top of page

Source: DW

Dec 2, 2022

اعتراضات در برخی از شهرهای سیستان و بلوچستان با تاریک شدن هوا، همچنان ادامه دارد. بازپرس پرونده یک معترض بازداشتی ۱۷ ساله، او را به اعدام یا حبس ابد تهدید کرده است. مراسم سوم مهران سماک با شعارهای ضد حکومتی برگزار شد.


اعتراضات در شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان که پس از نماز جمعه امروز آغاز شد، با تاریکی هوا ادامه یافته است. تصاویر و ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد در برخی از مناطق نیروهای امنیتی با مردم معترض درگیر شده‌اند.


برخی از خبرگزاری‌های داخل ایران نیز اعتراضات امروز سیستان و بلوچستان را گزارش کرده و با "اغتشاشگر" خواندن معترضان نوشته‌اند: «از ظهر امروز هزاران تن در زاهدان،‌ خاش،‌ ایرانشهر و چندین شهر دیگر سیستان و بلوچستان، پس از نماز جمعه و تحت تاثیر تبلیغات و القائات دشمن به‌ خیابان‌ها ریختند.این در حالی است که چند روز پیش سردار سلامی به زاهدان رفته و وعده داده بود، سیستان و بلوچستان دیگر میدان مانور اغتشاشگران نخواهد بود و از این پس مردم در پی آرامش و حفظ نظام هستند.»


تهدید خانواده یکی از معترضان به اعدام یا حبس ابد

بنا بر اعلام کمپین حقوق بشر در ایران، خانواده مهدی سیروسی که در وکیل‌آباد مشهد زندانی است از تهدیدهای بازپرس پرونده خبر داده‌اند.


خانواده این نوجوان ۱۷ ساله گفته‌اند، بازپرس تهدید کرده است "اگر بیش از این چانه‌زنی کنید، در پرونده‌اش چیزی درج می‌کنم که مجازاتش اعدام یا حبس ابد باشد."

مهدی سیروسی در مشهد به اتهام پاره کردن بنر تصویر رهبران جمهوری اسلامی توسط یگان ویژه بازداشت و در بند قرنطینه زندان وکیل‌آباد مشهد است.


یکی از وکلای دادگستری در گفت‌و‌گو با کمپین حقوق بشر ایران گفته است: «اتهامات محاربه و افسادفی‌الارض به قدری بی در و پیکر هستند که همه معترضان در آن جا می‌شوند. اغلب افرادی که در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شده‌اند نوجوانان و جوانانی هستند که بنرها یا تصاویر سران حکومت را پاره کرده‌اند یا ترانه‌های اعتراضی خوانده‌اند، شعار نویسی کرده‌اند یا روسری از سر برداشته‌اند اما همین کارها مصداق و معیار انتساب اتهام محاربه و افساد فی‌الارض به آن‌ها شده است.»

 نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان عفو بین‌الملل و شماری از کارشناسان سازمان ملل از مقامات جمهوری اسلامی خواسته‌‌اند از صدور کیفرخواست با حکم اعدام برای شرکت‌کنندگان در تظاهرات خودداری کند.


رسول خادم: این واحد کوچک به تلافی داستان مسابقات بر سر الناز رکابی خراب شد

رسول خادم، قهرمان پیشین کشتی المپیک که در هفته‌های گذشته بارها پست‌های انتقادی مختلفی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده، این بار با انتشار عکسی از الناز رکابی، به تخریب ملک برادر او واکنش نشان داد.


الناز رکابی اواسط اکتبر در اقدامی تاریخی، بدون حجاب اجباری در مرحله فینال مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا  در سئول به میدان رفت و به مقام چهارم این رقابت‌ها دست یافت.

شب گذشته در خبری اعلام شده بود، خانه باغ خانوادگی الناز رکابی تخریب شده است.


قهرمان پیشین کشتی المپیک دراین‌باره نوشته است: «باید به مردم حق بدهیم که با آن سابقه کج سلیقگی و بداخلاقی آقایان، ندیده باور کنند که این واحد کوچک بر سر الناز رکابی خراب شد تا جِزّاندنی باشد به تلافی داستان مسابقاتش در چند روز پیش!»
شعارهای ضدحکومتی در مراسم سوم مهران سماک

تصاویر و ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حضور پرشمار مردم انزلی را در مراسم سوم مهران سماک نشان می‌دهد. معترضان شعارهای "هر یه نفر کشته شده، هزار نفر پشتشه" و "امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه" سر دادند. برخی از زنان در این مراسم نیز شعار "هیز تویی هرزه تویی/ زن آزاده منم" سر دادند.

مهران سماک شامگاه سه‌شنبه در بندرانزلی پس از حذف تیم ملی فوتبال ایران از رقابت های جام جهانی قطر به خیالان رفته بود که مورد هدف گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفت.


بهاره هدایت: روزهای زندان را نمی‌شمارم

علی ملیحی، روزنامه نگار و فعال دانشجویی در توییتی از وضعیت بهاره هدایت، فعال مدنی  در زندان خبر داده و نوشته است: «بهاره هدایت به خواهرش تلفن کرده و او ازش پرسیده دقیق چند روز از بازداشتت می‌گذره؟ بهاره جواب داده: به روز نمی‌شمرم. دفعه‌ قبل ۷ سال زندان بودم و حالا هم ۴سال حکم دارم. اگر بخواهم روزانه بشمارم سخت میشه!»

بهاره هدایت ۱۱ مهر سال جاری از سوی ماموران امنیتی بازداشت شد.


فرمانده سپاه تهران بزرگ: هم زمان با سخنرانی رئیس‌جمهور در سازمان ملل این عملیات آغاز شد

سردار حسن حسن‌زاده، فرمانده سپاه تهران بزرگ اعتراضات سراسری در ایران را نه خواست مردم، بلکه "درگیری جمهوری اسلامی با آمریکا و اسرائیل" دانسته و مدعی شده در اسنادی که چند سال پیش آمریکایی‌ها منتشر کرده‌اند، گفته شده "اگر انقلاب اسلامی از مرز ۴۰ سالگی عبور کند شما دیگر قادر به نابودی آن نخواهید بود."


حسن‌زاده از اعتراضات اخیر با عنوان "عملیات دشمن" نام برده و گفته است: «دشمنان تنظیم کرده بودند وقتی رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شد، این عملیات را آغاز کنند. ما دقیقا همزمان با سخنرانی آقای رئیسی در خیابان‌های تهران و ۲۲ استان کشور درگیر شدیم. رمز عملیات و زمان آن این‌گونه بود که چند ساعت بعد در تمام دنیا می‌پیچد که چند هزار نفر در ایران تلفات گرفتیم. وقتی فرمانده سپاه دستور داد، هیچ فردی از سلاح استفاده نکند، مجروح و شهید دادیم اما اجازه ندادیم اراده دشمن جاری شود.»


سخنان فرمانده سپاه تهران بزرگ در حالی بیان شده که ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) اعلام کرده است از ۲۶ شهریور تا دهم آذر ۴۶۲ نفر در اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌اند که ۶۴ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

bottom of page