top of page

Source: DW

Nov 19, 2022

سرویس اطلاعاتی و امنیتی کانادا از تهدید جانی ده‌ها ایرانی مقیم این کشور توسط جمهوری اسلامی خبر داد. این تهدیدها برای ساکت کردن ایرانیان مقیم کانادا انجام گرفته که با خیزش مردمی در داخل کشور همراهی کرده‌اند.


خبرگزاری رویترز روز شنبه ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) در گزارشی درباره تهدید جانی ایرانیان مقیم کانادا نوشت، سرویس اطلاعاتی و امنیتی کانادا در حال جمع‌آوری اطلاعات از افرادی است که از طرف عوامل جمهوری اسلامی مورد تهدید قرار گرفته‌اند.


در بیانیه سرویس اطلاعاتی و امنیتی کانادا که در نیمه‌شب شنبه ۲۸ آبان در شبکه "سی‌بی‌سی" هم گزارش شده آمده است، این سرویس تهدیدها را "معتبر" می‌داند و "به طور جدی" آن را بررسی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: اعتراضات سراسری؛ راهپیمایی ایرانیان در ونکوور کانادا

رئیس اداره امنیت داخلی بریتانیا (MI5) هم روز چهارشنبه ۱۶ نوامبر اعلام کرد، کشورش از سوی تهران به عنوان یک "تهدید بالقوه" تلقی می‌شود. او همچنین تاکید کرد، تهدیدهای متعددی از سوی ایران در زمینه قتل و ربایش شهروندان بریتانیایی در سال جاری توسط نهادهای امنیتی این کشور خنثی شده است.

کن مک‌کالم گفت، سرویس‌های اطلاعاتی ایران تا کنون ۱۰ بار برای ربایش و یا کشتن اتباع بریتانیایی یا افراد مستقر در بریتانیا تلاش کرده‌اند.

کانادا به دلیل نقض حقوق بشر از جمله قتل مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله کرد که پیامدهای آن به خیزش مردمی ایران منجر شد مجموعه‌ای از تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده و مورد غضب رژیم ایران قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: تحریم‌های جدید آمریکا و کانادا علیه چند فرد و نهاد جمهوری اسلامی

دولت کانادا همچنین برای نخستین‌ بار سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده و ورود ۱۰ هزار عضو سپاه به خاک این کشور را ممنوع کرده است.


این تصمیم دولت کانادا به دنبال تظاهرات ۵۰ هزار نفری ایرانیان در شهر تورنتو و فشار انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی گرفته شده است.


bottom of page