top of page

Source: DW

Nov 26, 2022

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراضات از فشنگ‌های تفنگ‌های ساچمه‌ای استفاده کرده‌اند که توسط یک شرکت فرانسوی-ایتالیایی به نام "شدیت" تولید شده است. استفاده از این فشنگ‌ها نقض تحریم‌های اتحادیه اروپاست.


عکس‌هایی که در ماه‌های اکتبر و نوامبر سال ۲۰۲۲ برای تیم تحقیقاتی و ناظر شبکه خبر تلویزیون برون مرزی فرانسه "فرانس ۲۴" ارسال شده گلوله‌های تفنگ ساچمه‌ای را نشان می‌دهد که در جریان اعتراضات در ایران کشف شده است. 


این تیم ناظر در جریان تحقیقات خود از ایرانیان خواست تا عکس‌های مهمات استفاده شده در اعتراضات اخیر توسط نیروهای امنیتی ایران پس از مرگ مهسا امینی در ۱۶ سپتامبر را ارسال کنند.


بیشتر بخوانید: تحصن در دانشگاه‌ها برای آزادی دانشجویان زندانی و همبستگی با کردستان


این تیم بیش از ۱۰۰ عکس و ویدئو را تجزیه و تحلیل کرد که نشان می‌دهد گاز اشک‌آور و تفنگ، گلوله‌های پینت‌بال و گلوله‌های تفنگ ساچمه‌ای که به‌طور گسترده توسط نیروهای امنیتی ایران استفاده می‌شود عمدتا در ایران ساخته شده‌اند اما ۱۳ گلوله کشف‌شده از هشت شهر مختلف ایران لوگو و آرم "شدیت" را داشتند.

گلوله‌های تفنگ ساچمه‌ای برند شدیت سال‌هاست که مورد استفاده شکارچیان ایرانی قرار گرفته است. یکی از اعضای نیروهای امنیتی ایران به فرانس ۲۴ گفت که واحد او گاهی به مهمات شکاری مجهز می‌شود.


شدیت کارخانه‌هایی در ایتالیا و فرانسه دارد که دفتر مرکزی آن در شهر لیورنو ایتالیا و یکی از شهرهای فرانسه واقع شده است. این شرکت ادعا می‌کند که بزرگ‌ترین سازنده پوکه‌های خالی تفنگ ساچمه‌ای جهان است و سالانه بیش از یک میلیارد پوسته خالی تولید می‌کند. 


بیشتر بخوانید: آغاز یازدهمین هفته اعتراضات؛ تداوم اعتراضات شبانه در چند شهر


شهروندان ایرانی عکس‌هایی را به فرانس ۲۴ ارسال کردند که نشان می‌دهد فشنگ‌هایی با برند شدیت نیز در جریان سرکوب اعتراضات در ایران استفاده شده است.

یک معترض در مرکز شهر یزد پس از شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای نیروهای امنیتی به سمت خود و سایر معترضان در روز ۲۸ سپتامبر، عکس‌هایی از فشنگ‌هایی که پیدا کرده بود، ارسال کرد. که روی آن "Cheddite 12” و "Shahin 2017/24” حک شده است.


این مرد به فرانس ۲۴ گفت: «وقتی به مردم شلیک می‌کنند، همیشه سعی می‌کنند تمام فشنگ‌های خالی را از روی زمین بردارند. اما فشنگی که او پیدا کرده جایی در تاریکی افتاده بوده و ماموران آن را ندیدند.

اتحادیه اروپا سال ۲۰۱۱ تحریمی را اعلام کرده است که طبق آن صدور تجهیزاتی مانند جنگ‌افزار، مهمات که برای سرکوب داخلی در ایران استفاده می‌شود ممنوع اعلام شده است.

bottom of page