top of page

Source: DW

Dec 8, 2022

قوه قضاییه تا کنون تنها اعلام کرده برای ۱۱ تن از معترضان حکم اعدام صادر کرده اما نام هیچکدام از آنها را اعلام نکرده است. نهادهای حقوق بشری با بررسی جلسات دادگاه‌ها و اتهامات توانسته‌اند چندین نام را اعلام کنند.


با اعدام محسن شکاری، نام دیگر معترضانی که در معرض اعدام قرار دارند در شبکه‌های اجتماعی هشتگ شده است. دو تن از این افراد زن هستند: فهیمه کریمی و مهسا محمدی.

فهیمه کریمی، مربی والیبال در اعتراضات پاکدشت دستگیر شد. او متهم به کتک زدن یک بسیجی است و گفته می‌شود به اتهام محاربه در معرض حکم اعدام قرار دارد.

فهیمه مادر سه کودک است. السیا پیپرنو، وبلاگ‌نویس ایتالیایی که در ایران دستگیر شده بود، ۳۴ روز با فهیمه هم سلول بوده و در اینستاگرامش از او نوشته است.

پیپرنو نوشته، فهیمه مدام نام فرزندانش فاطمه، محمد و آتنا را فریاد می‌زد و در حالی که به در سلول می‌کوبید فریاد می‌زد: «آزادی، آزادی.»


السیا پیپرنو، شهروند ایتالیا، ۲۸ سپتامبر (۶ مهر) در تهران دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. او با تلاش و رایزنی دولت ایتالیا در روز پنجشنبه ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان) آزاد شد.


مهسا محمدی، دانشجوی میکروبیولوژی دانشگاه سبزوار است و به دلیل نوشتن یک توییت به "سب نبی" متهم شده و احتمال اعدامش بالاست. او بیش از ۵۰ روز است که در زندان دولت‌آباد اصفهان زندانی است و مادر و خواهرش به شدت ترسیده‌اند. 

مادر مهسا که پیگیر پرونده دخترش بوده نیز چند روز بازداشت شده است. گفته شده، او معلم بوده ولی اخراج شده است.


از دیگر کسانی که خطر اعدامشان جدی است محمدمهدی کرمی و محمد حسینی، متهمان ردیف اول و دوم پرونده قتل بسیجی روح‌الله عجمیان هستند. 

قوه قضاییه اعلام کرده، برای پنج نفر از متهمان این پرونده حکم اعدام صادر شده، بنابراین به احتمال خیلی زیاد این دو نفر جزو پنج نفری هستند که هرلحظه ممکن است حکمشان اجرا شود.


فرد دیگری که در این پرونده حکم اعدام برایش صادر و به او ابلاغ نیز شده، حمید قره‌حسنلوست که به همراه همسرش فرزانه در خانه خودشان دستگیر شدند.


به گزارش کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان، صبح روز چهارشنبه ۱۶ آذر حکم اعدام حمید قره‌حسنلو در بیمارستان به وی ابلاغ شد. او به دلیل ضرب و شتم شدید حین بازداشت تحت عمل جراحی قرار گرفته است.


فرزانه قره‌حسنلو همسر او نیز به "۲۵ سال حبس در تبعید، در زندان اهواز و تحت مراقب بطوری که با هیچ‌کس معاشرت و یا ملاقات نداشته باشد" محکوم شده است.

یکی دیگر از کسانی که در معرض حکم اعدام است، رضا آریا نام دارد. او ۴۳ ساله و پدر دو کودک است. اتهام او لگد زدن به کتف یک بسیجی است. کانون حقوق بشر ایران روز ۶ دسامبر اعلام کرد که او به اعدام محکوم شده است.اولین نامی که ابلاغ حکم اعدام به او خبری شد، سهند نورمحمدزاده بود. این خبر از سوی وکیلش اعلام شد. سهند متولد ۱۳۷۵ و قهرمان رشته بدنسازی است. او روز ۱۶ آبان به اتهام محاربه به دلیل آتش زدن اموال عمومی و مسدود کردن بزرگراه اشرفی اصفهانی محاکمه و چند روز بعد به اعدام محکوم شد.


محمد قبادلو اولین کسی است که نامش جزو اعدامی‌ها خبری شد. این معترض ۲۲ ساله کە در جریان اعتراضات تهران بازداشت شد، به اتهام "محاربه" و "افساد فی‌الارض" به اعدام محکوم شده است.


قبادلو متهم بە قتل یک مامور یگان ویژه از طریق "زیر گرفتن" با خودرو است. امیر رئیسیان، وکیل متهم به شدت این اتهام را مورد تردید قرار دادە است.

ماهدخت دامغان‌پور، دیگر وکیل قبادلو در توییترش نوشت: «روز ۱۵ آذرماه دادگاه رسیدگی به اتهام محمد قبادلو با حضور من و همکارم امیر رئیسیان در شعبه اول دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد. دفاعیات و توضیحات متهم و وکلا ارائه شد و با توجه به نقص تحقیقات در مورد وضعیت روانی متهم، رسیدگی به ۱۹ آذر موکول شد.»


مادر محمد قبادلو نیز از بیماری روانی او خبر داده بود.


بیشتر بخوانید: درخواست نسرین ستوده و محمد سیف‌زاده برای توقف اعدام


علاوه بر اینها دو هم سلولی محسن شکاری که امروز اعدام شد، به نام‌های سامان صیدی و محمد بروغنی که همراه او در روز ۱۵ آذر به سلول انفرادی زندان رجایی‌شهر منتقل شدند، در معرض اجرای حکم اعدام هستند.


هیچکس، رپر ایرانی، در توییتی نوشته، سامان صیدی (سامان یاسین) را برای اعتراف‌گیری سه روز در سردخانه نگه داشته بودند.


پرهام پروری دیگر معترضی است که به محاربه متهم شده و بیم آن می‌رود که برایش حکم اعدام صادر شود. پدر او پدر روز یکشنبه ۲۲ آبان در پیامی ویدئویی اعلام کرد که فرزندش در حال بازگشت از محل کار "به شلوغی‌ها" برخورده و بازداشت شده است. او اتهام "محاربه" را سزاوار فرزندش ندانسته و از سازمان‌ها و نهادهای داخلی و بین‌المللی حقوق بشری کمک خواسته است. پرهام پروری تک‌فرزند خانواده، دانش‌آموخته رشته مهندسی و شاغل در یک شرکت فنی در تهران و همچنین قهرمان و مربی شنا است.


قوه قضاییه تا کنون نام هیچیک از کسانی را که حکم اعدام برایشان رسما صادر شده، اعلام نکرده است بنابراین این اسامی از خلال اتهامات وارده به این افراد و جریان دادگاه‌هایشان منتشر شده است.

bottom of page