت. حرکتی که یادآور اقدام الناز رکابی، سنگ‌نورد ایرانی است که اواخر مهر ماه امسال، بدون حجاب اجباری در مسابقات سئول کره جنوبی شرکت کرد.


کیمیا یزدیان طهرانی، ملی‌پوش بسکتبال ایران هم با انتشار یک استوری در اینستاگرامش و استفاده از هشتگ «زن زندگی آزادی»، تصویری بدون حجاب اجباری از خودش منتشر کرد.

او با انتشار بخشی از شعر سیمین بهبهانی، زیر عکسش نوشت: «دوباره می‌سازمت وطن اگرچه با خشت خام خویش ...»


خبرنگاران ورزشی اما در اعتراض به بازداشت نیلوفر حامدی، سعیده فتحی، آریا جعفری و دیگر خبرنگاران و عکاسان بازداشت شده در جریان اعتراضات ایران، روز جمعه نشست خبری پس از بازی بسکتبال ایران و چین را ترک کردند.

در کنار این اقدامات اعتراضی، در روزهای گذشته ویدیوهای متعددی هم از مراسم قهرمانی یا آغاز مسابقات تیم‌های ورزشی منتشر شده که نشان می‌دهند ورزشکاران از همخوانی سرود جمهوری اسلامی امتناع می‌کنند.

از جمله ملی‌پوشان والیبال نشسته ایران که پس از کسب عنوان قهرمانی جهان و به نشانه همراهی با خیزش انقلابی ایرانیان، از همخوانی سرود جمهوری اسلامی خودداری کردند.


بسکتبالیست‌های ایرانی هم عصر ۲۰ آبان، در مراسم آغازین دیدار با چین و در جریان رقابت‌های انتخابی جام جهانی در تهران، از همخوانی سرود جمهوری اسلامی امتناع کردند.


پیش از این، ملی‌پوشان تیم‌های فوتبال، فوتبال ساحلی و واترپلو هم در مسابقات جهانی و ملی از همخوانی با سرود جمهوری اسلامی خودداری کرده بودند.

از سوی دیگر اما در آستانه رقابت‌های جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر، کارزاری به راه افتاده است که از تماشاگران این رویداد بزرگ ورزشی می‌خواهد با فریاد زدن نام «مهسا امینی» در این مسابقات، صدای جنبش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی را به گوش جهان برسانند.

این کارزار از تماشاگران فوتبال خواسته است در هر بازی و مسابقه‌ای که به استادیوم‌ها می‌روند، در دقیقه ۲۲ که یادآور سن مهسا امینی است، نامش را صدا بزنند.

آغازگر این کارزار نگین شیرآقایی، روزنامه‌نگار است.


حرکات اعتراضی و نمادین ورزشکاران و پیام آن‌ها در همخوانی نکردن با سرود جمهوری اسلامی، با واکنش‌های فراوان کاربران در شبکه‌های اجتماعی و حمایت آن‌ها روبه‌رو شده است.


bottom of page