top of page

Source: DW

Dec 14, 2022

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران از بازداشت ۵۸ روزنامه‌نگار در جریان خیزش مردمی ایران گزارش داد. میرسلیم، نماینده تهران خواستار "اعدام فوری" معترضان بازداشتی شد. شمار کفالت‌های سیاسی معترضان زندانی در حال افزایش است.


طبق گزارش‌های جمع‌آوری شده توسط بخش فارسی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، در جریان خیزش مردمی در ایران تاکنون در مجموع ۵۸ روزنامه‌نگار بازداشت شده‌اند. این گزارش می‌گوید که از میان روزنامه‌نگاران بازداشتی، تنها ۳۳ نفر آزاد شدند.


به گفته این نهاد مدافع حقوق روزنامه‌نگاران، پیش از اعتراضات هم پنج روزنامه‌نگار در زندان‌های ایران دوران محکومیت خود را سپری می‌کردند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در ماه‌های گذشته با صدور بیانیه‌‌های متعدد از مقامات ایرانی خواست تا به دستگیری روزنامه‌نگاران پایان داده و روزنامه‌نگاران زندانی را سریعا آزاد کنند.


آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت روزنامه‌نگاران ایرانی در زندان گفت: «ما یک بار دیگر خواستار آزادی فوری همه خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ای هستیم که به‌طور ناعادلانه در ایران به دلیل انجام کارشان بازداشت شده‌اند.»


او افزود: «ما به مقامات ایرانی یادآور می‌شویم که آزادی بیان حق بنیادین همه شهروندان ایرانی از جمله روزنامه‌نگاران است.»


انجمن صنفی روزنامه‌نگاران هم فهرست ۳۵ روزنامه‌نگار بازداشتی و بلاتکلیف را منتشر کرده و گفته است از زمان شروع اعتراضات سراسری در ایران ۷۰ روزنامه‌نگار بازداشت یا احضار شده‌اند.


میرسلیم: معترضان ۱۰ روز بعد از دستگیری اعدام شوند

مصطفی میرسلیم، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه ۲۳ آذر خواستار "اعدام فوری" معترضان بازداشتی شد. این نماینده مجلس گفت: «به نظر بنده فاصله بین دستگیری عوامل ناآرامی‌ها تا اعدام آنها بسیار زیاد است و باید در فاصله ۵ یا ۱۰ روز بعد از دستگیری اعدام شوند؛ منتها قوه قضائیه روال خودش را دارد.»


صحبت‌های میرسلیم بعد از اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد، دو جوان معترض بیان شده است که جامعه جهانی به شدت آن را محکوم کرده است. 


او پیشتر نیز حدود یک ماه پس از آغاز اعتراض‌های گسترده در ایران گفته بود: «جمهوری اسلامی بیدی نیست که با این بادها بخواهد بلرزد. سابقه بیش از چهل سال نشان می‌دهد که به راحتی از پس این مشکلات برآمده است.»


وکیل ماهان صدرات: موکلم از اعدام نجات یافت

وکیل ماهان صدرات، در صفحه شخصی خود در اینستاگرام گزارش داده که موکلش از اعدام نجات یافته و قرار توقف اجرای این حکم نیز صادر شده است.ماهان صدرات، ۲۳ ساله، از سوی دادگاه به ''محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد و جرح عمدی شاکی با چاقو''، همچنین ''اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، آتش زدن موتورسیکلت و تخریب گوشی شاکی خصوصی'' متهم شده است.


مادر کودک ۱۵ ساله: پسرم با ساچمه در سر و گردن در زندان

مادر امیرحسین رحیمی، نوجوان بازداشت شده در جریان اعتراضات گفت: «یک ساچمه در سر، یک ساچمه در گردن و چندین ساچمه هم در سینه و شکم امیرحسین باقی مانده است. به دلیل عدم توانایی در تامین وثیقه پسرم همچنان در زندان است.»


این مادر در ادامه گفته است که وکیل تسخیری فرزندش هیچ اطلاعی از این پرونده نداشته است. پرونده این نوجوان ۱۵ ساله، در شعبه یک دادگاه انقلاب کرج در حال رسیدگی است.


ارجاع پرونده مجید توکلی به دادگاه انقلاب 

بعد از ۸۲ روز بلاتکلیفی پرونده مجید توکلی، فعال سیاسی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب (قاضی عموزاد) ارجاع داده شد. این خبر را همسر مجید توکلی، در صفحه شخصی خود در توییتر اعلام کرده است.


مجید توکلی، بامداد روز اول مهرماه در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.


فراخوان برای کفالت سیاسی  

جامعه بین‌المللی دفاع از حقوق بشر IGFM برای همیاری و قبول کفالت سیاسی زندانیان سیاسی در ایران بویژه افراد زیر ۱۸ سال فراخوان داده و از سیاست‌مداران و جامعه مدنی جهانی می‌خواهد که از آنها دفاع کنند.


این نهاد حقوق بشری گفته است که از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر را مورد حمایت و کفالت‌ سیاسی قرار داده و تاکنون  حدود نیمی از این حمایت‌ها و کفالت‌های سیاسی باعث بهبودی در وضعیت زندانیان شده است.


این سازمان حقوق بشری تا کنون بیش از ۱۱۰ مورد حمایت‌های کفالتی را برای زندانیان سیاسی ایرانی آغاز کرده و در بسیاری از موارد با موفقیت در آزادی آنان مشارکت داشته است.


جامعه بین‌المللی دفاع از حقوق بشر IGFM هشدار داده است که پس از اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد احکام اعدام بیشتر دیگری صادر شده است و هر روز ممکن است این احکام اعدام اجرا شود.


افزایش کفیل سیاسی معترضان زندانی 

درپی اعدام‌ دو نفر از معترضان بازداشتی، برخی نمایندگان آلمان کفالت معترضان زندانی ایرانی را برعهده گرفتند. اکنون دو نماینده پارلمان سوئد نیز خبر دادند کفالت سیاسی معترضان ایرانی را برعهده می‌گیرند. آزاده رجحان کفالت سیاسی فرزانه قره‌حسنلو را بر عهده گرفته است.


اردلان شکرابی نماینده دیگر پارلمان سوئد که در شهریار متولد شده و اکنون نماینده مردم اوپسالا در مجلس سوئد است، کفالت سیاسی مهدی کرمی را بر عهده گرفته است.


bottom of page