top of page

Source: DW

Jan 4, 2023

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان از کشته شدن ۱۶ معترض بر اثر شکنجه برای اعتراف‌گیری در زمان بازداشت خبر داد. ظرف چهار روز گذشته ۱۰۴ شهروند بلوچ بازداشت شدند. اعتصاب الهام مدرسی در زندان به ‌رغم ضرب و شتم ادامه دارد.


کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در گزارشی که روز چهارشنبه ۱۴ دی (۴ ژانویه) منتشرکرد گفته است علاوه بر شکنجه‌، برخی از کشته‌شدگان در نتیجه جلوگیری از دریافت درمان موثر بعد از زخمی شدن با گلوله به قتل رسیدند.

در این گزارش نام و نحوه کشته شدن این افراد توضیح داده شده است. کمیته پیگیری بازداشت‌شدگان به طور مختصر آنچه را که بر جانباختگان شکنجه، در زندان‌های جمهوری اسلامی گذشته شرح داده است.


شهروندی که شبانه دفن شد

به گزارش  این کمیته اسماعیل دزوار شهروند اهل سقز، ششم مهر در جریان اعتراضات مردمی در این شهر بازداشت شده و ۱۲ روز بعد پیکر او به بیمارستان سقز منتقل شده است.


فعالان کرد مرگ او را به نقل از پرسنل بیمارستان بر اثر شکنجه در بازداشت می‌دانند. به شهادت این افراد آثار کبودی بر بدن و به ویژه کبودگی و شکستگی بر روی قفسه سینه وی کاملاً مشهود بوده است.


سازمان حقوق بشر "هه‌نگاو" در آن‌زمان گزارش داده بود که بعد از انتقال پیکر آقای دزوار به بیمارستان، نیروهای اطلاعات سپاه در سالن رادیولوژی بیمارستان پس از یک نشست کوتاه به مسئولین بیمارستان گفتند که دلیل مرگ وی را سانحه رانندگی اعلام کنند که این درخواست با مخالفت شدید سوپروایزر بیمارستان روبرو شد.


بیشتر بخوانید: آزادی ترانه علیدوستی با قید وثیقه؛ تهدید شارلی‌ابدو از سوی ایران

نیروهای اطلاعات سپاه پس از مخالفت کادر پزشکی، ساعت ۳ بامداد جسد را بدون اجازه از بیمارستان ربوده و با همکاری نیروهای آتش‌نشانی وی را شبانه دفن کردند.


خانواده این شهروند کُرد تحت فشار نهادهای امنیتی علت مرگ فرزندشان را "سانحه رانندگی" اعلام کردند.


سناریوی ساختگی "خودکشی، ایست قلبی و پرتاب از بلندی" 

جمهوری اسلامی تا کنون مسئولیت کشتار این افراد را برعهده نگرفته است و دلایل جان باختن آنان را "خودکشی"، ایست قلبی" و یا "پرتاب از بلندی" اعلام کرده است.


نهادهای امنیتی خانواده این افراد را به شدت تحت فشار قراردادند تا علت واقعی مرگ فرزندان خود را پنهان کنند و یا دروغ بگویند. در برخی از موارد خانواده کشته‌شدگان مجبور شدند مخفیانه پیکر فرزندانشان را دفن کنند.


دفن مخفیانه پیکر شکنجه شده جوان ایذه‌ای

حامد سلحشور، جوان ۲۲ سال اهل ایذه نیز یکی دیگر از کشته‌شدگانی است که زیر شکنجه کشته شد. او پنجم آذر در حالی که در مسیر اصفهان به سمت ایذه در حال حرکت بوده توسط ماموران اطلاعات سپاه دستگیر می‌شود و بعد از پنج روز بی‌خبری مرگ او را اعلام و ماموران امنیتی به سرعت پیکرش را دفن می‌کنند.


دفن مخفیانه پیکر حامد توسط ماموران در منطقه‌ای به نام "قلعه تل" در خارج از شهر ایذه انجام می‌شود اما زمانی که خانواده از محل دفن او باخبر می‌شوند پیکر او را از قبر خارج کرده و در "آرامگاه خانوادگی" در ایذه دفن می‌کنند.


