top of page

Source: DW

Dec 12, 2022

رسانه‌ها خبر از اعدام یکی دیگر از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری در ایران را دادند. مجیدرضا رهنورد در مشهد و در ملاءعام اعدام شد. او شکنجه و وادار به اعتراف اجباری شده بود. این دومین اعدام معترضین ظرف چند روز اخیر است.


خبرگزاری میزان صبح روز دوشنبه ۲۱ آذر (۱۲ دسامبر) از اعدام مجیدرضا رهنورد، یکی دیگر از کسانی که در جریان اعتراضات سراسری در ایران دستگیر شده بود، خبر داد.


او روز ۲۶ آبان بازداشت و پس از تنها ۲۳ روز در ملاءعام اعدام شد. قوه قضاییه به او اتهام "کشتن دو بسیجی" را زده است.

رسانه قوه قضاییه فیلمی از جلسه دادگاه او منتشر کرده که مجید رهنورد در آن اعتراف می‌کند، اما در همین فیلم تصاویری از خیابان و فردی که حمله کرده نیز نشان داده می‌شود که در آن هویت فرد حمله‌کننده روشن نیست.


اکانت اینستاگرام ۱۵۰۰ تصویر نوشته که صبح امروز به خانواده مجیدرضا خبر داده‌اند که او را اعدام و در قطعه ۶۶ بهشت رضا دفن کرده‌اند.


به گفته منابع حقوق بشری مجیدرضا رهنورد مورد شکنجه قرار گرفته و وادار به اعتراف اجباری شده است.


به دنبال اعدام محسن شکاری، این دومین اعدام از میان بازداشت‌شدگان در اعترضات سراسری علیه جمهوری اسلامی است. اعدام مجید رهنورد با واکنش در فضای مجازی روبرو شد. سایه سنگین اعدام بالای سر بسیاری دیگر از جوانانی که از شهریورماه امسال تاکنون دستگیر شده‌اند سنگینی می‌‌کند و بسیاری را به شدت نگران کرده است.جمهوری اسلامی قصد دارد با حربه اعدام مانع از ادامه اعتراضات شود. در شبکه‌های اجتماعی نسبت به احتمال اجرای احکام بیشتری هشدار داده شده است. گفته شده دو برادر به نام‌های فرزاد و فرهاد طەزادە که در روزهای ۳ مهرماه و ۲۲ آبان در منزل‌شان در اشنویه ربودە شدند، در دادگاه انقلاب ارومیه و بدون حضور خود آنها به اعدام محکوم شده‌اند.توییتر حسین رونقی نیز به احکام سنگین از جمله برای مجید توکلی و خطر اعدام برای کسانی که در بازداشت بسر می‌برند اشاره کرده و خواستار ایستادن در کنار آنها شده است.این اعدام‌ها در حالی اجرا می‌شوند که شهرهای ایران در روزهای پس از اعدام محسن شکاری صحنه اعتراض به احکام غیرانسانی قوه قضاییه جمهوری اسلامی و واکنش‌های جهانی به سیاست استفاده از اهرم اعدام و کشتار علیه جنبش اعتراضی مردم بوده است.bottom of page