top of page

Source: Iranintl

Nov 21, 2022

هم‌زمان با ادامه اعتصاب در دانشگاه‌های مختلف و خودداری دانشجویان از حضور در کلاس دانشجویان تعدادی از دانشگاه‌ها تجمع کردند و از جمله دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کردستان شعار « کشته شده چند صد نفر، تیم ملیمون رفته قطر» سر دادند.


دانشجویان متحصن دانشگاه علوم‌ پزشکی کردستان روز دوشنبه نیز تجمع خود را ادامه داده و ضمن همخوانی سرود کردی «ای شهیدان» شعارهایی از جمله «کوردستان کوردستان،گورستان فاشیستان» سر دادند.


روز یکشنبه نیز دانشجویان دانشگاه کردستان تا پاسی از شب تجمع خود را ادامه داده و در حمایت از رحمت صادقی، رییس این دانشگاه که در اعتراض به حمله نیروهای امنیتی به دانشگاه استعفا داده، شعار دادند.اساتید این دانشگاه روز یکشنبه در تجمعی حمله نیروهای امنیتی به دانشگاه را که منجر به مجروح شدن تعدادی از دانشجویان و یک نگهبان شده بود، محکوم کردند.


روز دوشنبه دانشجویان دانشگاه الزهرا نیز با درست کردن قایق‌های نمادین به یاد کیان پیرفلک شعار «جنایت تکرار شده، مهاباد نیزار شده» سر دادند.دانشجویان این دانشگاه همچنین در بیانیه‌ای اعلام کردند که «از همراهی با خواست‌های به حق مردم کوتاه نخواهیم آمد و تا آزادی بی‌قید و شرط هم‌دانشگاهی‌های دربندمان و لغو هر گونه رفتار غیر قانونی علیه آنان دست در دست یکدیگر به همدلی و خواهری خواهیم ایستاد.»


همچنین دانشجویان دانشگاه مازندران اعلام کردند که در اعتراض به «کشتار تروریستی» مردم در شهرهای کرد‌نشین توسط نیروهای امنیتی و ادامه بازداشت دانشجویان کلاس‌های درس را تعطیل کرده و از دادن آزمون میان‌ترم امتناع خواهند کرد.در همین حال دانشجویان علوم پزشکی البرز با شعار « هموطنت تیر بخوره، به غیرتت بربخوره» تجمع کردند.


در روزهای گذشته صدها نفر از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف ممنوع الورد شده اند. در همین حال دانشجویان ممنوع‌الورود دانشکده برق دانشگاه خواجه‌نصیر پشت در دانشکده حضور یافته و با تجمع دانشجویان همراهی کردند.همچنین دانشجویان دانشکده روانشناسی دانشگاه بهشتی در حمایت از فاطمه انصاری، توحید شافی، یاشار پناهی، پارسا شجاع‌الدین و دیگر دانشجویان بازداشتی تحصن کردند.اعتصاب دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف و عدم حضور در کلاس‌ها نیز همچنان ادامه دارد.در همین حال دانشجویان دانشگاه آزاد تهران شمال اعلام کردند که تا زمان آزادی همه دانشجویان دستگیر و ربوده شده و رفع احکام تعلیق،اخراج و ممنوع‌الورودی، در کلاس‌ها شرکت نکرده و شهریه پرداخت نخواهند کرد.


همچنین دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز با اشاره به سرکوب و کشتار مردم توسط حکومت در بیانیه‌ای اعلام کردند: «از روز اول آذرماه در هیچ کلاس درس و بخش‌های بیمارستانی حاضر نخواهند شد.»در حدود سه ماه گذشته نیروهای امنیتی چندین بار به خوابگاه دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف حمله کرده‌اند.


در همین حال بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، تعدادی نیروی لباس شخصی صبح دوشنبه وارد اتاق دانشجویان دختر در خوابگاه فاطمیه دانشگاه تهران شده و وسایل دانشجویان را تفتیش کردند.روز دوشنبه همچنین امروز در پی ورود یکی از دانشجویان ممنوع‌الورود دانشکده‌ علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران، دو نفر از نیروهای حراست‌ها برای اخراج اجباری او از محیط دانشگاه اقدام و این دانشجو را تهدید به بازداشت کردند.


نیروهای حراست همچنین کارت چند دانشجوی دیگر را نیز ضبط کردند.در هفته‌های گذشته دانشجویان در سراسر کشور علاوه بر تجمع، اعتصاب و تحصن، و همچنین اقدام علیه تفکیک جنسیتی به ویژه در رستوران‌های دانشگاه، اعتراض خود را علیه حکومت نشان دادند.

bottom of page