top of page

Source: DW

Nov 20, 2022

گزارش‌‌ها حاکی از لشکرکشی نیروهای امنیتی به مهاباد و پرواز هیلکوپترهای جنگی بر فراز شهر است. فعالان حقوق بشر نسبت به "جنایت" احتمالی جمهوری اسلامی در مهاباد هشدار داده‌اند. اعتصاب‌کسبه و تحصن‌ در دانشگاه‌ها ادامه دارد.


وضعیت در شهر مهاباد همچنان نگران‌کننده گزارش می‌شود. سایت حقوق بشری "هه‌نگاو" از اقدام سپاه پاسداران برای انتقال نیروهای مسلح به این شهر با استفاده از هلیکوپتر خبر داده است. به نوشته هه‌نگاو شماری از این نیروهای مسلح "فورا با سلاح‌های جنگی به خیابان‌های شهر اعزام شده‌اند."


گفته می‌شود هلیکوپتر‌های جنگی از صبح روز یکشنبه بر فراز سقز، مهاباد و بوکان به پرواز درآمده‌اند.  صدای تیراندازی در مناطق مختلف شهر شنیده می‌شود و برق برخی از مناطق نیز قطع شده‌اند.


همزمان بازاریان در شماری از شهرهای کردستان روز یکشنبه ۲۹ آبان در اقدامی اعتراضی دست به اعتصاب زدند. در روزهای گذشته نیروهای سپاه و لباس‌شخصی‌ها به طرز خشونت‌باری دست به سرکوب تجمعات و اعتراضات در شهرهای کردستان زده‌اند. گزارش‌ها حاکی از جان باختن چندین تن از معترضان و بازداشت‌های گسترده است. هه‌نگاو روز شنبه ۲۸ آبان گزارش داد چهار شهروند اهل مهاباد در پی شلیک مستقیم نیروهای امنیتی کشته شدند.


بنا برگزارش‌ها کارگران کارخانه "ایران‌تایر" نیز روز یکشنبه دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.


اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار ویدیویی در توییتر گزارش داد کارگران شیفت ۲ این کارخانه در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌های خود بار دیگر دست به اعتصاب زدند.


استعفای مجری مشهور صدا و سیماداود عابدی، مجری سرشناس ورزشی در شبکه خبر، با انتشار پستی در اینستاگرام از صدا و سیما استعفا داد. او نوشت: «اجراى برنامه‌های ورزش انرژى مى‌خواهد كه من اين روزها در خود حس نمى‌كنم. چطور می‌توان با این همه آه و حسرت و اندوه در هر گوشه از سرزمین نقش مجری خوشحال و پرانرژی در ورزش را ایفا کنم؟»


پیش‌تر نیز باربد بابایی، مجید غضنفری، محمد حسنی، مجتبی پوربخش و پیمان شیخی، دیگر مجریان شناخته‌شده تلویزیون استعفای‌شان را در واکنش به اعتراضات سراسری و در حمایت از مردم اعلام کرده بودند. 


احضار چهره‌های هنری و سیاسی به دادسرا


بنا بر گزارش‌ها یحیی گل‌محمدی و کریم باقری طبق تصمیم کمیته انضباطی باشگاه پرسپولیس به پرداخت جریمه محکوم شدند. یحیی گل‌محمدی، سرمربی پرسپولیس پس از دیدار بازیکنان تیم ملی با ابراهیم رئیسی در آستانه سفر به دوحه و حضور در جام‌جهانی، با انتشار پستی در اینستاگرام از سکوت ملی‌پوشان به شدت انتقاد کرده و نوشته بود: «توی درس معرفت نمیشه بیشتر از صفر به شما داد.»


او همچنین پس از کشته شدن کیان پیرفلک نیز با انتشار یک استوری با تصویر این کودک ده ساله، به مردم ایذه تسلیت گفته بود.


کریم باقری نیز اوایل مهرماه پس از اهانت‌های حسن عباسی، "رییس اندیشکده یقین" به فوتبالیست‌ها در پاسخ به او در اینستاگرام نوشت: «علی کریمی نه خائن است نه وطن فروش، بلکه یک میهن‌پرست با شرف است. قابل توجه مردک پاچه‌خوار که می‌خواست کاخ سفید را حسینیه کند. ما بخاطر رفتن امثال تو به خیابان‌ها آمدیم. شماها برای این مردم چه کرده‌اید، جز حرف بیهوده؟»


او همچنین با انتشار تصاویری از پرویز برومند، دروازه‌بان سابق استقلال و سروش رفیعی آنها را "باشرف" خوانده و در اینستاگرام نوشته بود: «در این روزهای سخت من و امثال من وظیفه داریم کنار مردم باشیم چون از خود مردم هستیم. چه دنیای ورزشی شد، چه تیم ملی‌ای شد، چه می‌گذرد بر ما.»


خبرگزاری فارس روز یکشنبه ۲۹ آبان از احضار یحیی گل‌محمدی به اتهام "انتشار مطالب تحریک‌آمیز" به دادسرا خبر داد. فارس بدون اشاره به جزئیات نوشت شماری از چهره‌های هنری و سیاسی هم به دادسرا احضار شدند.