جوانی که بعد از شکنجه به کما رفت و درگذشت

مهدی زارع اشکذری یکی دیگر از شهروندانی است که به دلیل شرکت در اعتراضات در تهران بازداشت می‌شود و به خاطر جراحات ناشی از شکنجه ساعاتی پس از آزادی موقت به کما می‌رود. مهدی ۲۰ روز بعد در  بیمارستان جان باخت.


خاله مهدی با انتشار عکسی در فضای مجازی از ضرب و شتم این جوان در زمان بازداشت خبر داده و نوشت مهدی در کنار قبر مادرش به خاک سپرده شد. او خطاب به مهدی در اینستاگرامش می‌نویسد: «مواظب باش مشت و لگدها و کبودی‌ها و دماغ شکسته‌ات را که در بازداشتگاه امنیتی برتو وارد کردند از مادرت پنهان کنی.»


درباره هویت اشکذری گفته شده است که او متولد ۱۳۷۰ اهل اشکذر یزد و دانشجوی ایرانی بوده که در ایتالیا تحصیل می‌کرده و به دلیل درگذشت مادرش به ایران رفته و در اعتراضات تهران شرکت کرده است.


بازداشت ۱۰۴ نفر از شهروندان بلوچ 

حال وش، گروه رسانه‌ای که در امور سیستان و بلوچستان فعالیت می‌کند روز چهارشنبه ۱۴ دی از بازداشت دست کم ۱۰۴ نفر از شهروندان بلوچ در مناطق مختلف زاهدان طی  چهار روز گذشته خبر داد.


حال وش نوشته است در پی یورش نیروهای امنیتی و نظامی به محلات مختلف زاهدان از جمله بازار مشترک، خیابان کوثر، بعثت و پارک کودک و دیگر مناطق دست کم ۱۰۴ نفر از شهروندان بازداشت شدند.


حال وش هویت برخی از افراد بازداشت شده را نیز منتشر کرده اما نوشته از سرنوشت اکثر بازداشت شدگان اطلاعی در دسترس نیست.


دستگیری سه معترض در آق قلا

سازمان فعالان حقوق بشر ترکمن‌صحرا "توهرا" از بازداشت سه تن از شهروندان ترکمن در آق قلا خیر داده است. به نوشته این نهاد حقوق بشری افراد بازداشت‌شده به "تشویش اذهان عمومی و تلاش برای ایجاد اغتشاش" متهم شدند.


بازداشت شهروندان ترکمن پیش از این نیز گزارش شده بود. در طی اعتراضات سه ماهه اخیر دست‌کم ۱۰۰ شهروند در گنبدکاووس بازداشت شده‌اند.


ضرب و شتم الهام مدرسی در زندان

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، الهام مدرسی، شهروند بازداشتی ساکن کرج، سومین روز از اعتصاب غذای خود را در زندان کچویی کرج سپری می‌کند.


او در اعتراض به طولانی شدن روند پرونده خود و عدم اعزام به بیمارستان، از روز ۱۲ دی دست به اعتصاب غذای خشک زده است.


یک منبع مطلع نزدیک به خانواده مدرسی به هرانا گفته است مسئولان زندان سعی داشتند الهام را مجبور کنند که به اعتصاب غذای خود پایان دهد؛ زمانی که با مخالفت وی نسبت به این موضوع مواجه شدند، او را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند.


دستگیری یک وکیل دیگر توسط لباس‌شخصی‌ها

کمپین حقوق بشر ایران از بازداشت يک وکیل دیگر در محل "دادگاه" از سوی ماموران لباس شخصی خبر داده است.


این کمپین در توییتی بازداشت این وکیل را "جنگ آشکار علیه حاکمیت قانون و حقوق شهروندان" توصیف کرده است.


افزایش شمار بازداشتی‌ها در ایران نتوانسته جلوی خیزش مردمی را بگیرد و سبب شده است حتی دامنه این اعتراضات به نقاطی کشیده شود که پیش از این به صورت فعال در آن مشارکتی نداشتند.  


bottom of page