خبرگزاری تسنیم روز شنبه فهرستی از هنرمندان و چهره‌های سیاسی احضارشده به دادسرا را منتشر کرده و نوشته بود این افراد به دلیل "انتشار مطالب غیرمستند یا توهین‌آمیز در جهت حمایت از اغتشاشات خیابانی" جهت پاسخگویی به دادسرا احضار شده‌اند. محمود صادقی (نماینده پیشین تهران در مجلس)، پروانه سلحشوری (نماینده تهران در مجلس دهم)، الناز شاکردوست، میترا حجار، باران کوثری، سیما تیرانداز و هنگامه قاضیانی افرادی بودند که در این گزارش از آنها نام برده شده بود.


همچنین حسین عباسی نیز بنا به گزارش تسنیم به دادسرا احضار شده است.


در همین حال هنگامه قاضیانی شامگاه شنبه ۲۸ آبان با انتشار ویدئویی که او را بدون حجاب اجباری در خیابانی در تهران نشان می‌دهد، در اینستاگرام نوشت: «شاید این آخرین پست من باشد، از این لحظه به بعد هم هر اتفاقی برایم بیفتد، بدانید که مثل همیشه تا آخرین نفس کنار مردم ایران هستم.»


"۶ ماه تا دو سال حبس" مجازات "توهین به پرچم"


سخنگوی قوه قضائیه ایران در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایرنا با استناد به ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی عنوان کرده: «هرکس به مقدسات اسلام و یا هر یک از انبیاء عظام یا ائمه طاهرین یا حضرت صدیقه طاهره اهانت نماید اگر مشمول حکم‌ساب‌النبی باشد اعدام می‌شود و در غیراین‌صورت به حبس از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد.»


او "توهین به پرچم و سرود ملی‌" را نیز همراستا با بی‌احترامی به "مقدسات" دانسته و گفت در این رابطه "نص صریح در قوانین نداریم" اما با استناد به ماده ۵۱۳ و همچنین در پیشنهاد قانون مجازات اسلامی مطرح شده در سال ۹۵، برای توهین به پرچم مجازات ۶ ماه تا ۲ سال حبس در نظر گرفته شده است.بر اساس شواهد و مدارک عفو بین‌الملل، تا کنون حداقل برای ۲۱ معترض شرکت‌کننده در تظاهرات دو ماه گذشته حکم اعدام صادر شده است. پیش‌تر نیز ۲۲۷ نماینده مجلس بیانیه‌ای را امضا کردند که در آن درخواست اعدام معترضان مطرح شده بود. انتشار این بیانیه واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی را به همراه داشت.


اعتراضات و تحصن در دانشگاه‌های سراسر کشور


بنا به گزارش‌های شورای صنفی دانشجویان کشور شماری از دانشجویان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در اعتراض به بازداشت ۹ دانشجو، روز یکشنبه ۲۹ آبان مقابل دفتر ریاست این دانشگاه تحصن کردند. دانشکده روانشناسی خوارزمی، دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، دانشکده فنی دانشگاه یزد، چندین دانشکده دانشگاه علم و صنعت تهران، دانشکده آمار و تربیت بدنی دانشگاه علامه طباطبایی، دانشکده ادبیات دانشگاه علامه و دانشگاه آزاد تهران واحد سوهانک در روز یکشنبه شاهد تحصن و اعتصاب دانشجویان بودند.


در همین حال معاون آموزشی وزارت علوم اعلام کرده دانشگاه‌های سراسر کشور در روز دوشنبه از ساعت دو بعدازظهر تعطیل می‌شوند. قاسم عمو عابدینی دلیل این تعطیلی را "تماشای بازی تیم ملی ایران مقابل انگلیس در جام جهانی" عنوان کرده "تا دانشجویان در کنار خانواده‌های خود بازی را تماشا کنند."


در ساعات گذشته فراخوان‌هایی به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌ شده‌اند که از مردم دعوت شده تا پس از پایان بازی‌های تیم ملی ایران، فارغ از هر نتیجه‌ای، در یک حرکت اعتراضی جمعی به خیابان‌ها بیایند. در همین حال کارز‌ار برای عدم تماشای بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی با استقبال گسترده کاربران روبرو شده است.تیم ملی ایران در نخستین دیدار خود روز دوشنبه ساعت چهار و نیم بعد‌ازظهر به مصاف تیم انگلیس خواهد رفت.


تقدیم جایزه به "زنان ایران"


عماد آل‌ابراهیم دهکردی، کارگردان ایرانی، جایزه "ستاره طلایی" جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش را به "همه زنان ایران و نسل جوانی که زندگی خود برای آزادی به خطر انداخته‌اند" تقدیم کرد. او با فیلم "قصه شمرون" در این جشنواره حضور داشت و شامگاه شنبه ۲۸ آبان این جایزه را دریافت کرد. این فیلمساز در سخنرانی خود پس از دریافت جایزه گفت: «می‌خواهم به همه کسانی که جان خود را در مبارزه برای بازپس‌گیری آزادی خود از دست دادند، ادای احترام کنم.»
bottom of page